Search
Close this search box.

#333 – Írán sestřelil trhy

V uplynulém týdnu padla na akciové trhy medvědí nálada. Index S&P 500 se snížil o 2,2 %, technologický Nasdaq Composite propadl o 3,9 %. Nedařilo se ani evropským akciím, Euro Stoxx 50 klesl o 0,7 %. Špatná nálada trápila i Asii, japonský Nikkei 225 se snížil o 6,2 % a čínský Hang Seng o 2,9 %. 

Írán srazil trhy k zemi. Finanční trhy se v průběhu týdne ocitly v červených číslech kvůli íránskému útoku na Izrael. Jedná se o další eskalaci již tak napjaté situace na Blízkém východě. V červeném se pohybovaly nejen akciové trhy, ale i Bitcoin. Na druhou stranu zlato jako bezpečný přístav překročilo historické maximum 2 400 USD za trojskou unci. Spouštěčem poklesů nebyl jen Írán, ale i slabší výsledky některých společností.

Globální ekonomika nepřistává. V poslední době mezi portfolio manažery rychle narůstá podíl těch, kteří očekávají „no landing“ scénář. Tedy situaci, kdy se ekonomikám daří dále růst a inflace neklesá navzdory všem restriktivním opatřením centrálních bank. Zatímco ještě v prosinci si tento scénář dokázalo představit jen 6 % dotázaných expertů, dnes je to už 36 %. Snižování úrokových sazeb centrálními bankami je v takovém scénáři oddáleno a nedaří se akciím firem. Tato situace momentálně hrozí hlavně USA, naopak ve většině EU už inflace klesla k 2% cíli.

no-landing

Čínské HDP překvapuje. Druhá největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,3 %. Její výkon tak předčil očekávání na úrovni 4,6% růstu. 5% cíl se tak podařil splnit, ale důvod k oslavám není. Souběžně zveřejněné březnové statistiky – včetně investic do nemovitostí, maloobchodních tržeb a průmyslové produkce – totiž ukázaly, že domácí poptávka zůstává slabá a celkovou dynamiku spíše brzdí.

Závody v zadlužování. Mezi lety 2000 a 2024 prudce vzrostlo zadlužení států. V poměru k HDP nejvíce vzrostlo v Japonsku (o 116 p. b.), Singapuru (86 p. b.), USA (71 p. b.), Spojeném království (69 p. b.) a Řecku (55 p. b.). Tyto země se zároveň řadí na přední příčky z hlediska celkového dluhu veřejných financí. Dluh Česka se od roku 2000 zvýšil o 30 p. b. na  loňských 42,3 % HDP. 

Problémové deficity. Zrychlující světové zadlužení může v budoucnu zabolet. MMF varoval USA, že jejich masivní fiskální deficity (výdaje státu vyšší než příjmy) podněcují inflaci a představují významná rizika pro globální ekonomiku. Vrásky ekonomům vytváří ale i Čína. Deficit USA by měl v roce 2025 dosáhnout 7,1 % a Číny až 7,6 %. To je neudržitelné tempo a dvě největší světové ekonomiky budou, ať už chtěně nebo nechtěně muset přistoupit ke stabilizaci veřejných financí.

Bulharsko na čekačce. Pokud se Bulharsku v červnu nepodaří splnit inflační cíle Evropské centrální banky, jeho vstup do eurozóny v roce 2025 se může opozdit. Meziroční inflace v Bulharsku v březnu klesla na 3,5 %. Pro vstup do eurozóny ale inflace nesmí být vyšší než 1,5 p. b. nad mírou tří členských států s nejnižší inflací. Třetí nejnižší inflaci má momentálně Dánsko (0,8 %). Pokud se už těšíte na dovolenkové bulharské platby v eurech, možná si ještě počkáte.

Wall Street se probouzí. Největší banky v USA zahájily výsledkovou sezónu pozitivně, když v prvním čtvrtletí roku 2024 překonaly očekávání analytiků. I když je jejich komerční podnikání pod tlakem kvůli vysokým úrokovým sazbám, které se projevily v nižší poptávce po úvěrech, investiční bankovnictví znovu ožívá. Kombinované příjmy z fúzí, akvizic, IPO a emisí dluhopisů pětice bank vzrostly meziročně o 27 %.

Evropští giganti reportují. Během týdne zveřejnily svá čísla 3 z 5 nejcennějších evropských firem Louis Vuitton, ASML a L’Oréal. Akcie luxusní skupiny LVMH nejbohatšího člověka světa Arnaulta si po solidních výsledcích připsaly 5 % a stejně tak i kosmetický obr L’Oréal. Naopak ASML, který vyrábí zařízení pro výrobu čipů, odepisoval 7 % po prudkém poklesu tržeb i zisku.

Netflix roste, ale klesá. Netflix vykázal svůj nejlepší první kvartál od roku 2020, když přilákal dvakrát více odběratelů, než se čekalo. Za růstem stojí silná nabídka pořadů a tvrdý zásah proti sdílení hesel. Navzdory tomu ale akcie klesly o zhruba 6 %. Netflix varuje, že růst předplatitelů bude v tomto kvartálu nižší a od prvního kvartálu 2025 nebude zveřejňovat placená členství a příjmy na předplatitele. To byla přitom klíčová metrika, jak Wall Street hodnotila jeho výkonnost. Býci se tak očividně zalekli.

Pokuta pro Avast. Česká firma Avast Software dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 351 mil. Kč za neoprávněné zpracování informací o uživatelích antiviru Avast. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů firma po část roku 2019 předávala společnosti Jumpshot některé údaje o přibližně 100 milionech uživatelů, které nebyly anonymizované. Avast přitom svým uživatelům tvrdil, že se o svá data bát nemusí a zůstávají anonymizovaná. 

Miliarda Indů volí. V Indii odstartoval šestitýdenní volební maraton, při němž skoro miliarda lidí rozhodne o složení dolní komory parlamentu. Jasným favoritem je nacionalistická Indická lidová strana premiéra Naréndry Módího. Během dekády u moci se Módímu podařilo dostat Indii mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa a učinit z ní globální velmoc, která směle konkuruje Číně. Módího vládu nicméně poznamenaly útoky proti muslimům, sílící nezaměstnanost mezi mladými a omezování nezávislých médií.

Dolar poráží korunu. Americká centrální banka (Fed) pravděpodobně podrží své vysoké úroky déle, než zbytek světa předpokládal. Déle trvající atraktivní úročení dolarů je tak lákadlem pro investory, kteří americké měně začínají dávat přednost před českou korunou. Koruna je nyní vůči dolaru v nejhorší kondici za 17 měsíců, nedaleko dvouletého minima je tuzemská měna i vůči euru. To nám tak prodraží zahraniční dovolené. Pokud ale naopak investujete v dolarech či eurech, slabší koruna znamená vyšší korunovou hodnotu vašich investic.

Co nového v Portu? 

Opět jsme rozšířili naši nabídku instrumentů dostupných v rámci Vlastních strategií, kde nyní najdete nová ETF. Nově můžete na Portu investovat třeba do umělé inteligence (AI) & big data, velkých a středních indických společnostíenergetického a obranného průmyslu nebo čínských akcií a dluhopisů. Pokud vás některý z instrumentů zaujal, neváhejte obohatit své strategie o nové trendy a sektory nebo si založit strategii zcela novou. Mimochodem, od 1. května vchází v platnost nový Sazebník, a počet instrumentů a strategií již nebude ovlivňovat výši poplatku za správu.

Hezký víkennd!


Nové ETF na Portu

Rozšiřujeme nabídku ETF: AI, Indie, obrana a další

V naší neustále se rozšiřující nabídce instrumentů nyní najdete nové ETF, které nabízejí možnost investice do dalších perspektivních trhů a dynamických sektorů.

Přejít na článek


cipy

Čipy za 5 let překonaly index S&P 500 téměř trojnásobně

Do polovodičů umožňujeme našim klientům v Portu investovat prostřednictvím vlastních strategií.

Přejít na článek


Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Japonská whisky si v posledních letech vybudovala unikátní postavení na mezinárodním trhu s alkoholem.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta