Search
Close this search box.

#334 – Evropa vstává z popela

Akciové indexy mají za sebou po sérii propadů vydařený týden. Index S&P 500 vzrostl o 2,6 %, technologický Nasdaq Composite si připsal 4,1 %. Dařilo se i evropskému Euro Stoxx 50, který se zvýšil o 1,8 %. Japonský Nikkei 225 vyrostl o 2,3 % a z mrtvých vstal čínský Hang Seng, který potěšil úctyhodným růstem o 8,7 %. 

Vyšší sazby novým normálem? V průměru trvá americké centrální bance (Fed) osm měsíců, než od posledního zvýšení sazeb přistoupí ke snižování. Současný cyklus je ale výjimečný. Fed udržuje úrokové sazby stabilní už od července 2023 tedy 10 měsíců. Vzhledem k březnové americké inflaci ve výši 3,5 % to však nyní vypadá, že by sazby mohly zůstat zvýšené déle, než se předpokládalo. Podle řady analytiků by dokonce k prvnímu snížení mohlo dojít až na podzim.

fed-higher-for-longer

Ztrácí USA dech? Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí překvapivě meziročně zvolnil na 1,6 %, zatímco se čekal růst o 2,5 %. Jedná se tak o nejnižší růst HDP od první půlky roku 2022. Americké HDP tak zůstalo za odhady. Na druhou stranu počet lidí hlásících se o podporu v nezaměstnanosti byl nižší, než se čekalo. Americká ekonomika tak vysílá smíšené signály.

Evropa vstává z popela. Podnikatelská aktivita v eurozóně vzrostla v dubnu nejrychlejším tempem za téměř rok. Souhrnný index nákupních manažerů PMI podle předběžných údajů vzrostl na 51,4 bodu z březnových 50,3 bodu a výrazně předčil očekávání analytiků. Starý kontinent táhnou silné služby, zatímco průmysl se stále potýká s problémy kvůli drahým energiím.

FTSE v klubu rekordérů. Britský index FTSE 100 pokořil nová maxima a vyšplhal na hranici 8 100 bodů. Stalo se tak po výsledcích hospodaření společnosti Associated British Foods, která vlastní značku Primark. Index měří výkonnost 100 největších společností obchodovaných na londýnské burze. Na nové maximum tak dosáhl i poslední klíčový trh v Evropě, dříve se to už podařilo francouzskému CAC, německému DAX, ale i panevropskému Stoxx Europe 600.

ETF na novém rekordu. Aktiva investovaná do globálních ETF na konci března dosáhla nového rekordu 12,71 bilionu USD. V březnu do ETF přiteklo 145 miliard USD, což je o 9 % více než před rokem. První dvě příčky podle přílivu prostředků v březnu obsadila ETF na index S&P 500, na třetím místě skončilo ETF na Bitcoin od BlackRocku.

etf-record

Pasivní > aktivní. V odvětví správy fondů byli, co se týče množství spravovaných aktiv, aktivní správci (ti, kteří rádi vybírají akcie) překonáni pasivními správci (ti, kteří sledují index). Na konci loňského roku dosáhl objem aktiv investovaných do amerických pasivních fondů 13,3 bilionu USD a těsně tak předstihl 13,2 bilionu USD investovaných do aktivních fondů. Pasivní správa se prosadila, protože je levná a historicky nabízí i vyšší výnos.

Řecko se uzdravuje. Nemocného muže Evropy, Řecko, propouští z intenzivní péče. Po záchraně bankrotující země a mnoha drastických opatřeních se jí opět daří. V loňském roce byla třetí nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU a dlouhodobá udržitelnost řeckých veřejných financí je nejvyšší v celém bloku. Vláda toto oživení potvrdila záměrem splatit letos zemím eurozóny až 5 miliard eur. Nejméně udržitelné jsou v současnosti veřejné finance Slovenska, Česko následuje na nelichotivé osmé příčce ze sedmadvaceti zemí.

Závody ve zbrojení. Globální výdaje na armádu a zbrojení loni stouply o 6,8 % na 2,44 bilionu USD, což je největší nárůst od roku 2009. Největší výdaje připadaly na Spojené státy, Čínu a Rusko, za nimi následuje Indie a Saúdská Arábie. Světové vojenské výdaje rostly devátým rokem po sobě. Zatímco však výdaje USA vzrostly o 2,3 % oproti roku 2022, ruské výdaje se zvýšily o 24 %.

Británie ve válečném režimu. Spojené království čeká největší posílení obrany za generaci, přičemž svůj zbrojní průmysl uvede do válečného režimu. Výdaje na obranu mají do roku 2030 stoupnout nejméně na 2,5 % HDP s cílem vybudovat nejsilnější armádu v Evropě. Jde o reakci na hrozby zejména od jednoho nejmenovaného státu s imperiálními ambicemi. Zkuste hádat, o koho jde.

Tak zase za 4 roky. Nejstarší kryptoměna Bitcoin má za sebou čtvrtý halving. Při „půlení“ se odměna, kterou získávají těžaři kryptoměny, sníží každé čtyři roky na polovinu. To tak omezuje nabídku Bitcoinů a podle ekonomických zákonů by to mělo tlačit na růst jeho ceny. Na cenu ale působí celá řada dalších faktorů a jak se zachová tentokrát tak není jisté. Pokud by vás investice do kryptoměn zaujala, doporučujeme se podívat na naši platformu Portu Crypto.

halving-epoch

Důležité jsou sliby. O tom, že někdy trhy nemusí dávat smysl, svědčí výsledky Mety a TeslyTesla zaznamenala katastrofální výsledky s prvním poklesem prodejů v historii, poklesem tržeb o 9 % a zisku o více než 50 %. Jaká byla reakce trhů? Růst akcií o 12 %. Společnost Meta překonala očekávání růstem výnosů o 27 % a zdvojnásobením zisku. Jaká byla reakce? Pokles o 11 %. Zdá se, že Musk je prostě lepší marketér. Po zveřejnění výsledků slíbil nové, cenově dostupnější vozidlo, zatímco Zuckerberg uvedl, že výdaje na AI budou vyšší a růst firmy se mírně zpomalí.

Alphabet oznamuje dividendu. Ve svých kvartálních výsledcích překonal technologický gigant všechna očekávání v oblasti čtvrtletních tržeb, zisku a reklamy, což jsou klíčové ukazatele pro technologický průmysl. Alphabet ale především nadchl investory oznámením o své první nabídce dividend a zpětném odkupu akcií v hodnotě 70 miliard USD, což po uzavření trhu zvýšilo cenu jeho akcií o téměř 12 %.


Nejbohatší, pozor! Ministři zemí G20 navrhují, aby miliardáři platili majetkovou daň nejméně 2 %. Tento návrh by se týkal tří tisíc lidí a mohl by přinést téměř 300 miliard eur ročně. Podporu vyjádřily Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané peníze by byly využity na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Co na to Elon, ptá se ho vůbec někdo?


Co nového v Portu?

Jestli se vám Portu líbí, můžete pro nás hlasovat v Cenách veřejnosti 2024 pro nejoblíbenější finanční produkt soutěže Zlatá koruna. Pokud vám náš produkt usnadňuje investování, budeme moc rádi, pokud nás podpoříte. 

Zároveň připomínáme, že 1. května vstoupí v platnost nový aktualizovaný Sazebník. Ke strategickým úpravám sazebníku, které zdůrazňují naše odhodlání budovat s klienty vzájemně prospěšné partnerství, můžeme přistoupit díky vaší podpoře. Podrobnosti shrnujeme v článku na Portu Magazínu


volkswagen-groupp

Představení společnosti Volkswagen: Ustojí evropský lídr nástup Číny?

V našem seriálu představování společností, jejichž akcie nabízíme v rámci našich vlastních strategií, jsme se tentokrát podívali na skupinu Volkswagen.

Přejít na článek


Businessman holding glass jar with small plant and coin inside.

Den Země: Udržitelné investování jako cesta k lepší budoucnosti

Odpovědné investování s ohledem na naší planetu je celosvětovým trendem na vzestupu.

Přejít na článek


Švýcarský hodinářský průmysl

Švýcarský hodinářský průmysl: Mezi inovacemi a tradicí

Výrobci hodinek budou muset reagovat na měnící se preference spotřebitelů, technologický pokrok a nevyužité příležitosti na nových trzích.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější

8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz,

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic