Search
Close this search box.

#335 – FED čeká, ČNB seká

Zatímco evropským akciím se tento týden nedařilo, těm v USA a Asii ano.  Index S&P 500 vzrostl o 0,3 %, technologický Nasdaq Composite pak o 1,3 %. Evropský index Euro Stoxx 50 klesl o 1,7 %. Japonský index Nikkei 225 vzrostl o 0,8 % a čínský Hang Seng dokonce o 4,7 %.

Fed opět vyčkává. Americká centrální banka na svém zasedání podle očekávání s úrokovými sazbami nehýbala. Ty tak zůstávají na 23letém maximu v rozmezí 5,25 % až 5,50 %. Snížit je nemůže, protože inflace v USA v březnu vzrostla z 3,2 % na 3,5 % a vzdálila se tak od 2% inflačního cíle. Snížení sazeb brání také solidní výkon ekonomiky a napjatý trh práce, který tlačí na růst mezd. Předseda Fedu Powell pouze zopakoval, že sazby půjdou dolů až poté, co si bude jistý, že je inflace na svém cíli.

FED-ratess

Eurozóna mimo recesi. Po půlročním poklesu v 2. polovině 2023 vykázala měnová unie v 1. čtvrtletí 2024 růst o 0,3 %. Zvýšit výkon ekonomiky pomohly nižší ceny energií, klesající inflace, rostoucí reálné mzdy a vyhlídky na snížení úrokových sazeb. Dařilo se hlavně „velké čtyřce“. Německo a Francie vzrostly o 0,2 %, zatímco Itálie a Španělsko vykázaly růst o 0,3 % a 0,7 %.

Poklesy k růstu patří. Akciové trhy v USA stráví až dvě třetiny času v poklesu nejméně o 5 %. Svědky takového propadu jsme byli i v posledních dnech. Přesto akcie od roku 1900 průměrně dosáhly výnosu více než 10 % ročně. V poklesu o více než 20 % pak tráví téměř třetinu času, větší poklesy jsou spíše ojedinělé. Co z toho plyne? Trhy neporáží rekordy každý den a menší výkyvy jsou úplně normální, i když nenastane žádná závažnější krize.

drawdown

Čína vrací úder. Akciový index Hang Seng vzrostl 8. den v řadě, což je nejdelší série od ledna 2018. V posledních týdnech si připsal až 14 %, čímž vylepšil svou letošní výkonnost na 8,4 %. Překonává tak americký S&P 500 (+7,8 % YTD) a téměř se vyrovnal evropskému Euro Stoxx 50 (+9,1 % YTD). Nálada se ve druhé největší ekonomice světa zlepšila po krocích Pekingu ke stabilizaci trhu, známkách zlepšení v sektoru nemovitostí a mírném uvolnění napětí ve vztazích s USA.

S přílišným jásáním však buďme opatrní. Pořád jsou čínské akcie pod úrovní z loňského května. Pro zajímavost, indické akcie za stejné období připsaly přes 24 %. Portu portfolia na míru nabízejí globální expozici, a těží tak z růstu všech ekonomik.

Pozitivní OECD. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zlepšila výhled růstu globální ekonomiky pro letošní rok na 3,1 %, zatímco v únoru počítala s růstem o 2,9 %. V roce 2025 má přidat další  3 %. ČR si má vést nejhůře ze zemí Visegrádské čtyřky, v roce 2024 má dojít k růstu o 1,1 %, příští rok o 2,4 %. Z vyspělých zemí bude zaostávat především Německo, jemuž OECD na letošek předpovídá růst HDP jen o 0,2 %.

Povzbudivé výsledky. Výsledková sezóna pomalu finišuje, ale přesto jsme se dočkali čísel několika významných společnostíApplu sice meziročně klesly výnosy o 4 % a tržby z prodeje iPhonů o 10 %, ale přesto překonal odhady. Investory navíc potěšilo oznámení o rekordním odkupu akcií v historii USA v hodnotě 110 miliard USD, na což reagovaly akcie Applu růstem o 7 %. Amazon dosáhl nejvyššího růstu tržeb z cloudu za více než rok, povzbudivé výsledky měl ale i PayPal nebo Qualcomm.

Makáme, nespíme! To si budou muset říkat výrobci letadel, protože letecká doprava po útlumu během pandemie prudce stoupá. A oni tak trochu nestíhají. V roce 2023 bylo leteckým společnostem dodáno celkem 1 236 letadel. Objednávky na nová letadla se přitom zvýšily na 15 703 kusů. Při současném tempu by tedy uspokojení poptávky trvalo až 13 let.

Dubaj chce být nej. Začíná výstavba největšího letiště na světě. Kde? Samozřejmě v Dubaji, kde se také rozhodně maká a nespí, protože tam musí být NEJvětší: budova, nákupní centrum, fontána a brzy i letiště. S kapacitou 260 milionů cestujících bude „jen“ pětkrát větší než to současné a má stát „směšných“ 35 miliard dolarů. Snad se na něm bude dát přistát, i když zaprší. Zbytek dubajských rekordů si můžete prohlédnout zde.

Čaj vstává z mrtvých. V posledních měsících jsme byli svědky mohutného růstu komodit, a to zejména ropy, kávy nebo kakaa. Jak už to ale na trzích chodí, nic netrvá věčně a právě tyto 3 komodity se nyní nacházejí v korekciRopa za posledních 14 dní odepsala 7 %, kakao za několik posledních dní kleslo o 35 % a ze svých maxim z půlky dubna zhruba o 10 % klesly i burzovní ceny kávy. Daří se konečně naopak čaji, který se odrazil ode dna a jehož cena za uplynulý týden vyletěla o 34 %. K maximům má však stále daleko.

ČNB bude opatrnější. Bankovní rada české centrální banky v souladu s očekáváními snížila klíčovou úrokovou sazbu o 0,5 p. b. na 5,25 %. Překvapila opatrnější rétorika. K dalšímu snižování sazeb bude bankovní rada přistupovat opatrně s ohledem na vývoj ekonomiky a proces může kdykoliv přerušit. ČNB zároveň v nové prognóze zvýšila očekávanou sazbu pro konec roku na úroveň 4 %. Česká koruna v důsledku toho posílila vůči euru a dostala se i pod 25 Kč za euro. 

Nájem levnější než hypotéka. Bydlet ve vlastním s hypotékou vyjde Čechy v současnosti stále dráž, než si bydlení pronajímat. Měsíční splátka hypotéky bytu o velikosti 53 metrů čtverečních je o 7 604 Kč dražší než měsíční nájemné. Hypotéka tak v současnosti stojí 1,5krát více. Místo investice do cihel tak může být výhodnější jít do nájmu a ušetřené peníze investovat do akciových trhů nebo realitních fondů

Česká ekonomika roste. Podle Českého statistického úřadu česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 %. K růstu přispěly celkové výdaje na konečnou spotřebu, české domácnosti tedy čím dál více utrácejí. Podle ČNB by letos měla lokální ekonomika růst o 1,4 % a průměrná inflace by měla být 2,3 %. Po balancování na hraně recese je tak snad naše ekonomika znovu na nohou a čekají nás pozitivní zítřky.

ekonomika-cr-rust

Co nového v Portu?


Od 1. května vstoupil na Portu v platnost nový Sazebník. U produktů Portfolia, Strategie a Crypto nyní platí nový systém objemových pásem, v rámci kterých snižujeme poplatky pro klienty s vyšší hodnotou majetku zainvestovaného souhrnně v těchto produktech.

Zároveň je nyní jednotná poplatková sazba u produktů Portfolia, které řídí Portu, a Strategie, které si skládáte a nastavujete sami. Základní roční poplatek pro tyto produkty je 1 % a tento poplatek klesá až na 0,4 %. K tomu lze i nadále získat slevu až 40 % pro dlouhodobé investory i tři měsíce investování zdarma za každého pozvaného, který na Portu také začne investovat. Více informací najdete na Portu magazínu a ve Smluvní dokumentaci.

Hlasujte pro Portu v anketě Zlatá koruna! Do konce hlasování o nejoblíbenější finanční produkt v Ceně veřejnosti zbývají poslední 2 dny. Budeme moc rádi, pokud nás podpoříte a budete hlasovat. Projevené podpory si velmi vážíme a děkujeme! 


Hezký víkend!


Robert Indiana vytvořil LOVE, ikonu americké popkultury

Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE.

Přejít na článek


msci-world-index-investovani

Trpělivost jako nejlepší investiční strategie

Investování je během na dlouhou trať a nejedná se o nástroj rychlého zbohatnutí.

Přejít na článek


Nový sazebník Portu je jednodušší a umožňuje investovat levněji

V Portu jsme v březnu překročili milník 30 miliard korun pod správou, a to díky důvěře našich dlouholetých i nových investorů.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme