Světové indexy se v uplynulém týdnu pohybovaly hluboko v zeleném teritoriu. S&P 500 vzrostl o 2,1 %, zatímco Nasdaq Composite o 1,7 %. Ještě více se dařilo evropskému Euro Stoxx 50, který přidal 3,3 %. Přesně na nule končí japonský Nikkei 225 (0,0 %) a nadále se daří čínskému Hang Seng (+ 2,6 %).
Sláva Evropě. Akciím starého kontinentu se daří a indexy překonávají jeden rekord za druhým. Německý Index DAX ve čtvrtek uzavřel o 1 % výše na novém rekordu 18 700 bodů. Britský index FTSE 100 rovněž dosáhl nového maxima a tento týden vzrostl o 2,6 % poté, co Bank of England připravila půdu pro letní snížení úrokových sazeb. A pozadu nezůstává ani panevropský STOXX 600, který směřuje k druhému největšímu týdennímu skoku v tomto roce. Za růstem evropských akcií stojí silné výsledky firem a centrální banky mluvící o uvolňování měnové politiky.
Služby poráží technologie. Akcie firem poskytující služby jako je elektřina, zemní plyn, kanalizace a voda pro domácnosti a podniky ve čtvrtek posedmé po sobě zakončili obchodní den v zelených číslech. Od začátku roku sektor služeb (utilities) připsal přes 13,5 % a překonal výkonnost všech ostatních sektorů v indexu S&P 500. Včetně třeba toho energetického nebo technologického. I za tímto lze ale najít AI. Kde? Rostoucí poptávka po dodávce elektřiny v datových centrech by mohla být i pro sektor služeb velkou vzpruhou.
Korporace na nákupech u sebe. Společnosti v indexu S&P 500 výrazně zintenzivňují zpětný odkup vlastních akcií (tzv. buyback). Firmy, které již oznámily výsledky za 1. čtvrtletí, odkoupily během tří měsíců vlastní akcie v hodnotě 181,2 miliardy USD, což je o 16 % více než v předchozím čtvrtletí. Za vysokými zpětnými odkupy stojí především technologičtí giganti v čele s firmami Meta a Apple. Buybacky tak pomalu posouvají americké akcie zpět k rekordům.
Zpět v obchodech. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu poprvé od září 2022 vzrostly, meziročně o 0,7 %. Meziměsíčně vzrostly o 0,8 %, což je nejprudší nárůst za posledních 18 měsíců a lepší výsledek, než očekávali analytici. V době nižší inflace se tedy lidé konečně vracejí do obchodů a utrácejí, což má pozitivní vliv na ekonomiku. Ta se v prvním čtvrtletí dostala z mírné recese.
Nové iPady představeny. Apple v úterý představil nové verze svých tabletů iPad Air a iPad Pro. Jedná se tak o první nové modely iPadu od října 2022, což značí nejdelší interval mezi aktualizacemi od uvedení zařízení na trh v roce 2011. Podle velkého šéfa Tima Cooka jde o „největší den pro iPad od jeho uvedení na trh“. Největší novinkou je, že iPad Air bude nově ve dvou velikostech, a že iPad Pro bude nejtenčí v historii (5,1 mm) s novým čipem M4.
Disney+ poprvé v zisku. Streamingové služby americké zábavní společnosti Walt Disney se poprvé v historii přehouply do zisku. Ve 2. čtvrtletí dosáhl Disney+ na zisk 47 milionů USD po ztrátě 587 milionů USD ve stejném období loni. Do zisku se služby Disney+ a Hulu dostaly o dvě čtvrtletí dříve, než firma plánovala. Společnost se v uplynulém roce potýkala s mnoha problémy. Pokles zaznamenala klasická televize, pomaleji rostlo odvětví zábavních parků a problémy byly právě i se ziskovostí v oblasti streamingu.
Získá Nintendo korunu? Japonský výrobce herních konzolí Nintendo možná sesadí PlayStation 2 z trůnu. Dosud se celosvětově prodalo 141,3 milionu kusů konzole Nintendo Switch, která na první místo ztrácí necelých 14 milionů. Nakonec to asi bude těsné, protože konzole je již 7 let stará a její prodeje tak klesají. Očekává se, že během letošního roku dosáhnou prodeje 13,5 milionu kusů. Poté by měl být Switch nahrazen novější verzí. Dokáže to tedy Nintendo?
Nový hráč v ringu. Výrobci léků na hubnutí Novo Nordisk a Eli Lilly se možná dočkají nové konkurence. Pozitivní výsledky klinických zkoušek léku na obezitu MariTide společnosti Amgen poslaly akcie firmy o 13 % výše. Amgen si bude chtít ukrojit kus z potenciálního trhu v hodnotě 100 miliard USD, který boj proti obezitě nabízí. Bude však ještě muset projít závěrečnou třetí fází klinického testování.
Country Debt Garden. Čínský developer Country Garden nezaplatí včas úroky ze svého dluhu. Již na konci loňského roku společnost nesplácela úroky z dluhopisů v hodnotě 11 miliard USD. Problémy v čínském realitním sektoru tak pokračují. Zahraniční investoři však nemusí počítat se ztrátami, protože úroky z dluhu za společnost zaplatí státní ručitel China Bond Insurance. Jedná se o první test klíčového vládního programu na podporu trhu s nemovitostmi.
Číno zaplať. USA má příští týden oznámit zavedení cel na dovoz elektromobilů z Číny. Opatření se mají týkat i baterií nebo solární techniky. Bílý dům již koncem února oznámil, že Spojené státy se rozhodly prošetřit, jestli dovoz aut z Číny nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost. Čínské automobily totiž mají shromažďovat velké množství citlivých údajů o řidičích a pasažérech a využívat své kamery a senzory k zaznamenávání informací o americké infrastruktuře. Hrozí tak další kolo obchodní války.
Česká chuť utrácet roste. V březnu maloobchodní tržby v Česku zrychlily svůj meziroční růst na 6,1 %, zatímco v únoru stouply o 2,5 %. Meziročně se zvýšily čtvrtý měsíc po sobě. Meziměsíčně stouply o 1,3 %. Ukazuje se tak, že zpomalení inflace a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet. Maloobchodní tržby v březnu vykázaly podle analytiků nejsilnější meziroční růst od ledna roku 2022.
České želízko v burzovním ohni. Softwarová společnost Ataccama rozjela proces, který by jí v budoucnu měl pomoci k vstupu na burzu. Český startup v roce 2023 dosáhl na tržby 50 milionů USD, tedy skoro 1,2 miliardy Kč. Společnost vyvíjí platformu, jejíž pomocí si mohou firmy spravovat data, řešit jejich kvalitu a automatizovat práci. Ataccama je v současnosti ohodnocena na 550 milionů USD, v budoucnu by se ale ráda dostala přes miliardovou hranici a stala se tzv. jednorožcem. Z Česka se to zatím podařilo pouze společnostem Rohlík, Productboard a Mews.
Co nového v Portu?
V Praze se 16. května na konferenci FinTech Roadmap´24 na jednom místě potkají všichni nadšenci do finančních technologií. Akce přinese nepřeberné možnosti prohloubení znalostí i příležitost s inspirativními řečníky probrat otázky rezonující FinTechovým světem. Na konferenci vystoupí i produktový ředitel Portu Martin Luňáček s přednáškou na téma Trendy v designu investičních platforem.
Srdečně vás zveme na v pořadí již čtvrtý Den otevřené garáže Portu Gallery, který se uskuteční 18. května od 13:00 do 19:00 v Litoměřicích. Připraveny jsou pro vás komentované prohlídky vozového parku, během kterých bude možné si detailně prohlédnout nejen již upsané veterány, ale také další unikátní automobily, které jen tak někde neuvidíte. Podrobnosti najdete na facebookové události. Těšíme se na příjemné setkání s doprovodem krásných aut a vůní benzínu.
Hezký víkend!
Na pivu s analytiky #12: Rostoucí Evropa, halving Bitcoinu a CEO slibem nezarmoutí
Fed zůstává opatrný a se snižováním sazeb zatím vyčkává. Evropě se na druhou stranu podařilo inflaci snížit a daří se i evropské ekonomice.
Investování jednoduše #7: Má smysl investovat s málo penězi?
V tomto článku vám ukážeme, proč má smysl investovat i s málo penězi.
FinTech review – Malware v mobilním bankovnictví vzrostl o 32 % a další FinTechy novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.