Search
Close this search box.

#337 – Čína přebírá štafetu

Trhy po svátcích nabraly sílu a většina indexů zakončila růstem. S&P 500 připsal 1,5 %, Nasdaq Composite 2,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 naopak odepsal 0,5 %. Pozadu nezůstala ani Asie. Japonský Nikkei 225 přidal 1,5 % a čínský Hang Seng dokonce 3,1 %.

Čína přebírá štafetu. Akciový index Hang Seng překonává své evropské a americké protějšky a soupeří o první místo s japonským indexem Nikkei 225. Za poslední měsíc si připsal až 19,3 % a od začátku roku 14,7 %. Podobnou výkonností se může pochlubit i Nikkei 225. Americký index S&P 500 a evropský Euro Stoxx 50 zaostávají s růsty o 11,1 % a 11,8 %.

S&P 500 přitom znovu překonal své „all time high“. Další hlavní americký index Dow Jones přidal 6,2 % a poprvé ve své historii překonal hranici 40 000 bodů.

Japonská ekonomika drhne. V prvním kvartálu klesla o 0,5 %, což je o 0,1 p. b. více, než se čekalo a meziročně tak klesla o 2 %. Prodlužuje se její nepříznivá situace a ukázalo se, že inflace podporovaná slabým jenem poškozuje spotřebitelskou poptávku. Daří se ale největším japonským exportérům jako třeba Toyota. Vývozcům totiž pomáhá v konkurenceschopnosti slabý jen, který má tendenci zvyšovat jejich zisky.

Inflační otočka. V USA v dubnu zvolnila inflace oproti předchozímu měsíci o 0,1 p. b. na 3,4 %, poprvé od ledna tak mění směr a klesá. Jádrová inflace bez volatilních cen potravin a energií se meziročně v dubnu snížila podle očekávání na tříměsíční minimum 3,6 %. Pozitivní vývoj inflace zvyšuje pravděpodobnost toho, že se Fed uchýlí ke snižování úrokových sazeb už na svém zářijovém zasedání. Nově se sází také na to, že letos budou snížení dvě.

Nový světový řád. Změny v globální ekonomice jsou poznamenány nástupem Číny a Indie jako ekonomických mocností. Největší podíl na světové ekonomice mají USA, a to 26 %. Na druhém místě je EU se 17 %, ale její podíl rychle klesá z více než 25 % před pouhými 30 lety. Ještě větší pokles je v Japonsku, kde podíl za stejné období klesl z téměř 18 % na méně než 4 %. Podíl Číny na světové ekonomice vzrostl ze 3 % v 90. letech na současných 17 %.

Americký prostředníček Číně. Spojené státy zvýší cla na dovoz z Číny o 18 miliard USD. Má se to dotknout klíčových odvětví – baterií, čipů, oceli, kritických nerostů a elektrických vozidel. Druhá největší ekonomika světa prý ohrožuje spotřebitele a americké společnosti tím, že zaplavuje světové trhy uměle levným vývozem. Soudruzi to samozřejmě odmítají. Cla na elektromobily vyrobené v Číně se zvýší z 25 % na 100 % a po podobném kroku volají i evropské automobilky.

Francie a Německo lákají. Dvě největší ekonomiky EU se mohou pochlubit rekordními zahraničními investicemi. V Německu dosáhly přímé zahraniční investice v loňském roce rekordní výše 35 miliard eur. Většina z nich směřovala do místního „evropského Silicon Valley“ – oblasti Rýn-Mohan-Neckar – kde se buduje průmysl výroby čipů. Ve Francii dosáhly přímé zahraniční investice rovněž rekordní výše 15 miliard eur, přičemž kapitál směřoval především do datových center.

GameStop vrací úder. Roaring Kitty, americký analytik a hvězda subredittu (komunitní fórum) wallstreetbets, je zpátky. Po třech a půl letech opět něco tweetnul a akcie GameStopu, které se v době koronavirové pandemie staly symbolem odporu drobných investorů proti finančníkům z Wall Street, opět zaskočily trh. Od pátku do úterý totiž jejich cena vystřelila o 174 %. Během krátké chvíle se hodnota akcií dokonce i více než zdvojnásobila a obchodování s nimi bylo kvůli extrémní kolísavosti devětkrát přerušené. Více než 175 milionů akcií změnilo majitele, což je téměř 30násobek ročního průměru. Následně se ale propadly o 40 % po zveřejnění předběžného výsledkového reportu.

Shein a Temu se řítí do problémů. Čínské ultralevné e-shopy, které zaplavují Evropu i USA, nemají s morálkou velký problém. Podle švýcarské skupiny PublicEye pracují zaměstnanci dodavatelských firem Shein 75 hodin týdně. Když k tomu připočteme 8 hodin spánku denně, zbývá jim během pracovního týdne přesně 5 hodin volného času za den. Temu zase čelí stížnostem, že nechrání spotřebitele a používá manipulativní praktiky, aby přiměla spotřebitele utratit více peněz. Radost z nakupování v Číně.

Další inflační vlna? Meziroční míra inflace v ČR v dubnu podle ČSÚ stoupla o 0,9 p. b. na 2,9 %, výrazně tak překonala očekávanou hodnotu ve výši 2,4 %. Vyšší než očekávaná inflace je silný signál pro ČNB, další snižování sazeb tak může být na čas odloženo. Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,3 %. Pro další vývoj tak bude rozhodující, jestli bude tento růst pokračovat i v dalších měsících.

Flipem nezarmoutíš? Podle Hospodářských novin stojí za populárními kurzy na tzv. flipování nemovitostí několikanásobně odsouzený podvodník a vyděrač. Kurzy slibují pohádkové zisky díky výhodnému nákupu domu či pozemku a následný prodej za výrazně vyšší částku. Akce chtěla nalákat mimo jiné tvrzením o každoročním zhodnocení kapitálu v nemovitostech o více než 50 %. Samotný údaj 50 % by měl být ale varování, rychle „otočit“ nemovitost se ziskem 50 % je podle řady investorů u většiny podílů nereálné. 

Co nového v Portu?

Srdečně vás zveme na v pořadí již čtvrtý Den otevřené garáže Portu Gallery, a to zítra od 13.00 do 19.00 v Litoměřicích. Připraveny jsou pro vás komentované prohlídky, během kterých bude možné si detailně prohlédnout nejen již upsané veterány, ale také další unikátní automobily, které jen tak někde neuvidíte.

Navíc budete mít jedinečnou příležitost se zúčastnit výstavy a komentované prohlídky obrazů Patrika Hábla v nedalekém kostele, jehož díla budeme na Portu Gallery v průběhu června upisovat. Podrobnosti najdete na facebookové události.

Hezký víkend!


Vínová Alfa vítězem soutěže Automobilové klenoty

V sobotu 27. 4. 2024 se v areálu resortu Golf Galerie Hostivař konal již čtvrtý ročník oblíbené soutěže elegance zvaný Automobilové klenoty.

Přejít na článek


investovani-jednoduse-8

Investování jednoduše #8: Deset základních pojmů ze světa investic

V tomto článku se podíváme na ty nejzákladnější pojmy, které by měl znát každý začínající investor.

Přejít na článek


Jak se v poslední době daří investicím do luxusu?

V roce 2023 hlavní aukční domy dosáhly řady rekordních prodejů.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od