Světové trhy tento týden pokračují v ozdravné korekci z předchozího týdne. S&P 500 balancoval okolo nuly a nakonec klesl o 1,5 %, zatímco technologický Nasdaq Composite umazal 3,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 pak ze svých hodnot odepsal 3,9 %. Nedařilo se ani čínskému Hang Seng, který klesl o 0,4 %, japonský Nikkei 225 dokonce o 4,7 %.
Fed vyčkává. Americká centrální banka podle očekávání s úrokovými sazbami na červencovém zasedání nehýbala a zůstávají tak v pásmu 5,25 až 5,50 %. Fed potěšily červnové údaje o inflaci, která klesla na 3 % z květnových 3,3 % a čeká na další příchozí makrodata. Snížení sazeb se tak s největší pravděpodobností dočkáme v září. Zatímco dvě třetiny analytiků počítají se snížením o 25 bodů, zbylá třetina počítá už s 50 body.
Inflace v eurozóně vzrostla. V červenci překvapivě vzrostla na 2,6 %, zatímco se čekal pokles na 2,4 %. Meziroční růst cen energií na 1,3 % z červnových 0,2 % a jádrová inflace na 2,9 % naznačují, že tlak na zvyšování cen pokračuje a inflace v jednotlivých zemích vykazovala rozdílné trendy. Například ve Španělsku inflace klesla, zatímco v Itálii prudce vzrostla. To může způsobit to, že ECB bude v budoucnu se snižováním úrokových sazeb déle vyčkávat.
Čínská elektroauta dobývají Evropu. Tamní výrobci už mají dvouciferný podíl na evropském trhu s elektromobily a v červnu dosáhly v prodejích rekordního podílu ve výši 11,1 %, což bylo o 2,4 p. b. více než v květnu. K výraznému skoku také přispěl závod výrobců s časem, protože začátkem tohoto měsíce začala v EU platit zvýšená cla na dovoz elektromobilů vyrobených v Číně ve výši 17 až 38 %.
Eurozóna překvapuje. Ekonomika měnové unie stejně jako celé EU vzrostla ve 2. čtvrtletí o 0,3 %. To překvapilo analytiky, kteří počítali se slabším růstem. V meziročním srovnání se růst HDP v eurozóně zrychlil na 0,6 % a v celé Unii na 0,7 %. Nejrychlejší růst za poslední roky vykázalo Španělsko, naopak hospodářství Německa překvapivě kleslo. Slovensko zveřejní údaje o ekonomice v srpnu.
Akcie vs. index. V uplynulých letech se několikrát podařilo jen nízkému procentu akcií v indexu S&P 500 dosáhnout lepších výsledků, než měl samotný index. Nyní je však tato hodnota na historickém minimu. Pozitivní vývoj inflace v USA podnítil rotaci do akcií s menší kapitalizací, která může ještě chvíli pokračovat. Další důvod pro diverzifikaci nejen sektorovou a geografickou, ale i z hlediska velikosti firem.
Japonsko navyšuje sazby. Sice „jen“ na 0,2 %, ale i to je nejvíce od roku 2008. Kromě toho plánuje snížit nákupy státních dluhopisů na polovinu na 17,9 miliardy eur měsíčně do roku 2026. Tím chce posílit jen, který se propadá kvůli rozdílu v sazbách mezi Japonskem a USA. Trh byl překvapen, protože očekával, že banka měnovou politiku kvůli křehké ekonomice nezmění.
Olympiáda se vyplatí, nebo..?! Nejslavnější sportovní hry by měly zvýšit HDP Francie o 10 miliard eur. Díky olympiádě má totiž do země přicestovat rekordní počet turistů, a to jich tam nebylo málo ani dosud. Odhadovaných 95,2 milionu cestovatelů má přinést ekonomické přínosy zejména pro cestovní ruch, ale také dopravu. Náklady na olympiádu ale mají dosáhnout 8 miliard EUR, takže o žádný extra velký přínos asi nepůjde.
Bitcoin = Trumpcoin? Donald Trump slíbil vytvořit v USA národní rezervy bitcoinů. Z USA se tak může stát pro bitcoiny zaslíbená země. Jaká to otočka, vždyť ještě v roce 2021 se tentýž Trump k BTC vyjádřil, že jde o podvod. Kryptoměnoví nadšenci se na něj ale zlobit nebudou. Cena BTC totiž vzrostla na šestitýdenní maximum. Pokud má někdo po tomto nutkání nazvat BTC spíše Trumpcoinem, má smůlu, protože ten už existuje.
Komoditám se nedaří. Index Bloomberg Commodity dosáhl nejnižší úrovně v tomto roce a oproti svému maximu z května 2024 klesl o 11 %. Dolů ho táhnou zejména klesající ceny energií na finančních trzích. Důvodem nižší poptávky po energiích je zejména slabá spotřeba v Číně, největším spotřebním trhu na světě.
Japonská autoaliance. Automobilka Mitsubishi se připojí k alianci svých dvou velkých domácích konkurentů, značek Honda a Nissan. Celková produkce aliance bude představovat 8 milionů automobilů ročně, díky čemuž se stane druhým největším hráčem na japonském trhu. Na čele je neohroženě Toyota s 16 miliony vozidel ročně. Cílem spojení je posílit svou pozici v době přechodu průmyslu na elektromobilitu.
Drahá zelená transformace. Ministryně financí USA Yellenová uvedla, že přechod na nízkouhlíkové hospodářství je pro Bidena a Harrisovou klíčovou prioritou a bude vyžadovat každoročně tři biliony USD až do roku 2050. Podle Yellenové je největší ekonomickou příležitostí 21. století a nečinnost v oblasti klimatických změn je špatnou politikou. Bohaté země už v roce 2022 poskytly 116 miliard USD na podporu klimatu v rozvojových zemích.
Zlomový bod pro trh ETF. Tak mluví BlackRock o současném boomu aktivně řízených ETF. V Evropě spouští pět nových. Složení těchto ETF nekopíruje přesně index, ale je řízené portfolio managerem, což má za cíl dosáhnout o trochu lepšího zhodnocení než referenční index a přitom se od něj příliš neodchýlit. BlackRock v těchto nástrojích, jejichž nákladovost má být kolem 0,3 % ročně, vidí velký potenciál. Zda skutečně uspěje, uvidíme.
Marvel slaví úspěch. Nový film Deadpool & Wolverine tento víkend překonal očekávání, jen v Severní Americe utržil 211 milionů USD a pokořil několik rekordů. Stal se například nejúspěšnějším debutantem roku 2024 a zaznamenal tak nejvýdělečnější první víkend pro film s ratingem R (nevhodné do 17 let) a sesadil z trůnu Despicable Me 4. Za první 3 dny film utržil 440 milionů USD. Marvel zatím zůstává neohrožen.
ČNB zpomaluje. Na svém čtvrtém letošním měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,25 p. b. a potvrdila tak očekávání. Dvoutýdenní repo sazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky, se tak snížila ze 4,75 % na 4,5 % a je nejníže od února 2022. ČNB se nyní uchýlila ke zpomalení uvolňování měnové politiky po tom, co na předchozích čtyřech zasedáních snížila sazby o 0,5 p. b.
Co nového v Portu?
V návaznosti na rozhodnutí ČNB o snížení základní úrokové sazby z 4,75 na 4,50 % dochází od pátku 2. 8. 2024 ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,2 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě bude nově úročena 4,1 % p.a.
ČNB zároveň indikovala další snižování sazeb. Na Magazínu jsme popsali, jak investovat při poklesu úrokových sazeb. Peníze, které nebudete v nejbližší době potřebovat, je vhodné uložit do dlouhodobých investic.
Pěkný víkend!
DIP vs. DPS : Jaké jsou rozdíly a který produkt vybrat?
Důchod nás jednou čeká všechny a jen na stát se bohužel spoléhat nemůžeme. Kam odkládat peníze?
5 mýtů a argumentů pro Dlouhodobý investiční produkt
Připomeňme si několik klíčových parametrů DIPu, kolem kterých se v médiích opakovaně vynořují určité nesrovnalosti.
FinTech review – Čárové kódy vám řeknou vše
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇