Search
Close this search box.

#35 – Musk spasitel

Uvalování cel nekončí. V úterý zveřejnila USA další seznam tisíců zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, na které bude uvaleno 10% clo. Čína samozřejmě chystá protiútok. Plánuje například zdržovat schválení některých amerických akvizic čínských společností, pozastavování licencí americkým společnostem anebo omezení přístupu americkým turistům.

V návaznosti na zvyšující se cla reagovala Muskova Tesla, která v úterý ohlásila, že v Šanghaji otevře svou první mimoamerickou továrnu na výrobu elektromobilů. Chce tak předejít navyšování cen svých automobilů dovážených na čínský trh kvůli clům.

Na trzích kvůli zostřujícím se obchodním válkám panuje nervozita. Klidu nepřidala ani obava, že by Trump mohl zrušit členství USA v NATO. Naštěstí si to ale ve čtvrtek odpoledne rozmyslel a dokonce i prohlásil “I believe in NATO”. Čemu ale nevěří, je plán Mayové na Brexit. Ta na jeho kritiku, ale nedala a tak je možná v ohrožení i budoucí obchodní smlouva mezi Británií a USA.

Většina světových akciových indexů však reagovala oslabením v posledních dnech.

Analytici Morgan Stanley v souvislosti s obchodními válkami doporučují investorům: pryč od technologických společností, volte obrannou strategii a vsaďte například na sektor spotřebního zboží, telekomunikace nebo služby.

Dobrá zpráva však přišla z Thajska – po 17 dnech se podařilo vyprostit malé fotbalisty. Zachraňovat kluky z jeskyně (vyjímečně ne svět) se pochopitelně vydal i Elon Musk. Nechal SpaceX postavit ze součástek pro rakety mini ponorku a aktivně o všem informoval na sociálních sítích. Jeho ponorka se však ukázala jako “nepraktická” a tak ji tam aspoň nechal “na příště”. Všechny kluky se však zachránit podařilo a kromě pár kilo dole jsou zdraví a z toho máme radost.

Čínský výrobce levné elektroniky Xiaomi sice na jednu stranu stále představuje novinky, jako třeba smartphone s periskopem, na druhou stranu se ale jeho akciím moc nedaří. Společnost vstoupila v pondělí na Hong Kongskou burzu a od té doby se její akcie propadly o více jak 13 %.

Pamatujete na kauzu Facebooku s Cambridge Analytica? Nyní se ukázalo, že k datům měl možná přístup k Kreml. Kromě toho dostal Facebook od britského úřadu pro ochranu osobních údajů nejvyšší pokutu, jakou mu mohl udělit – půl milionu liber (cca 15 mil. korun). Nijak na to však ale nereagují investoři. Akcie $FB jsou stále na svém historickém vrcholu a na krátko se minulý pátek stal Zuckerberg třetím nejbohatším na světě. Už je ale zas na pátém místě. Je to boj tam nahoře.

Jo a pamatujete, jak jsme tipovali, že mistrovství světa ve fotbale vyhraje Německo, Španělsko a Brazílie? ..tak ne. Netrefili jsme to. Chorvatsko ve čtvrtek v prodloužení zdolalo Anglii a ve finále se tak postaví proti Francii.

Hezký víkend!


Obchodní válka začala

Obchodní válka mezi USA a Čínou oficiálně začala. V pátek 6.7.2018 vstoupila v platnost cla jak ze strany USA, tak o několik minut později ze strany Číny. Otázkou je, jaký vliv budou mít tyto souboje na investice Portu, dá se jejich vývoj nějak předpokládat?


Jak zbohatnout a zůstat bohatý

Stát se finančně nezávislým je v teorii velmi jednoduchý proces. Jeho realizace je však o něco náročnější. Americký spisovatel Tom Corley se zabýval miliardáři, kteří svého jmění dosáhli vlastní pílí. Nejdůležitější poznatky z jeho studií jsme vám shrnuli do několika bodů.


Vývoj vybraných instrumentů (6.7 – 13.7.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 798,29
+1,39%
Euro Stoxx 50
3 454,02
+0,16%
Nikkei 225
22 597,35
+3,71%
Ropa
70,20
-4,88%
EUR/CZK
25,920
-0,42%
Dow Jones
24 924,89
+1,92%
Pražská burza
1 085,64
+0,75%
Bitcoin
6 245,16
-4,92%
Zlato
1 240,01
-1,25%
USD/CZK
22,262
-0,42%

Fintech review

VR brýle, které sledují pohyb očí a rozpoznávají hlas, Netflix a Twitter jako šampioni mezi akciemi, příběh Revolutu, webový plánovač tras Sygic, létající vlak se stává realitou nebo veteráni jako výnosná alternativní investice.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí

Je v rámci investování na důchod vhodnější nový DIP, nebo klasické DPS?

Zajistit si lepší stáří chce stále více Čechů. K tomu se snaží motivovat i stát a v rámci snahy zatraktivnit investování na důchod můžeme od nového roku využít tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který se u nás v Portu těší velké oblibě. Je vhodnější investovat na důchod prostřednictvím Doplňkového penzijního spoření (DPS) nebo DIPu?

Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených