#39 – Turecko kolabuje. Buffetův indikátor varuje.

Index S&P500 měl tento týden hezky našlápnuto k vytvoření nového historického maxima nad 2 872 body. Ještě v úterý to vypadalo, že index vyrovná rekord z letošního 26. ledna. Poté ale přišla série negativních korporátních a geopolitických zpráv.

Spojené státy uvalí další sankce na Rusko kvůli Novičoku. Rusové to považují za ekonomickou válku a připravují protiopatření. Donald Trump je nekompromisní a čím dál čitelnější – nejprve schůzka (Kim, Merkelová, Putin…), poplácání po rameni, pochvala a za pár týdnů přitvrdí. Jen s tím Íránem mu to zatím nevychází.

Turecká lira se propadla na historické minimum, turecké akcie jsou o 8 % níže. A jsou v tom namočené opět Spojené státy a sankce. Trump před okamžikem oznámil, že chce zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Vše zažehl diplomatický spor o zadržovaného amerického pastora Brunstona. Lira stahuje dolů i kurz eura k dolaru. Ale Erdogan je také tvrďák, říká “oni mají svůj dolar, my máme našeho boha.”

Zajímavý nástroj pro předpovídání budoucího vývoje na trzích používá investor a miliardář Warren Buffet. Tvrdí, že je potřeba sledovat poměr tržní kapitalizace celého trhu k HDP dané země. Když je tento poměr mezi 70 a 80 %, tak je dobré akcie nakupovat. Pokud se však přehoupne přes 100 %, zvyšuje se riziko poklesu trhů. A co myslíte, jak jsme na tom dnes? Buffetův indikátor pro americký trh se blíží úrovni 140 %!


Elon Musk si opět zadělal na problém. Po zveřejnění výsledků to přitom už vypadalo, že se s investory komunikovat naučil. To by ale nesměl tweetovat. V úterý na Tweetu oznámil, že zvažuje stažení akcií Tesly z burzy za cenu 420 USD. Zaprvé, velmi to zavání manipulací, když oznámíte cenu, která je o 80 dolarů výše, než je aktuální kurz. Zadruhé, důvodem má být příliš velká regulace na veřejném trhu. Tady vidíme trochu paradox, protože Musk zároveň sdělil, že by byl rád, kdyby si stávající akcionáři svoje podíly v Tesle ponechali. Ale už neveřejně obchodované, takže peníze od investorů chce, ale bavit se s nimi odmítá. Moc se nám to nelíbí.

Bitcoin pokračuje v poklesu, tento týden ztratil dalších 12 % a obchoduje se na úrovni 6 400 USD.

Objem primárních emisí virtuálních mincí (ICO) ve druhém čtvrtletí vzrostl na 8,3 mld. dolarů z 3,3 mld. dolarů v prvním kvartále. Ale každá druhá ICO skončila špatně. Kvalita projektů se totiž výrazně zhoršila, tvrdí analýza.

Hezký víkend!


Jak se vyvíjejí investice na Portu?

Výnosy. To hlavní na investování. Všichni se na to ptají. Já věřím Portu, proto jsem vložil do několika Portu portfolií vlastní peníze. Pojďme se na tato portfolia podívat.


Informace z trhů: Výsledková sezóna

V tomto týdnu jsme mohli sledovat výsledky společností Walt Disney, Snap Inc., Dropbox a dalších. A i přesto, že tento týden byl na zvučná jména společností o něco chudší než ten minulý, přinesl řadu zajímavých překvapení.


Vývoj vybraných instrumentů (3.8. – 10.8.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 835,87
-0,16%
Euro Stoxx 50
3 424,65
-1,66%
Nikkei 225
22 298,08
-1,01%
Ropa
67,44
-1,53%
EUR/CZK
25,635
-0,10%
Dow Jones
25 304,48
-0,62%
Pražská burza
1 068,26
-2,19%
Bitcoin
6 446,34
-12,75%
Zlato
1 223,70
+0,04%
USD/CZK
22,377
+1,05%

Fintech review – Voya, CoinLoan, Saifu

Inflace vzrostla o 2,3 procenta, Elon Musk svým tweetem možná porušil zákony, za kafe ve Starbucksku zaplatíte kryptoměnami, Rohlik.cz se poprvé dostal do zisku a Česká spořitelna spustila aplikaci Saifu pro bezkontaktní platby mobilním telefonem.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?

Makléř – 9. díl: Propouštění

Ondru překvapila skvělá organizace propouštění. Fungovalo tak, jako všechno ostatní v Gold & Company – efektivně, chladně a

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu