Druhý díl ze série článků, kde vám doporučujeme knihy s investiční a finanční tématikou. Následující čtyři knihy jsou k dostání v angličtině. Tentokrát se naše doporučení týkají zejména psychologie.
How to Retire Happy, Wild and Free
Bestseller napsaný autorem Erniem J. Zelinskim se zabývá zejména tématem odchodu do důchodu. Kniha zaujme především tím, že se odlišuje od ostatních investičních knih, a to díky tomu, že se nezaměřuje na finanční zabezpečení v důchodu. Tyto informace v knize najdete také, ale autor se z velké části zabývá právě psychickou rovnováhou a vysvětlováním důležitosti smysluplných aktivit. A přesně kvůli tomu ji můžeme doporučit. Vysvětluje, jak se psychicky i fyzicky vyrovnat s touto životní změnou. Zdůrazňuje to, že si člověk má jít za svými sny a nalézat užitečné aktivity. Obsah vás rozhodně motivuje a donutí vás více přemýšlet o své budoucnosti. Přečíst si ji můžete kdykoliv, jak ve třicítce, tak v důchodu.
The Richest Man in Babylon
Kniha od George S. Clasona je psána starším stylem angličtiny, která může být pro nerodilé mluvčí oříškem. Ale rozhodně stojí za přečtení. Pro některé může být pozitivní zprávou užší formát knihy, při začtení ji máte za několik hodin přečtenou. Také je psána velmi poutavě, což každý autor ve finančním odvětví neumí. Obsahuje základní tipy a rady, jak kontrolovat své osobní finance. Kniha perfektně popisuje, jak začít hospodařit se svými penězi, takže bych rozhodně doporučila přečíst si knihu hned při obdržení prvního stálého příjmu.
Why Didn’t They Teach Me This in School?
Jak už název napovídá, tato kniha obsahuje především základní informace, které bychom měli vědět, ale od učitelů ve škole se je nedozvíme. Cary Siegel jednoduchým způsobem vysvětluje vše potřebné, co by každý běžný člověk měl znát a ovládat. Kniha má přibližně 180 stránek a opravdu není náročná na čtení. Je přehledně rozdělena do sedmi kapitol, v knížce lekcí, které jsou vždy detailněji popsané, a na závěr se dozvíte pár rychlých tipů. Osobně si myslím, že kniha rozhodně nenaplní zkušeného investora. Spíš bych knihu přenechala mladší generaci. Slouží jako dobré seznámení s investičním světem.
Thinking, Fast and Slow
Americký bestseller psychologického odvětví vydán v roce 2002 je možné zakoupit i v českém překladu – Myšlení, rychlé a pomalé. Daniel Kahneman, autor knihy a profesor psychologie, rozhodně něco ví o myšlení. Autor se zabývá tím, jak naše myšlenky a podvědomí můžou ovlivnit náš úspěch v investování. Myslí si, že při investování bychom naše podvědomí měli uzamknout a nepoužívat. V této knize se snaží vysvětlit, jak na to. Zdůrazňuje, že při investování je důležité myslet jasně a racionálně. Sám Kahneman sice tvrdí, že všechny jeho znalosti ekonomie pochází od jeho kolegů, přesto za svůj přínos v propojení psychologie a ekonomie obdržel v roce 2002 Nobelovu cenu za ekonomii.