Search
Close this search box.

#4 – Opatrný optimismus

cryptocurrencies

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější, co se v uplynulém měsíci ve světě kryptoměn událo.

Červenec se ukázal jako prozatím nejlepší měsíc tohoto roku pro kryptoměny. Bitcoin si připsal téměř 20 %, Ethereum dokonce 60 % a tržní kapitalizace všech kryptoměn se znovu přehoupla nad 1 bilion dolarů. Dominance Bitcoinu, tedy porovnání valuace Bitcoinu vs. všech ostatních kryptoměn, se pohybuje kolem 40 %.

Tesla s kurzem nehýbe

Na trhu panuje křehký optimismus a kryptoměny rostou, ikdyž trhem rezonují smíšené zprávy. Pozitivním signálem pro investory může být snížení vlivu velkých hráčů. Tesla v druhém kvartálu prodala 70 % svých bitconů, což nemělo trvající vliv na cenu největší kryptoměny. Experti se shodují, že ještě před rokem by taková zpráva zahýbala trhem mnohem více.

Miliardy investované, ztracené

V první polovině roku se kryptoměny potýkaly s medvědím trhem. To však nemělo dopad na investice do krypto startupů, které získaly 17,5 miliardy dolarů od fondů rizikového kapitálu. Kryptoměnová směnárna FTX vybrala v lednu od investorů 400 milionů dolarů, díky čemuž nyní může “zachraňovat” krachující konkurenci – Voyager.

Voyager, podobně jako Celsius, měl za cíl stát se inovativní krypto bankou a sliboval klientům líbivé zhodnocení vložených prostředků, což se během období růstu dařilo plnit. Po červnových propadech však firmy znemožnily výběr vložených prostředků a vyhlásily bankrot. 1,8 milionu klientů se bouří, problémům se však nelze divit. Vysoký “garantovaný” výnos byl vykoupen obrovským rizikem, firmy pro zhodnocování kapitálu používaly třeba zkrachovalý Anchor protokol běžící na síti Terra (LUNA) nebo fond Three Arrows Capital (3AC), dlužící věřitelům 3,5 miliardy dolarů. 

Šetrnější Ethereum, snazší těžba Bitcoinu

Druhá největší kryptoměnová síť, Ethereum, se blíží k přechodu na energeticky šetrnější ověřovací protokol Proof of stake. Podle hlavního vývojářského týmu by k přechodu mělo dojít 19. září. Úspěšný přechod na PoS by dle odhadů měl mít pozitivní vliv na cenu etherea. Mezitím klesá náročnost těžby bitcoinu, který využívá proof of work. Rozdíly mezi ověřovacími protokoly PoW a PoS jsme popsali na našem blogu.

Rolexky ve slevě

Nižší cena bitcoinu a dalších kryptoměn neměla vliv pouze na krach několika DeFi projektů. Cena luxusních hodinek Rolex a Patek Philippe se podle online tržiště Chrono24 propadla až o 50 tisíc dolarů oproti cenám ze začátku roku a poptávka tak přímo koreluje s růstem či propadem kryptotrhu.

CryptoNight 2022

Rádi bychom vás pozvali na druhý ročník CryptoNight, který se uskuteční už 25. 8. 2022 od 17:00 v Brně. Aktuální dění a výhled do budoucna pro kryptoměny bude v panelové diskuzi komentovat také Jakub Valníček z Portu. Po přednáškách si s vámi rádi popovídáme na afterparty. 

Srovnání kryptotrhu 1.7. – 31.7.2022


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme