Search
Close this search box.

4 zvyky finančně úspěšných lidí

1. Stanovují si cíle

Pravděpodobně jen velmi zanedbatelné procento lidí se stalo úspěšnými, aniž by na tom museli tvrdě pracovat. Aby se to povedlo i vám, měli byste mít předem stanovený cíl cesty, na kterou se chcete vydat. Většina úspěšných lidí si začíná stanovovat určité cíle již v raném věku. Se splněním každého milníku se člověk posouvá dál a dál. Důležité je nepřestávat, aktivně nastavovat nové cíle po tom, co dosáhnete těch starých. Ujistěte se, že všechny cíle, které si stanovíte, jsou reálné. Nenechejte se rozhodit neúspěchem, zkuste jej brát jako motivační faktor, fakt, že je ve vašem plánu pořád prostor pro zlepšení. Nepřemýšlejte nad tím, co jste udělali špatně, ale nad tím, jak to příště udělat líp. Oslavujte i malé pokroky a sledujte svůj progres na cestě za vašimi cíli.

2. Obklopují se zajímavými lidmi a nebojí se diskuze

Není náhoda, že Warren Buffet a Bill Gates byli přátelé. Ať už prostřednictvím školních, sportovních nebo různých networking organizací, snažte se udržovat kontakt s lidmi, kteří sdílí stejné hodnoty, mají podobné cíle a navzájem se inspirují. Snažte se obklopovat pozitivními lidmi, kteří Vám dodají energii, sílu, inspiraci. Nebojte se! Jak říká známý citát „ Učený z nebe nespadl“, proto se nebojte ptát, diskutovat vaše návrhy, postupy a řešení. Neustálé otázky vám rozšiřují obzor a ostatní Váš zájem ocení. Nejeden výzkum ukazuje, že právě komunikativnost, schopnost pracovat v týmu a nadšený přístup k práci patří mezi vlastnosti, které jsou v pracovním prostředí oceňovány právě nejvíc.

3. Dlouhodobě plánují a spoří

Lidé, kteří jsou dnes finančně zabezpečení, už včera začali pracovat na tom, aby tomu tak bylo. Být schopen přemýšlet o dlouhodobých finančních cílech, hledat různá řešení, jak své peníze zhodnocovat a nenechat je jen tak ležet nezhodnocené, patří ke klíčovým schopnostem. V současné době, kdy se úrokové míry pohybují v řádu jednoho procenta, nemá cenu všechny peníze nechávat na spořícím účtu. Nabízí se velké množství alternativních řešení, která přináší mnohem vyšší zhodnocení. Jedním z nich je i Portu. Investujte část svých volných finančních prostředků do portfolií složených z akcií a dluhopisů, sestavených vám na míru dle vaší ochoty riskovat a nechte své prostředky zhodnocovat s výnosem pohybujícím se okolo 7 %.

4. Sami si vytváří příležitosti

Úspěšní lidé nesedí doma a nečekají na to, až na ně peníze, úspěch nebo štěstí spadne tzv. „z nebe.“ Hledají příležitosti a jdou jim naproti. Pro vás může vytváření vlastních příležitostí znamenat například to, že zkusíte vyjednávat se zaměstnavatelem o zvýšení mzdy, začnete hledat novou práci, najdete si brigádu na víkend, budete investovat do dalšího vzdělání nebo dokonce začnete podnikat. V současné době je velmi populární flexibilita, možnost práce na dálku. Ano, ve výhodě jsou určitě lidé s IT vzděláním, designéři a podobná povolání, která ke své práci potřebují v podstatě jenom počítač a mohou pracovat odkudkoliv. I když se v této oblasti zatím nepohybujete, nezoufejte. V současné době existuje velké množství kvalitních kurzů, od designu až po programování. Je to určitě tvrdá a náročná cesta, ale výsledek stojí za to. Buďte iniciativní, nebojte se nových výzev, investujte do svého rozvoje a ujměte se svého vlastního úspěchu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování

Bacíková INEV

Finanční vzdělávání ve školách

Finanční vzdělávání ve školách nestíhá tempu moderních technologií a vymožeností, které 21. století přináší. Do Portu Podcastu jsme pozvali Martinu Bacíkovou, která v roce 2016 založila Institut ekonomického vzdělávání (INEV).