Search
Close this search box.

#42 – EU je špatná, špatná, špatná… jako Čína

Smíšené zprávy přinášíme ze světa mezinárodního obchodu, který letos tak silně ovlivňuje dění na burzách. USA chtějí odejít ze Světové obchodní organizace WTO. A Trump postoupil na další úroveň obchodní války s Čínou. Proslechlo se, že odsouhlasil další balíček cel na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů. Naopak uzavřel bilaterální obchodní smlouvu s Mexikem, která má nahradit stávající severoamerickou dohodu NAFTA. K bilaterální smlouvě se má údajně časem připojit i Kanada. EU nabídla Trumpovi oboustranné úplné zrušení cel na obchod s automobily, kterou americký prezident odmítl. Zdá se, že se Evropa, jakožto velký exportér automobilů, snaží zachránit, co se dá. “Evropská unie je skoro tak špatná, jako Čína,shrnul Trump své pocity z nabídky.

Optimismus ohledně vývoje ekonomiky je na maximu, proto je pokles na trzích nevyhnutelný, tvrdí další z analytiků. Takových, ale i opačných názorů se tento turbulentní rok objevuje několik týdně. Nás ale zaujal tento týden graf, který mapuje chybná negativní proroctví těch největších investičních guru.


Amazon je na rekordu. Cena jedné jeho akcie vzrostla nad úroveň 2000 dolarů, což znamená, že se tržní kapitalizace společnosti přibližuje hladině 1 bilionu dolarů. Tedy těsně za tržní hodnotu Applu.

Objevily se zprávy o tom, že by Apple měl převzít Teslu. Výrobci elektrovozů by přinesl finanční stabilitu a know-how, jak úspěšně budovat prestižní a glorifikovanou značku. Investor Warren Buffett však tvrdí, že Apple by to neměl dělat. “Je to špatná myšlenka, prodávat auta je úplně jiný byznys.” Tima Cooka ale Buffet podporuje, jeho investiční společnost Berkshire Hathaway do Applu o prázdninách zainvestovala další peníze. Buffet si navíc myslí, že cena iPhonů je strašně nízká, byť prémiový model u nás stojí i 35 tisíc Kč.

Unipetrol asi skončí na burze. Majoritní vlastník nabídl menšinovým akcionářům 380 korun za akcii. Drobní akcionáři vlastní zhruba šest procent akcií Unipetrolu. Někteří z nich, včetně skupiny vedenou Tomášem Hájkem, požadují výkupní cenu 450 korun za akcii.

Podobně chce malé akcionáře České spořitelny vytěsnit i Erste bank. Za jednu akcii spořitelny nabízí 1328 korun, což spořitelnu oceňuje na více než 200 miliard korun. Akcie České spořitelny se na burze neobchodují, pouze na RM-Systému, a tam je kurz 1380 Kč.

Naopak na londýnskou burzu přichází značka Aston Martin. V těchto vozech se na filmovém plátně proháněl agent 007. Zda jí to pomůže upsat akcie v hodnotě až 1 miliardy liber není zcela jasné. Firma totiž po dlouhých deseti letech dosáhla ziskového hospodaření teprve loni.

Kdybyste to náhodou nevěděli, tak investiční bankéř je Někdo. Tak začíná prolog nové knihy Makléř, která se příští týden dostane na pulty knihkupců. Česká verze oblíbeného Vlka z Wall Street těží z reálií pražského investičního bankovnictví a zaujme především vtipem bez nadsázky. Jsme zvědaví, kdo všechno se v knize najde.

Portu pracuje na systému, který umožní investovat drobným investorům do historických automobilů a veteránů. Investice na tomto růstovém trhu nebude jistě vhodná pro každého, ale nevidíme důvod, proč by nemohli normální lidé investovat stejně jako bohatí. Inspirací nám je aplikace RallyRd. Už nyní se v našem fondu kvalifikovaných investorů blyští několik krasavců.

Hezký víkend!


Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování podstupujeme. Poznat, jaká míra rizika je přiměřená právě pro vás může být obtížné. Portu je zde od toho, aby vám pomohlo a vhodnou investici doporučilo.


Fintech review

Jak Richee využilo PSD2, start-upy místo makléřů, Aston Martin na londýnské burze, raketa Nasdaq, plaťte hodinkami od Garminu, Rekola ve Frýdku-Místku, Trumpovo vyhrožování ohledně WTO anebo robot mapující krajinu zamořenou radiací.


Vývoj vybraných instrumentů (24.8. – 31.8.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 904,25
+1,03%
Euro Stoxx 50
3 400,13
-0,80%
Nikkei 225
22 865,15
+1,17%
Ropa
69,93
+1,76%
EUR/CZK
25,735
-0,04%
Dow Jones
26 015,94
+0,87%
Pražská burza
1 073,87
+0,09%
Bitcoin
6 930,98
+4,03%
Zlato
1 209,60
-0,30%
USD/CZK
22,089
-0,58%

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 %

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup

Makléř – 18.díl: Nové pořádky

Arnold Gold se přepočítal. Projekt Energon skončil neslavně, němečtí akcionáři machinace s akciemi odhalili, Golda vyhodili a firmu zachránili.