Search
Close this search box.

#45 – Nerovnost, inovace a nesmrtelnost

Wall Street ignoruje eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou a roste na nové historické rekordy. Indexy S&P500, Dow Jones i Nasdaq ve čtvrtek překonaly svá rekordní maxima, nahoru se ale tento týden vydaly i evropské akcie a akcie rozvíjejících se trhů.

Prezident Trump v pondělí uvalil další (10%) cla na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů. A pohrozil zavedením dalších (25%) v objemu 257 mld. dolarů, pokud si to Čína nenechá líbit. Což se stalo hned v úterý, kdy Peking oznámil uvalení cel na dovoz amerických výrobků v objemu 60 mld. dolarů. Podle analýzy banky Goldman Sachs bude obchodní válka USA s Čínou dále nabývat na intenzitě až se dotkne téměř veškerého amerického dovozu Číny. A miliardář Jack Ma předpovídá, že bude trvat 20 let.

Proč tedy trhy po negativních zprávách rostou? Je možné, že investoři vnímají pozitivně fakt, že Trump uvalil na Čínu cla ve výši “jen” 10%, i když mohl rovnou překvapit i vyššími cly. Za druhé, indikátory signalizují, že se americké ekonomice stále dobře daří, i když už dříve zavedená cla na ocel a hliník již dopad mají. 

Velký býčí trh je za námi myslí si Bank of America Merrill Lynch. Její hlavní investiční stratég Michael Hartnett varuje, že globální ekonomika zpomaluje, porostou úrokové sazby a zadlužení. S tím, jak se stahuje přebytečná likvidita dodávaná v minulých letech v rámci stimulu centrálními bankami, vytratí se z trhů i nadvýnos, tvrdí Harnett. Investoři by se měli do budoucna zaměřit na “nerovnost, inovace a nesmrtelnost”, tedy například na farmaceutické firmy a technologické disruptory.

Pamatujete si prohlížeč Netscape Navigator? Průkopník a svého času dominantní internetový prohlížeč byl časem úplně vytlačen Microsoftem a později i Googlem. Něco podobného by se mohlo stát s razantním nástupem konkurence i Tesle. Podle automobilového guru a bývalého šéfa General Motors Boba Lutze míří Tesla do hrobu. V rozhovoru pro stanici CNBC Lutz označil Elona Muska za příjemného chlapíka, který ale neumí šéfovat automobilce. Připomínáme, že Tesla je aktuálně vyšetřována za možnou manipulaci s cenou akcie a že konkurence jako např. Audi, BMW a Mercedes představily svoje elektrické novinky s dojezdem na baterie přes 400 km.


Hackeři ukradli 60 mil. USD z japonské kryptoměnové burzy Zaif. Krádež byla nahlášena v pondělí a týkala se virtuální měny Bitcoin Cash a Monacoin. Bitcoin tento týden posílil o 4 %, Ethereum o 6 % a Ripple dokonce o 92 %, díky zprávě, že jeho technologii bude využívat banka PNC. Také polská banka PKO ve spolupráci s londýnskou Coinfirm pracuje na implementaci blockchain technologie. Tak to Poláci budou zase v něčem první.

Moneta zlepšila výhled letošního čistého zisku na 4 miliardy korun. Management zároveň zvažuje, že navrhne zvýšení plánované dividendy vyplácené z letošního zisku o 10 %. Využije na to peníze z prodeje části svého portfolia nesplacených úvěrů. Akcie Monety na pražské burze posílily o zhruba 2,5 %.

Na STARTu pražské burzy se může více obchodovat. Burza sníží minimální investici v tomto segmentu na 100 tisíc korun a zavede měsíční frekvenci obchodních oken. Nyní lze na STARTu “obchodovat” s akciemi startupových firem Prabos a Fillamentum, v říjnu k nim možná přibude Primoco a UDI Group.

Peněz na trhu je dost. To ví nově i investiční firmy Primary Bid a Matador. Londýnská platforma Primary Bid, která nabízí investorům přístup k nově emitovaným akciím burzovně obchodovaných firem, získala kapitál v objemu 2 mil. liber. Americký Matador, nabízí investování pod heslem “Invest with friend”, získal kapitál na rozvoj v objemu 2 mil. dolarů. Další inspirace pro Portu.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Dále se zadlužovat v době ekonomického růstu nám přijde zbytečné.

Hezký víkend!


Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu registrace, mohou nově vytvářet další a investovat do nich. Jednotlivá portfolia pak mohou mít jiný cíl, rizikový profil, investiční horizont, ale i jméno.


Odkrýváme: Rebalanční strategie Portu

Na časovém období posledních 12 let byly testovány různé rebalanční strategie a sledován vývoj portfolií. Následně byla zvolena ta, která přináší nejlepší výsledky pro klienta. V čem se ale různé strategie liší? Podívejme se na klíčové rozdíly.


Vývoj vybraných instrumentů (14.9. – 21.9.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 937,08
+1,10%
Euro Stoxx 50
3 422,13
+2,32%
Nikkei 225
23 869,93
+3,36%
Ropa
71,02
+3,27%
EUR/CZK
25,585
+0,43%
Dow Jones
26 727,70
+2,19%
Pražská burza
1 092,89
-0,23%
Bitcoin
6 758,83
+4,79%
Zlato
1 196,70
-0,37%
USD/CZK
21,756
-0,16%

Makléř – 1. díl

Po třech měsících se na Ondrově výplatní pásce v kolonce hrubá mzda skutečně objevila částka třicet tisíc korun. Za další dva měsíce mu šéf oznámil roční bonus ve výši tří platů. Byl okouzlen, jinak se to nazvat nedalo. Za pět měsíců si vydělal tolik, co jeho máma s třicetiletou praxí na pobočce pošty za dva roky.


Fintech review – bezkontaktní Česko a stromky až ke dveřím

Na časovém období posledních 12 let byly testovány různé rebalanční strategie a sledován vývoj portfolií. Následně byla zvolena ta, která přináší nejlepší výsledky pro klienta. V čem se ale různé strategie liší? Podívejme se na klíčové rozdíly.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#2 – Bitcoin za 145 tisíc

Vítejte u druhého newsletteru ze světa Portu Crypto. Sektor kryptoměn nikdy nespí a my vám zasíláme

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.