Po nepříjemném minulém týdnu akciové trhy hledaly směr, nejnadějněji to vypadalo v úterý a nyní v závěru týdne, kdy index S&P500 znovu roste o téměř 1 procento. Na 4leté minimum poklesly čínské akcie, a to v důsledku souhry událostí, jako je obchodní válka s USA, zpomalení ekonomického růstu a technických faktorů. Podle Bloombergu slouží totiž téměř 11 % akcií na čínské burze jako zástava za půjčky, a jakmile trh klesá, zvýšený tlak na dorovnání zastavované hodnoty pokles jen přiživuje. K tomu navíc čínská ekonomika brzdí, růst jejího HDP ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6,5 % ze 6,7 procenta ve čtvrtletí druhém.
Zadlužení je obecně věc, která může budoucí vývoj trhů ovlivnit nejvíce. Miliardář a investor Leon Cooperman se například domnívá, že pokud se někde vytvořila bublina, potom je to na dluhopisovém trhu, nikoliv na akciích. Ekonomika je podle něj silná a dokáže si poradit i s vyššími úrokovými sazbami a akcie jsou na své správné hodnotě, nejsou tedy nadhodnocené.
To platí hlavně pro USA. Průmyslová výroba ve Spojených státech totiž znovu překonala očekávání, když v srpnu rostla meziměsíčně o 0,4 %, ukázala statistická data. Stejně tak index průmyslové aktivity Empire Manufacturing za říjen posílil na 21,1 bodu.
Když už jsme narazili na bubliny. Analytik s příznačným jménem Colombo, který předpověděl krizi v roce 2008, poukazuje na bublinu tvořící se v oblasti bohatství amerických domácností. Ve zkratce, Američané nejsou tak bohatí, jak se navenek prezentuje (jejich majetek v červnu dosahoval 100 bilionů dolarů). Alarmující je zejména rozevírání nůžek mezi jměním amerických domácností a nominálním HDP, jak ilustruje graf níže.
Jaké emoce tedy aktuálně panují na trhu? Podle denně aktualizovaného indexu CNN Money se nacházíme v době, kdy výkyvy na trzích a s nimi spojené změny různých indikátorů vyvolávají řadu “obav” mezi investory. Ještě před měsícem byla situace naprosto opačná a panoval velký optimismus. Jde o další příklad toho, že na kapitálových trzích se situace mění každým okamžikem, což by ale dlouhodobého investora nemělo vzrušovat.
Jednou z mála pozitivních zpráv týdne je, že Tesla sníží cenu modelu S o 4 tisíce dolarů na 45.000 USD. Na české poměry je to stále hodně, zhruba 1 milion korun. Nevýhodou také je, že snížení ceny není zadarmo, týká se modelu s nižší kapacitou baterie a tedy i s nižším dojezdem.
Konflikt se Saudskou Arábií ohledně rozřezaného a rozpuštěného novináře by mohl způsobit růst cen ropy na 150 dolarů za barel. Aktuálně se ropa WTI obchoduje za zhruba 70 USD za barel.
Sears ukončil činnost, neměl už peníze, aby dostál svým závazkům. Smutný příběh firmy, která byla tak velká, že vlastnila i nejvyšší mrakodrapy (Sears Tower v Chicagu), ale nedokázala se vypořádal s pokrokem v oblasti e-commerce.
Uber se chystá vstoupit na americkou burzu, mohlo by se tak stát v polovině příštího roku, píše WSJ. Hodnota firmy je analytickými bankami na Wall Street odhadována na 120 miliard dolarů. To je více, než činí valuace General Motors, Ford Motor a Chrysler Fiat Automobiles dohromady.
Ve Skandinávii to vře. Dánská Nordea je vyšetřována kvůli praní špinavých peněz, údajně jde o transfery v hodnotě 175 milionů dolarů. Podobný skandál je vyšetřován i v bance Danske bank, přes jejíž estonskou pobočku prý plynuly na Západ peníze z Ruska.
Podle Globálního indexu konkurenceschopnosti vydávaného institutem WEF jsou na špici žebříčku Spojené státy následované Singapurem, Německem a Švýcarskem. Česká republika se umístila na 29. místě ze 140 zemí. Loni bylo nejkonkurenceschopnější Švýcarsko, následované USA, Singapurem a Nizozemím, ČR byla 31.
Bankéř Petr Šmída, který stojí mj. za fintechem Twisto, založil globální fintechový fond. Na investice má jedenáct miliard korun.
Odborníci radí kombinovat investice do akcií s fondy. My si myslíme, že lidé nemají čas a dostatečné znalosti, aby mohli sami riskovat konkrétní akcie, a fondy jsou drahé a neefektivní. Proto je tu Portu, určené pro dlouhodobé investory, nízkonákladové a efektivní. A nyní může být po určitou dobu i zcela bez poplatků díky novému referenčnímu programu.
Hezký víkend!
Portu přináší investování zdarma pro vás i vaše přátele
Nově spouštíme referenční program, díky němuž lze získat měsíce investování bez účtování jakýchkoliv poplatků.
Makléř – 5. díl
I když Sparta nakonec prohrála, byl to pro Ondřeje podařený večer. Vytěžil maximum – získal Kubelikovu důvěru. Přitom se s ním zatím bavil jenom o fotbale! Snažil se sice hovor stočit k byznysu, ale marně.
Vývoj vybraných instrumentů (12.10. – 19.10.2018)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 794,33 +0,98% |
Euro Stoxx 50 3 217,41 +0,72% |
Nikkei 225 22 532,08 -0,72% |
Ropa 69,52 -0,09% |
EUR/CZK 25,865 +0,35% |
Dow Jones 25 539,02 +0,79% |
Pražská burza 1 079,30 -0,03% |
Bitcoin 6 431,82 +3,12% |
Zlato 1 231,10 +0,74% |
USD/CZK 22,552 +1,27% |
Fintech review – Apple Pay v ČR a pivo za dvojnásob
Pivo může v nejbližší době zdražit o více než 100 %. Hlavní příčinou jsou klimatické změny. Košík.cz začíná dotovat potraviny pro seniory a hendikepované. Apple Pay dorazí do Česka. Kdy? To se dozvíte v našem pravidelném shrnutí týdne.