Search
Close this search box.

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto výletech. Dovolená vždy bude nadprůměrným výdajem v rodinném rozpočtu, neměla by se však pro vás stát příležitostí ke svobodnému utrácení. To, že je osoba na dovolené, neznamená, že musí utratit většinu našetřených peněz za suvenýry či služby. Samozřejmě je potřeba si odpočinout a „užít“ si ušetřených peněz, ale všeho je třeba s mírou. Například místní kuchyni určitě budete chtít vyzkoušet v restauraci, chodit do restaurace každý den už je ale přehnané – v obchodech s potravinami většinou najdete lokální ingredience, ze kterých uvaříte místní speciality za výrazně nižší cenu.

Dalším faktorem, který rozhoduje o množství peněz, které je potřeba ušetřit a využít na dovolenou, je lokalita, do které se rozhodujete cestovat. Je samozřejmé, že například výlet do Švýcarska či Spojených arabských emirátů bude mnohem dražší než výlet do Tater na Slovensku. Z tohoto důvodu je výběr správné lokality jedním z primárních faktorů ovlivňujících míru nákladů. V tomto článku jsme vybrali 5 zemí, které nepatří mezi nejdražší, avšak zážitky přímo oplývají.

1) Neapol, Itálie

Itálie, země mnoha tváří, je ideální lokalitou pro dovolenou. Člověk může do této země za památkami, na hory či k moři a i přesto, že se jedná o zemi turistickými zájmy oplývající, ceny za služby jsou přijatelné. Jednou z mnoha populárních destinací Itálie je Neapol, která patří k nejstarším městům Evropy. V Neapoli najdeme nepřeberné množství monumentů, katakomb či hradů. Zároveň se jedná o místo, ze kterého pochází pizza, a proto je tu její kvalita na nejvyšší možné úrovni a také za velmi dobrou cenu (4 euro) a dokonce byla uznána mezi kulturní bohatství UNESCO.

Neapol

2) Barcelona, Španělsko

Španělsko je známé svým mořem, vínem, ale také turistickým ruchem. Jedná se o zemi, která je pro letní dovolenou jako stvořená. Barcelona je jedním z nejkrásnějších přímořských evropských měst. Tento katalánský skvost nabízí škálu světových muzeí, avšak zároveň i nádherné pláže. I přesto, že se jedná o město nacpané turistickými aktivitami a monumenty, ceny letenek do Barcelony v první polovině roku 2018 poklesly o 20 %.

Barcelona

3) Krakow, Polsko

Polsko je co se týče turismu zemí velmi podceňovanou. Krakow je druhým nejstarším městem Polska, a proto skrývá mnohé architektonické, kulturní, či historické památky. Místa, která je nutno navštívit, jsou pouzůstalé židovské čtvrti a židovská muzea pojednávající o druhé světové válce. Zároveň se v blízkosti nachází nacistický koncentrační tábor Auschwitz, který poskytuje dechberoucí podívanou pro návštěvníky. Kromě architektury a kultury také Krakow nabízí výborné pivo a jídlo za rozumnou cenu.

Krakow

4) Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník je přístavní město na jihu Chorvatska, které je od roku 1979 zapsáno na seznamu UNESCO. Město je známé svou zachovalou architekturou a stavbami z vápence. Toto úchvatné město zároveň obklopuje moře a nádherné, kamenité pláže, což přidává na středomořské atmosféře. Za zmínku také stojí každoroční letní festival pořádaný v centru Dubrovníku, který město zaplní tancem, hudbou a divadlem.

Dubrovník

5) Phuket, Thajsko

I přesto, že se Thajsko zdá jako vzdálená a drahá destinace, opak je pravdou. Thajsko je známé svou pohostinností, kvalitou služeb, ale hlavně svou dostupností pro turisty. Pokud hledáte dovolenou na styl pirátů z Karibiku, procházku po thajských památkách či lokalitu s nočním životem, provincie Phuket je přímo pro vás. Zároveň se jedná se o hustě zalesněný ostrov pokrytý chrámy, plážemi a útesy, vhodnými pro večerní procházky.

Phuket

Ať už si letos na dovolenou vyberete jakoukoliv zemi, tým Portu vám přeje hezky strávený čas. S penězi je důležité myslet na budoucnost, tak snad vám dobře naplánovaná dovolená umožní strávit chvíli v přítomnosti, bez starostí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy