Search
Close this search box.

5 Nejlepších knih o investování

kniha

Pod slovem investice se toho skrývá mnoho. Co je první věc, která se vybaví vám? Vykřikující pánové na newyorské burze? Nákup a pronájem nemovitostí? Měnící se hodnota vašeho portfolia u Portu? Nebo něco úplně jiného?

Slovo investice je mnohotvárné a dokáže pod sebe skrýt nespočet možností. Často však zapomínáme na tu nejdůležitější investici v našem životě. Investici do sama sebe. Taková investice přitom nemusí mít nutně peněžní charakter. Investovat můžete do svých znalostí.

S tím souhlasí i jeden z nejznámějších světových investorů – Warren Buffett. Ten doporučuje četbu knih.  Na začátku své investiční kariéry četl pravidelně přes 600 stránek denně. A ve čtení nikdy neustal. Aktuálně věnuje přes 80 % svého času čtení knih. Přečíst alespoň 500 stránek odborných knih je jednou z hlavních rad, které dává zájemcům o kariéru v investičním prostředí. Sám k tomu říká: „Takhle znalosti fungují. Kupí se, tak jako složené úročení. Dokáže to každý, ale málokdo to udělá.“

Vybrali jsme proto pro vás 5 nejzajímavějších knih, které rozšíří vaše znalosti a které vám pomohou se ještě lépe orientovat ve světě investic. Všechny vybrané knihy jsou dostupné v češtině.

Inteligentní investor (The intelligent investor)

Autor: Benjamin Graham | Datum vydání: 1949

inteligentni investor

A kterou knihu by vám Warren Buffett doporučil? S největší pravděpodobností by to byla kniha Benjamina Grahama, Inteligentní investor. Sám Warren Buffett označuje knihu svého vysokoškolského učitele a později dobrého přítele Grahama za „zdaleka nejlepší knihu, kterou kdy kdo o investování napsal“.

Benjamin Graham ve své knize rád používá imaginární osobu znázorňující trh (Mr. Market). V knize ji připodobňuje k partnerovi, se kterým jakožto čtenář knihy spoluvlastníte firmu. Tento partner se u vás každý den zastaví a nabídne vám svůj podíl na prodej (případně projeví zájem o odkup vašeho podílu). Nabízená cena se přitom každý den mění v rozpětí od velmi pesimistických k naopak neúměrně optimistickým cenám. Vy, jakožto čtenář můžete každý den cenu odmítnout beze strachu, že by k vám další den partner nepřišel.

Celou alegorií se autor snaží vysvětlit volatilitu akciového trhu. Jediným důvodem pro odlišnost cen, které vám váš společník nabízí, jsou jeho emoce. Racionální investor nenakupuje protože se cena snížila a neprodává protože se cena zvýšila. Racionální investor nakupuje protože je cena nízko a prodává protože je vysoko. Tyhle na první pohled podobné věty jsou hlavní podstatou celé knihy. Graham věří, že nejdůležitější je zjišťovat, zdali cena akcií odpovídá hodnotě firmy a hledat tak příležitosti pro nákup a prodej.

Náhodná procházka po Wall Street (A Random Walk Down Wall Street)

Autor: Burton G. Malkiel | Datum vydání: 1973

Investování ale nemusí znamenat analyzování firem a nemusí vám zabrat několik hodin denně. Investování není jen aktivita pro několik vybraných. I proto se Burton Malkiel rozhodl napsat knihu, která přiblíží základy investování širší veřejnosti.

Hlavní myšlenkou knihy je připodobnění akciového trhu k náhodné procházce. Autor tím naznačuje, že není možné dlouhodobě porážet trh. Podle Malkiela nezáleží na tom, kolik času věnujete analýze akcií. Pokud se budete snažit porážet trh, trh porazí vás. Své argumenty podkládá množstvím statistik a výzkumů.

Ačkoliv se jedná o kontroverzní názory, kterými si autor vytvořil řadu odpůrců, jedná se o jednu z nejúspěšnějších knih z investičního prostředí. V řadě aktualizovaných edic se prodalo přes 1 a půl milionu výtisků.

Myšlení, rychlé a pomalé (Thinking, Fast and Slow)

Autor: Daniel Kahneman | Datum vydání: 2011

myšlení

Daniel Kahneman disponuje nejen neuvěřitelnými znalostmi z oboru psychologie, ale i z oboru ekonomie a financí. Ostatně, ne nadarmo se v roce 2002 stal držitelem Nobelovy ceny za ekonomii. Ve své nejznámější knize se mimo jiné věnuje tomu, jak vaše myšlení může ovlivnit vaše investiční úspěchy.

Podle Kahnemana má ve své hlavě každý soubor „předsudků“ ovlivňujících jeho chování. Často se jedná o podvědomé předsudky, které si neuvědomujeme. A právě předpojatosti v naší hlavě nás často vedou k nesprávným a unáhleným rozhodnutím. Kniha vás naučí tyto předsudky identifikovat a především vám pomůže se jich zbavit.

Nutno podotknout, že celá kniha není věnovaná jen investování. Kahneman na mnoha příkladech popisuje to, jak předpojatosti ovlivňují náš každodenní život a naše finanční rozhodování.

Bohatý táta, chudý táta (Rich Dad Poor Dad)

Autor: Robert Kiyosaki | Datum vydání: 1997

bohatychudy

O Kiyosakiho knize Bohatý táta, chudý táta slyšel téměř každý. Aby ne, vždyť se jí prodalo přes 60 miliónů výtisků ve více než 50 překladech! Hlavní myšlenka knihy je při tom velmi prostá. Poukazuje na důležitost finanční gramotnosti a budování bohatství. Podle Kiyosakiho nemusíte vydělávat hodně peněz na to abyste byli bohatí. Bohatí lidé se nevyznačují vysokým příjmem. Bohatí lidé se vyznačují tím, že za sebe nechávají pracovat peníze.

Většinu myšlenek popisuje skrze názory dvou otců. Ukazuje špatné finanční přemýšlení svého (chudého) otce a naopak správné finanční myšlenky (bohatého) otce jeho nejlepšího přítele. Čtenářům knihy vysvětluje rozdíl mezi investicemi bohatých a chudých lidí. Bohatí si pořizují aktiva. Chudí si pořizují závazky, které za aktiva považují.

Sám Robert Kiyosaki několikrát připomíná, že nejdůležitější investicí je investice do sama sebe a své finanční gramotnosti.

Myšlením k bohatství (Think and Grow Rich)

Autor: Napoleon Hill | Datum vydání: 1937

myslenim k bohatsvi

Nejstarší kniha na našem seznamu pochází z období Velké hospodářské krize. V žádném případě ale nelze říct, že by po 80 letech ztratila svoji aktuálnost. Nejedná se sice o knihu zabývající se čistě investováním, přesto obsahuje myšlenky, které jsou pro správné investování naprosto klíčové.

Ve své knize zkoumal Napoleon Hill desítky milionářů, aby zjistil, co stálo za jejich životním úspěchem. Výstupem je kniha, která vám ukáže, jak se chovat a jak myslet, aby jste v životě dosáhli na svá přání.

Toho Napoleon Hill dosahuje skrze 13 základních principů. Mezi tyto principy patří mimo jiné touha, víra nebo vytrvalost. Pokud člověk dokáže potlačit negativní myšlenky a soustředit se na dlouhodobé cíle, tak právě tyto 3 principy mu pomůžou dostat ze sebe maximum.

Nemáte čas na celou knihu? Koukněte na náš blog! Najdete zde cokoliv od úplných základů po aktuální informace z trhů. V dění vás udrží i náš Twitter s nejaktuálnějšími informacemi z trhů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Ekonomika eurozóny se překvapivě vyhla recesi

Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2023 zaznamenala v mezikvartálním srovnání stagnaci. Tento výsledek překvapil mnohé ekonomy, protože na trhu existovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do mírné recese.