5 věcí, kterými by se investoři neměli (nechat) rozptylovat

investing

S investováním je stále spojena řada mýtů a polopravd. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management se zaměřil na věci, které mají tendenci zkreslovat pohled lidí na finanční trhy a investování jako takové.

1. Rychlost bohatnutí ostatních

John Pierpont Morgan údajně jednou řekl, že „nic nepodrývá vaše finanční úsudky tak silně jako pohled na bohatnoucího souseda“. A to neměl ani tušení o nástupu sociálních sítí, které prezentují (často předstíraný) život v dostatku a luxusu. Rada je jednoduchá: Nevěřte všemu, co (na sociálních sítích) vidíte.

2. Pohled do zpětného zrcátka

John Rekenthaler ze společnosti Morningstar nedávno aktualizoval statistiku toho, jak si jednotlivé akcie z indexu S&P 500 vedou v porovnání s tímto benchmarkem. V horizontu od ledna 2011 do prosince 2020 index S&P 500 překonalo 42 % akcií v něm zastoupených. Nejeden investor si asi říká, že odhalit čtyři firmy z deseti, které mají větší potenciál než zbylých šest, není tak složité. Kdyby to ale bylo tak jednoduché, kdo by kupoval oněch zbývajících 58 % titulů?

3. Čas věnovaný investování

V řadě oblastí platí, že čím větší je vynaložené úsilí, tím lepší by měly být výsledky dané činnosti. V investování se na toto spoléhat nelze. Trader sledující trh 12 hodin denně může – a ve velkém množství případů dokonce bude – dosahovat horších výsledků než ten, kdo jen pravidelně posílá peníze do levného indexového fondu.

4. Krátkodobé výsledky

Sázka na konkrétní titul někdy může vyjít a zhodnocení této pozice může být astronomické. Spekulanti z Redditu jistě vědí, o čem je řeč. To ovšem neříká nic o dovednostech daného obchodníka. Vítězství v bitvě automaticky neznamená výhru ve válce. Investování je běh na dlouhou trať a rozhoduje celkové skóre, ne dílčí výsledky.

5. Inteligence

Warren Buffett jednou prohlásil: „Na to, abyste byli úspěšnými investory, nepotřebujete mít stratosférické IQ, mimořádné podnikatelské postřehy nebo neveřejné informace. Zapotřebí je jen inteligentní uvažování při rozhodování a schopnost udržet emoce na uzdě, aby ho nepodrývaly.“ Jistě, člověk musí být schopný racionálního uvažování, rozhodně však neplatí, že úspěšní na trzích mohou být jen členové Mensy.

 

Zdroj: Investiční web

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme