Povolební americké uvolnění přineslo růst na akciové trhy. Demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, Senát i nadále ovládají republikáni Donalda Trumpa. Demokraté tak nyní mohou více kontrolovat a zejména blokovat některé zákony, což je dobře. Trump už nebude některá rozhodnutí činit jako by byl utržený ze řetězu. Americký index S&P500, jehož akcie tvoří podstatnou část Portu portfolií, tak posílil za týden o 2 %.
Co se týče Evropy, tam se situace nijak výrazně nezměnila. Index padesáti nejvýznamnějších firem Euro Stoxx 50 se v týdenní bilanci v podstatě nezměnil. A to i přes pozitivní zprávu o evropských bankách, které úspěšně prošly zátěžovými testy Evropského bankovního úřadu. Ten odhalil, že relativně nejhůře jsou na případnou krizi připraveny britské banky Barclays a Lloyds spolu s italskou Banco BPM.
Ještě zpátky k Americe. Proběhl dvoudenní pravidelný meeting centrální banky Fedu, kterou sledujeme především proto, že je svou měnovou politikou schopna ovlivnit dění na trzích celého světa. Banka tentokrát sazby sice nezměnila, ale potvrdila, že tak učiní nejdříve v prosinci. Fed letos zvyšuje úroky o 0,25% každé čtvrtletí v boji s inflací. Proti tomu se staví prezident Trump, který monotónně tvrdí, že rychle rostoucí sazby podkopávají ekonomický růst. Agentura Fitch napsala, že to, že Fed ve zprávě ze zasedání nezmiňuje říjnový propad na trzích, je důkazem, že banka nevnímá současnou korekci akcií jako zásadní.
Číně se navzdory sankcím ze strany USA daří i nadále vyvážet zboží. Její export v říjnu vzrostl meziročně o 16 %. Říjen byl přitom prvním měsícem, ve kterém fungovaly v plné míře americká dovozní cla cílená na import v hodnotě 200 miliard dolarů. Je pravděpodobné, že efekt cel kompenzuje a čínskému obchodu pomáhá oslabení juanu o 10 %.
Vypadá to, že poraženým v obchodních válkách bude především Evropa, která nemá tak silnou vyjednávací pozici jako USA, a zároveň nemá levnou pracovní sílu jako Čína. Automobilka BMW ohlásila 26,8% propad čtvrtletního zisku na 1,75 miliardy, což dala do souvislosti právě s dopadem protekcionismu, ale také jako důsledek nových emisních pravidel a nástupu elektromobility.
Cena ropy pokračuje v poklesu. Americká ropa WTI poklesla pod hladinu 60 USD za barel. Od poloviny října je tak už levnější o 22 %. Tento vývoj je dán jak zvýšenou produkcí černého zlata ze strany USA a Saudské Arábie, tak obavami ze zpomalení globální ekonomiky. Na cenu nafty na českých čerpacích stanicích to ale nemá zatím žádný vliv. Nafta znovu zdražila a poprvé od roku 2015 je dražší než benzín.
Investiční firma Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zdvojnásobila zisk na 6,88 miliard dolarů. Berkshire Hathaway má nyní na účtech hotovost v objemu 108 miliard dolarů, tak si může dovolit i odkupovat vlastní akcie od investorů. A to hned učinila v objemu 928 milionů dolarů. Podobné přebytky hotovosti mají i další velké americké firmy, a tak někteří analytici spekulují, že listopadové odkupy vlastních akcií mohou nastartovat pozitivní trend na trzích.
Tesla vyměnila předsedu představenstva. Místo Elona Muska zaujala Robyn Telholmová, bývalá finanční ředitelka australské telekomunikační skupiny Telstra. Výměna byla vynucena Komisí pro cenné papíry v rámci sankce za předchozí Muskovo manipulaci trhem.
Nezaměstnanost v České republice klesla na 2,8 %. Je nejníže od roku 1997.
Cena bitcoinu by mohla v roce 2019 dosáhnout 20 tisíc dolarů či více. Jde o predikci kryptofondu Galaxy Digital. Na druhou stranu švýcarský finanční regulátor radí bankám považovat obchodování kryptoaktiv za vysoce rizikové. Takto se bitcoin ale na 20 tisíc dolarů nedostane.
Investiční platforma eToro investuje do sociální kryptoměny GoodDollar. Komunitní projekt má cíl vytvořit virtuální měnu, která bude přerozdělovat bohatství lidí tak, že bude vyplácet “sociální úrok” příjmově slabším prostřednictvím chytrých kontraktů. Smysluplná aktivita nebo způsob, jak přitáhnout pozornost? To necháme na vás.
Upozorňujeme, že jsme na našem Facebooku rozjeli soutěž o knihu Makléř podepsanou autorem. Napište nám do 11.11. do komentáře, proč investujete na Portu právě VY. Pět autorů komentářů vybereme a knihu příští týden zašleme. Zároveň nám tím pomůžete, abychom se zlepšili. Děkujeme a těšíme se na vaše odpovědi.
Hezký víkend!
Ray Dalio: „Steve Jobs světa investic“
Ray Dalio sám sebe označuje jako „profesionálního dělače chyb“ a otevřeně vystupuje jako propagátor nutnosti selhání a učení se z něj. To mimo jiné popisuje ve své nejznámější knize Principles.
Makléř – 8. díl
Projekt s velkým P, ehm… tedy E. Dá se na něm hodně vydělat, ale půjde o balancování na hraně zákona. Vzdá se Ondra nadějně rozjeté kariéry nebo se upíše šéfovi a bude riskovat?
Vývoj vybraných instrumentů (2.11. – 9.11.2018)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 779,97 +2,09% |
Euro Stoxx 50 3 221,46 +0,22% |
Nikkei 225 22 250,25 +0,03% |
Ropa 59,45 -5,84% |
EUR/CZK 25,935 +0,60% |
Dow Jones 26 036,16 +3,03% |
Pražská burza 1 088,68 +1,96% |
Bitcoin 6 359,67 -0,37% |
Zlato 1 210,90 -1,82% |
USD/CZK 22,857 +1,22% |
Fintech review – Britové volají po referendu, Němci po vůdci
Britové nyní podporují setrvání v EU. Pro je 53,5 procenta. Do Česká dorazilo rekodně turistů. Přibylo hlavně Číňanů. Více než čtvrtina Němců by chtěla vůdce. Proč?