Facebook má další skandál. Najal PR firmu na očerňování své konkurence. Komunikační agentura Definers Public Affairs měla psát články namířené proti Googlu a Applu, žehlit negativní roli Facebooku při ruském ovlivňování prezidentských voleb a do třetice tlačit myšlenku, že za hnutím anti-facebook stojí miliardář židovsko-maďarského původu George Soros.
“Zdržet, popřít a odrazit,” zní volně přeložený titulek výbušné středeční zprávy deníku The New York Times o Facebooku. (kliknutím na obrázek se dostanete na zmíněný článek)
Globální ekonomika zpomaluje. Tři ze čtyř největších zemí hlásí problémy.
Na brzdu šlápla německá ekonomika. Ve třetím čtvrtletí její HDP poklesl anualizovaně o 0,8 % pod tíhou emisních problémů v automobilovém průmyslu a zhoršení podmínek v mezinárodním obchodu. Japonský hrubý domácí produkt ve stejném období poklesl dokonce o 1,2 %, v tomto případě v důsledku letošních přírodních katastrof. A nejnovější zprávy z Číny signalizují nižší růst spotřeby domácností. Mimochodem, růst českého HDP za třetí čtvrtletí byl revidován směrem dolů na +2,3 % (očekávalo se +2,5 %). Polská ekonomika rostla meziročním tempem 5,1 %, Maďarsko přidalo 4,8 % a Slovensko 4,6 %.
Z velkých hráčů se na silných úrovních se drží pouze Spojené státy, jejichž ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 3,5 %. Ruku v ruce s tím se vyvíjí i americká inflace, která vyskočila na nejvyšší úroveň za posledních 9 měsíců. Bývalý ministr financí Larry Summers se ale domnívá, že i USA budou do roku 2020 s 50% pravděpodobností v recesi.
Stále není jasné, jak moc globální ekonomiku ovlivní obchodní války. Začínají se ale objevovat první signály, že tuto bitvu nevyhraje Trump ani Čína. Ukazuje se, že se výroba sice přesouvá z Číny pryč, ale nikoliv do Ameriky. Zůstává v Asii, tam, kde se dají vyrobit součástky pro americké zboží levněji: Vietnam, Thajsko, Filipíny…
Obrázek: Vývoj průměrné hodinové mzdy ve vybraných asijských zemích
Kam dnes investují superbohatí lidé? Podle průzkumu společnosti Tiger21, která klubovou formou sdružuje ultraboháče, je optimální portfolio i nadále složené z nemovitostí, investicí do firem, do akcií a do dluhopisů. Co se týče aktuálních tendencí, narostl podíl nemovitostní složky a “private equity”, naopak pokleslo zastoupení dluhopisů v portfoliích:
Akcie Applu poklesly za týden o 8 procent kvůli obavám ze zpomalení poptávky po iPhonech. To by měly indikovat zprávy některých dodavatelů hardwaru pro Apple, například kalifornského výrobce 3D diod Lumentum, kteří avizují nižší objednávky od “velkých odběratelů”.
Pod ještě silnější prodejní tlak se dostali výrobci mikroprocesorů Nvidia a AMD, jejichž akcie ztratily 18 a 6 procent. Zde propad můžeme dát do souvislosti s ochlazením horečky spojené s těžbou kryptoměn. Bitcoin se poprvé po 2 měsících stability propadl pod hladinu 6000 dolarů (-12 %) a spolu s ním i zbývající virtuální měny. A to navzdory prohlášení šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové z kraje týdne, která si myslí, že by centrální banky měly vydávat digitální měny. Jenže co je digitální, není krypto… v tom je rozdíl.
Evropské trhy reagují zejména na zprávy o Brexitu. Máme už deal nebo no-deal? Nikdo neví. Návrh dohody mezi EU a Británií dojednaný premiérkou Mayovou tvrdě narazil u ministrů a v parlamentu. Rezignoval ministr pro Brexit Dominic Raab a po něm také ministryně práce Esther McVeyová. Času už moc nezbývá, Británie končí v EU oficiálně 29. března 2019. Mayová musí prosadit návrh dohody v parlamentu, hlasovat se bude až po mimořádném summitu EU 25. listopadu. Jinak nás čeká “tvrdý” neboli divoký Brexit. A ten by pro investování nebyl vůbec pozitivní. Londýnská burza za týden oslabila o 1,6 %, libra k euru ztratila 1,1 %.
Koruna je k euru nejslabší od léta, oslabila na 26,03 Kč za euro. Je tak výrazně slabší, než by si přála ČNB. Ta bude proto pravděpodobně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Václav Klaus tvrdí, že jsou české banky příliš líné. Nejsou dynamizujícím prvkem, jsou smířeny se statem quo, nic nevymyslí a dávají přednost vysokým poplatkům. S tím můžeme jen souhlasit.
Hezký víkend!
Proč by každý Čech měl šetřit na důchod?
Mnoho příspěvků na našem blogu se věnuje tematice penzijního spoření. Často se vyjadřujeme k tomu, kolik a jak by Češi měli spořit. Přesto vám dlužíme odpověď na jednu zásadní otázku. Proč vlastně spořit?
Nejlepší seriál o Wall Street? Billions
Filmy a seriály vyhledávají lidé primárně pro zábavu. Rádi se bavíme barvitými charaktery a zamotaným příběhem. Je tady ale ještě další rozměr, který kvalitní pořady mohou přinést. Poznávání.
Vývoj vybraných instrumentů (9.11. – 16.11.2018)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 727,65 -1,92% |
Euro Stoxx 50 3 179,60 -1,54% |
Nikkei 225 21 680,34 -2,56% |
Ropa 57,84 -3,90% |
EUR/CZK 25,985 +0,19% |
Dow Jones 25 321,92 -2,57% |
Pražská burza 1 079,24 -0,90% |
Bitcoin 5 579,58 -12,27% |
Zlato 1 222,30 +1,13% |
USD/CZK 22,903 +0,20% |
Makléř – 9. díl
Ondru překvapila skvělá organizace propouštění. Fungovalo tak, jako všechno ostatní v Gold & Company – efektivně, chladně a rychle. Klíčoví lidé zůstali. Na finále Projektu E zůstane motivovaná nejsilnější sestava pod tlakem.
Fintech review – Cestovka Slevomatu a války na Wikipedii
Předběžná dohoda o brexitu se Britům nelíbí. Pro je jen 14 procent. S EET většina Čechů souhlasí. Přestává vadit i Účtenkovka. Slevomatu už nestačí domácí trh. Rozjíždí cestovku do exotiky.