Search
Close this search box.

#55 – Powell to má na povel. Trumpova studená obchodní válka. Musk poletí na Mars.

Jedna věta stačila k tomu, aby americké trhy zaznamenaly ve středu nejprudší denní růst za posledních 8 měsíců. A jiná věta stačila na to, aby se hned druhý den vydaly dolů. Vyšší denní volatilita nás bude zřejmě provázet i v následujících měsících a investor sledující dlouhodobé zhodnocení, by měl těmto často pouze mediálním výkřikům správně přikládat čím dál nižší pozornost.

Pozitivně si investoři vyložili zejména postřeh guvernéra Fedu Jerome Powella k budoucímu vývoji úroků. Powell totiž poprvé naznačil, že sazby v USA by nemusely růst tak rychle, jak se dosud předpokládalo. Uvedl, že se již nacházejí těsně pod “neutrální úrovní”, která nestimuluje ani neomezuje ekonomiku. Ještě začátkem října přitom Powell tvrdil, že úroky od neutrální úrovně dělí ještě dlouhá cesta.

Začíná ostře sledovaný summit zemí G20 v Buenos Aires. Nás zajímají zejména bilaterální schůzky mezi prezidentem Trumpem a jeho čínským protějškem nebo premiérkou Merkelovou, zaměřené na mezinárodní obchod. Donald Trump má v plánu ještě do konce roku zvýšit cla na čínské zboží z 10 na 25 % a pokud Čína odpoví podobným krokem, uvalil by nové clo na další dovezené zboží v objemu 267 miliard dolarů. Opět půjde o větičky. Jakýkoliv signál, že by plán na další cla mohl být “odložen” nebo že “se znovu sejdeme” apod. by byl vnímán pozitivně.


Podle známého ekonoma Stephena Roache by mohly obchodní války mezi Čínou a USA přerůst v dlouhodobou “studenou válku”. Problém je, že vzájemný obchod těchto dvou zemí znamená 40 procent globálního mezinárodního obchodu, takže jakýkoliv zásah se rychle promítá i do chování dalších zemí včetně Evropy. Jak moc velké restrikce jsou ještě v sázce, ukazuje následující graf (objem navrhovaných vs. již realizovaných tarifních opatření na americké importy z Číny).


Kam uložit volné peníze v roce 2019? S výhledem pro své klienty přišla banka Morgan Stanley. Nahoru by měly jít akcie rozvíjejících se trhů, jmenovitě Brazílie, Thajska, Indonesie, Indie, Peru a Polska. Tyto trhy totiž dosud poklesly nejvíce a tak se očekává jejich odraz ode dna.

Podle zakladatele Tesly Elona Muska má jeho firma to nejhorší za sebou. Pro web Axios se vizionář rozpovídal o problémech s výrobou Modelu 3, resp. k přechodu od luxusních k masovějším modelům. Musk tento týden ještě stihnul po stížnostech zastavit výstavbu jednoho z tunelů HyperLoop pro vysokorychlostní přepravu pod Los Angeles, ale chystá se na Mars. Tedy, připustil, že existuje 70% pravděpodobnost, že on sám se podívá na Mars, kde mimochodem také tento týden úspěšně přistála sonda InSight.

Svoji odpověď na luxusní Model S od Tesly ukázala automobilka Audi. Elektrický e-tron GT by měl být dostupný od roku 2020. Maximální rychlost bude mít 240 km za hodinu, zrychlení na stovku za 3,5 sekundy a motor s výkonem 590 koní.


Revolut dostal zelenou k expanzi do Japonska a Singapuru. Díky obdrženým licencím tam na začátku příštího roku spustí mobilní bankovnictví. Od letoška je Revolut dostupný i v Česku, prostřednictvím platební karty můžete platit doma i v zahraničí, nakupovat bitcoin nebo směňovat měny za supervýhodný kurz.

V americkém Ohiu budete moci platit daně bitcoinem. Tamní guvernér, jehož volební období končí v lednu, je buď silně nakloněn kryptoměnám, nebo se chce jen zviditelnit.

Moody’s zvýšila výhled ratingu českého bankovního systému na “pozitivní” v očekávání zlepšující se makroekonomické situace naší země. HDP ve třetím čtvrtletí rostl o 2,4 %, za celý rok by podle Moody’s by měla ekonomika posílit o 3,3 % po 4,3% růstu loni. Je zvláštní, že skandál s praním špinavých peněz z Ruska v objemu až 200 bilionů eur v řetězci evropských bank (zejména Danske Bank), který se podle bankéře Howarda Wilsona týká i ČR, agentura Moody’s nezmiňuje. Kvůli podezření z praní špinavých peněz provádí razie od včerejška policie v největší německé bance Deutsche bank. Nevěříme sice, že tyto aféry mohou zásadně ohrozit evropský bankovní systém, jednotlivé banky, a zejména jejich akcie, ale ztráty utrpí. Akcie Deutsche bank letos propadly o 50 %.

Ministerstvo financí zahájilo prodej státních dluhopisů Republika určené občanům. Bezpečnost investice vysoká, úrok ale nízký, pravděpodobně nepokryje ani budoucí inflaci.

Konsolidace na robo-advisory trhu. Britský Moneyfarm vstupuje na německý trh, kde kupuje lokálního rivala vaamo. My máme u vaamo otevřený účet od června 2017, v rámci strategie odpovídající našemu portfoliu číslo 6 jsme od té doby zhruba v 0,5% ztrátě. Vaamo tak patří mezi nejméně úspěšné robo-advisory platformy, které testujeme.

Co je nového v Portu? Usilovně pracujeme na postupném rozšiřování našich služeb. A to nejen v oblasti dalšího zefektivňování chytrých technologií uvnitř Portu, ale i designu a rozšiřování nabídky investičních možností. V tomto týdnu prošly stránky portu.cz první vlnou redesignu, chystáme investování podle cílů (goal-based investing) a tzv. do-it-yourself portfolia pro experty. Nově umíme obsloužit nejen individuální investory – fyzické osoby, ale i právnické osoby.

Hezký víkend!


Investorské sebevzdělávání online

Finanční gramotnost Čechů je pořád průměrná. V pravidelném indexu České bankovní asociace jsme dosáhli 56 bodů ze 100. Tady jsou 4 zdroje k sebevzdělávání, jež můžete využít.


Portu nyní i pro právnické osoby

Nízkonákladové investování pro firmy? S Portu to není problém! Dlouho očekávaná možnost založit investiční účet pro právnické osoby je tu.


Vývoj vybraných instrumentů (23. – 30.11.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 737,76
+4,00%
Euro Stoxx 50
3 169,26
+1,02%
Nikkei 225
22 351,06
+3,25%
Ropa
49,87
-1,09%
EUR/CZK
25,955
0,00%
Dow Jones
25 338,84
+4,34%
Pražská burza
1 064,86
+0,23%
Bitcoin
3 980,38
-7,62%
Zlato
1 222,10
-0,57%
USD/CZK
22,848
-0,08%

Jak udržet své peníze na uzdě?

Divíte se, kam vám mizí měsíční výplata? Máte ten pocit, že netušíte, kam se ta částka tak rychle poděje? Skoro každý to máme dost podobně.


Fintech review – Dluhopisy Republiky a létající taxi

Černý pátek byl pro většinu e-shopů rekordní. Zoot chce spojit síly s Mall.cz. Audi a Airbus představily prototyp létajícího taxi. Jak bude fungovat?


Makléř – 11. díl

Makléřům ve firmě Arnolda Golda se nedaří vyšponovat akcie Energonu nahoru, investoři jsou nedůvěřiví. Ve firmě panuje nervozita a Ondra začíná pochybovat o smyslu své práce i života. Po třech měsících se však situace zlomí…


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis