#56 – Kdo se bojí Meng Wan-čou?

Středeční zatčení finanční ředitelky Huawei, Meng Wan-čou zchladilo původní nadšení z obchodního příměří uzavřeného o víkendu mezi Čínou a USA. Spojené státy americké podezřívají druhého největšího výrobce mobilů na světě z porušení embarga vůči Íránu. Světové burzy na to reagovaly prudkým propadem, navzdory absenci obchodování na Americké burze kvůli pohřbu George Bushe staršího.

Optimismus investorům vrátilo až očekávání že FED příští rok zpomalí růst úrokových sazeb. Brzdění růstu či dokonce otočení trendu může však signalizovat stále více očekávanou recesi, během které by naopak centrální banka mohla ekonomiku podpořit opětovným snížením sazeb. Po delší době jsme svědky situace, kdy výnos krátkodobých amerických dluhopisů převyšuje výnos těch dlouhodobých. Investoři se totiž i přes vyšší výnos krátkodobých dluhopisů uchylují k investicím do spíše dlouhodobých, aby pro případ poklesu sazeb měli ochráněný „vyšší“ výnos. Více než jindy je proto nyní důležité přistupovat obezřetně k riziku a v případě investic s kratším horizontem volit na Portu spíše konzervativnější portfolia. 


Magazín Forbes zveřejnil žebříček nejvlivnějších žen světa. Na třetím místě je generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu, Francouzka Christine Lagarde. Ta se vyjádřila k současné situaci na světové burze s optimismem, podle ní jsou obavy z recese přehnané. Víkendové setkání G20 prý dokazuje vůli neshody mezi Čínou a USA překonat. Zda je i zatčení Meng-Wan-čou gestem dobré vůle už nekomentovala.

Česká republika naopak jednoznačně ukazuje svou ochotu spolupracovat s Francií. Česká vláda téměř jediná v pondělí podpořila německo-francouzský návrh na dodatečné zdanění technologických gigantů jako jsou Google a Facebook. Zatímco do státního rozpočtu by daně přinesly několik stovek miliónů korun, pro uživatele by to mohlo znamenat zpoplatnění některých služeb. Koneckonců 1,5 miliardě uživatelů aplikace WhatsUpp, vlastněné Facebookem, se má v nejbližší době začít objevovat reklama, jejíž odebrání bude zpoplatněno.

V úzkých je i Apple. Přestože na Černý pátek patřila mezi nejprodávanější produkty elektronika, poptávka po ní celosvětově klesá. Akcie Applu od začátku listopadu oslabily o 23% a v průběhu týdne ztratil pozici nejhodnotnější americké firmy. Nahradil ho Microsoft, který se na první příčku dostal po 16 letech, a jehož hodnota ve středu dosáhla 848 miliard dolarů, o 3 miliardy víc než  hodnota společnosti Apple.

Česko jede! Podle odhadu společnosti CRIF u nás letos vznikne více než 32 tisíc nových firem, to je nejvíc v historii. Roste i průměrná mzda, za rok se zvýšila o dva a půl tisíce korun na současných 31 516 korun. Růst zaznamenala zejména veřejná správa. Ekonomové navíc očekávají zpevnění kurzu koruny v souvislosti s možným odprodejem devizových rezerv ČNB.

Jede i Lyft – takový „menší Uber“, a to na burzu. Tyto dvě společnosti jsou jedny z nejrychleji rostoucích ve Spojených státech a jejich IPO se dlouho očekávalo. Uber zatím otálí, ale Lyft chce začít akcie prodávat příští rok v červnu.

Podle výhledového reportu Goldman Sachs na rok 2019 mají největší růst zaznamenat emerging markets a to až o 12 procent.

A co je nového v Portu?

Neustále pracujeme na demokratizaci investičních možností. Chtěli bychom zpřístupnit investování do nemovitostí, sběratelských vozů, umění a jiných zajímavých a výnosných alternativ všem od minimálních částek. Jde ovšem o složitý proces a dříve než příští rok se nám to nepodaří.

Nicméně, společnost WOOD & Company, která stojí za Portu, v současné době vytváří i další produkty, určené primárně tzv. kvalifikovaným investorům. Možná jste už četli například v Hospodářských novinách o realitním fondu Czechoslovak High-Yield. Nyní tento fond vydává v rámci neveřejné nabídky dluhopisy s fixním úrokem 5 % p.a. Jak jsme naznačili výše, dluhopis není zatím bohužel pro každého, koupit si ho mohou buď zkušení klienti – profesionálové na žádost, nebo ti, jimž jejich finanční situace umožňuje investovat v korunách alespoň částku odpovídající 100 000 EUR. Pokud splňujete jednu z uvedených podmínek a taková nebo podobná nabídka vás zajímá, napište nám prosím na info@portu.cz. A napište nám i třeba to, o jaké další investice byste měli zájem. Jakýmkoliv názorem nám pomůžete zlepšovat Portu.

Hezký víkend!


3 moudra traderů užitečná pro každého

Není od věci se sem tam podívat, jak operují aktivní obchodníci. Můžeme se od nich totiž leccos naučit, ať už jsme sami na trzích aktivní nebo ne. Mnohé z jejich znalostí jsou totiž přenositelné do života prakticky každého.


Robo-advisory ve světě

Portu je jediným robotickým poradcem na českém finančním trhu. Ve světě však patří spíše mezi trpaslíky. Podívejte se s námi na ty největší a nejzajímavější robo-advisory platformy, které ve světě fungují.


Vývoj vybraných instrumentů (30.11 – 7.12.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 701,90
-2,11%
Euro Stoxx 50
3 096,07
-2,43%
Nikkei 225
21 678,68
-3,01%
Ropa
53,47
+4,99%
EUR/CZK
25,850
-0,40%
Dow Jones
24 959,99
-2,77%
Pražská burza
1 043,22
-2,38%
Bitcoin
3 409,05
-14,35%
Zlato
1 249,70
+4,99%
USD/CZK
22,736
-0,49%

Fintech review – Sedmiletý miliardář a gastronomické Liftago

Nejlépe vydělávajícím Youtuberem je sedmiletý Ryan. Číšník a servírka na pár hodin – to nabízí český startup měnící tvář gastronomie. Bill Gates zveřejnil seznam nejoblíbenějších knih za rok 2018. Čas zpozornit jestli hledáte tip na dárek.


Makléř – 12. díl

Věci se začaly hýbat správným směrem. Gold & Company plnila svůj majetkový účet akciemi Energonu, trhem šla nepotvrzená informace o mimořádné dividendě. Přiblížil se prosinec, vánoční večírek a hlavně bonusy!


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #1: Lednový přehled

První díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího.

brexit

Půl roku do Brexitu. Co bude dál?

Rok 2016 byl průlomovým nejen pro Velkou Británii, ale i celou Evropskou unii. Spojené království si, poněkud překvapivě,