Search
Close this search box.

#57 – Konec iPhonů v Číně

Evropská centrální banka končí s kvantitativním uvolňováním. V prosinci naposledy nakoupí dluhopisy v objemu 15 miliard eur a poté už nic. Od roku 2015, kdy ECB začala ekonomiku eurozóny podporovat, do ní napumpovala celkem peníze v objemu 2,6 bilionu eur. Banka ústy svého šéfa Maria Draghiho rovněž oznámila zhoršení předpovědi letošního růstu evropské ekonomiky na +1,9 % a na +1,7 % pro rok 2019. Euro zareagovalo poklesem k dolaru až na 1,1287 EURUSD.

iPhone si v Číně ani neškrtne. Kvůli žalobě Qualcommu o porušení patentu tam nesmí Apple vyvážet modely iPhone 6s až iPhone X. Informaci samozřejmě doprovázel pokles ceny akcií, který se však v průběhu dne srovnal a konec obchodování byl opět v plusu. Příští týden má Apple zveřejnit řešení, které mu umožní export do Číny obnovit.

Na burzu se žene Uber, a to dřív, než se čekalo. Upsat své akcie na americké burze má v plánu už v březnu 2019. Chce tak předběhnout Lyft, o jehož záměru vstoupit na burzu jsme informovali minulý týden. Uber je nyní ohodnocen na 72 miliard dolarů a šušká se, že jeho hodnota vyskočí na $120 miliard poté, co se stane veřejně obchodovatelnou společností. Úpis akcií Uberu by mohl být jedním z největších obchodů na burze vůbec.

Británie může odvolat Brexit, rozhodnul o tom Evropský soudní dvůr. Hodnota libry vůči dolaru v den oznámení výrazně oslabila, o 0,5 %, a postupně se dostala až na hodnotu 1,2485 GBPUSD. To je nejméně za posledních 18 měsíců.

Investiční aplikace Robinhood, která nabízí obchodování na burze zcela bez poplatků, vstupuje do bankovního sektoru. Klientům od ledna nabídne běžné účty úročené sazbou 3 % a debetní platební karty. Podmínky služby jsou přitom bezkonkurenční – žádný minimální zůstatek, žádný měsíční paušál za vedení účtu, žádný poplatek za měnovou konverzi.

Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami na základě evropské směrnice PSD2. Klienti aplikace na správu osobních financí tak budou mít přístup ke svým bankovním účtům z jednoho místa.

Aplikace Revolut, britská mobilní banka, získal evropskou bankovní licenci. Ta sice platí ve všech státech EU, uplatnit se však nemůže automaticky. Její zavádění napříč Evropskou unií bude probíhat v následujících 3-6 měsících. Revolut chce nabízet kromě osobního účtu také spotřebitelské a podnikatelské úvěry.

Ušetří Češi? Růst spotřebitelských cen meziročně zpomalil na 2 procenta, ceny rostly nejpomalejším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly zejména potraviny, naopak dále zdražovaly pohonné hmoty a bydlení.

Investování do nemovitostí se i přes jejich stoupající ceny stále vyplatí. Myslí si to odborník na realitní investice, Mark Robinson, podle kterého je česká ekonomika je mnohem odolnější vůči recesi než před 10 lety.

Podle ČNB a ministerstva financí není Česká republika připravená na přijetí eura. Na vině je nedostatečná ekonomická konvergence, a podle Radka Špicara, viceprezidenta Svazu průmyslu ČR, také nedostatečná komunikace směrem k veřejnosti. O přijetí eura jsme s vámi diskutovali na našem twitterovém účtu: 


A co je nového v Portu?
Před Vánoci jsme zlepšili podmínky, za kterých můžete investovat zdarma. Tři místo jednoho. Tolik měsíců bez poplatku teď získáte za každého nového klienta, kterému Portu doporučíte. Každý z pozvaných přátel pak dostanou na základě vašeho doporučení také čtvrt roku zdarma.

Hezký víkend a děkujeme!


Kouzlo tichého bohatství

Víte, co je koncept stealth wealth, tedy tiché bohatství? Pomáhá k efektivnímu hromadění majetku, minimalizuje nebo úplně eliminuje rizika s ním spojená, a taky si rozumí s narůstajícím trendem minimalismu.


Fintech review – Queen na vrcholu a úspěch Spendee

Český startup Spendee získal licenci k využití PSD2. Členové kapely Queen nejsou jen skvělými hudebníky, ale i výtečnými podnikateli. I proto se chystají na turné. MeToo dorazilo na Wall Street. Manažeři se bojí scházet s ženami. Proč?


Vývoj vybraných instrumentů (7.12 – 14.12.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 626,97
-0,23%
Euro Stoxx 50
3 097,33
+1,27%
Nikkei 225
21 374,83
-1,40%
Ropa
51,62
-1,88%
EUR/CZK
25,795
-0,21%
Dow Jones
24 200,39
-0,77%
Pražská burza
1 028,40
-1,15%
Bitcoin
3 212,83
-5,76%
Zlato
1 242,00
-0,85%
USD/CZK
22,858
+0,54%

Makléř – 13. díl

Do konce Projektu E zbývalo ještě několik měsíců. Firma obhájila post největšího obchodníka na pražské burze a Ondra dostal od majitele firmy obrovský roční bonus. Nastal čas vše pořádně oslavit.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme