Search
Close this search box.

6 nejčastějších otázek o Portu

Za dobu existence Portu jsme odpověděli na tisíce klientských otázek. Každý den dostaneme desítky dotazů jak telefonicky, tak prostřednictvím emailu a online chatu. Některé otázky nám dají zabrat, ale většinu z nich dokážeme zodpovědět hned. Bez odpovědi u Portu žádná otázka neskončí.

V rámci tohoto článku bychom vám rádi přinesli odpovědi na nejčastěji pokládané otázky za poslední rok. Více informací a další otázky naleznete také v záložce FAQ.

Je nutné posílat částky uvedené při registraci?

Ne, není.

V rámci úvodního dotazníku zjišťujeme vaši plánovanou jednorázovou a měsíční investici. Uvedené údaje následně slouží k vizualizaci vašeho budoucího portfolia. Nemusíte se jich proto v budoucnu držet a částku můžete libovolně měnit. Co na své portfolio pošlete, to se vám připíše.  Jediné pravidlo je, že každý vklad musí být alespoň 1 000 Kč, aby došlo k jeho zainvestování.

budoucí vývoj portu

Je nutné posílat peníze každý měsíc?

S Portu se k ničemu nevážete. Na svůj Portu účet můžete peníze poslat kdykoliv. Stejně tak můžete peníze posílat týdně, měsíčně, nebo třeba každý 4. měsíc.

Doporučujeme ovšem si stanovit svá „vlastní pravidla“, kterých se budete držet – například investovat každý měsíc 2 000 Kč. Nic se neděje, když některý měsíc peníze nepošlete. Pravidelnost je ovšem nejlepší cestou k úspěchu a trvalý příkaz je v tomto ohledu vaším nejlepším přítelem. Úspěšné diverzifikaci dosáhnou i klienti, kteří pravidelně investují dokonce každý týden.

Poslal jsem peníze na Portu. Kdy se připíšou?

Peníze na váš účet připisujeme okamžitě (pokud vaše banka podporuje okamžité platby). Vy tak peníze na svém Portu účtu uvidíte během pár minut.

Peníze na mém Portu účtu nejsou zainvestované. Kdy k jejich zainvestování dojde?

K dočasnému nezainvestování peněz uložených na vašem Portu účtu mohou existovat tři důvody:

  • Prvním důvodem může být vklad zaslaný z neověřeného účtu. Pokud chcete posílat peníze z jiného (nebo dalšího) účtu, než který jste uvedli při registraci), je nutné ho přidat mezi ověřené.
  • Druhým důvodem může být fakt, že od nahrání peněz ještě neproběhl tzv. Obchodní den Portu. Ten probíhá jednou týdně, zpravidla ve středu. V krajní situaci tak od poslání peněz k zainvestování může uběhnout více než týden (Peníze zašlete až ve středu, ale obchodní procesy již začaly. V tom případě se váš vklad zainvestuje následující obchodní den).
  • Třetím důvodem může být, že jste poslali částku nižší než 1 000 Kč.

Je možné znovu vyplnit dotazník a odemknout tak vyšší rizikovost portfolia?

Opětovné vyplnění dotazníku je možné pouze ve výjimečných případech. Důvodem může být získání nových zkušeností a znalostí, případně výraznější změna finanční situace. V takovém případě nás můžete požádat (např. pomocí emailu info@portu.cz) o znovu vyplnění dotazníku.

Důležité je ovšem vědět, že výsledek dotazníku může potvrdit původní vyhodnocení. Stejně tak může dojít k zvýšení nebo i snížení stupně rizikového profilu.

Za jakých podmínek mohu vybrat z Portu peníze?

Vybrat peníze si můžete kdykoli. Nejste nijak limitováni délkou investice, nebo zvoleným investičním horizontem. Kdy se peníze rozhodnete vybrat, je pouze na vás. Můžete vybrat část svého portfolia, nebo jej kompletně zrušit a vybrat celou částku. To je pouze na vás. Za výběr peněz samozřejmě neúčtujeme žádné poplatky.

výběr peněz

Pokud se rozhodnete vybrat celé portfolio, může se stát, že výsledná částka se bude mírně lišit. K odprodání instrumentů totiž dochází zpravidla 1x týdně a hodnota podkladových instrumentů se v průběhu týdne mění. Vybrané peníze na váš účet dorazí do 10 pracovních dní.

 

Odpovědi na další otázky naleznete po kliknutí na položku v menu FAQ. Stejně tak nám můžete kdykoliv napsat na chatu, emailu (info@portu.cz) a nebo nám rovnou zavolat na číslo +420 222 096 666.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním