Search
Close this search box.

#60 – Šťastná třináctka

Po vánočních výprodejích zažívají trhy nejlepší start roku za posledních 13 let. Například index S&P500 od začátku roku posílil už o 3,5 %, proto se začaly množit optimistické prognózy na celý letošní rok, který měl být podle dosud publikovaných analýz spíše korekční. Důvody, proč se domnívat, že trhy jsou už na dně a odrážejí se nahoru, jsou shrnuty například v tomto komentáři na marketwatch.com. Uveďme si pár faktorů, které budou letošek ovlivňovat:

– americká ekonomika nejeví známky recese (+)

– akcie jsou nyní obecně fundamentálně levné (+)

– lze očekávat pokrok v oblasti jednání o mezinárodním obchodu (+)

– v Evropě není jasno o formě brexitu (-)

Optimismus na akciových trzích v roce 2019 predikovala začátkem týdne i investiční skupina Blackstone, která očekává brzké příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou.Šéf FEDu Powell ve čtvrtek s obavami komentoval výši amerického dluhu, která nenechává chladnou ratingovou agenturu Fitch. Ta ve středu americké vládě pohrozila snížením jejich současného AAA ratingu, který může negativně ohrozit dosažení dluhového maxima nebo omezení provozu federálních institucí. Obojí může mít na svědomí Trumpova obsese Velkou mexicko-americkou zdí. 

Americký růst se odrazil i na asijském trhu, který v pátek dosáhl pětitýdenního maxima a japonský jen posílil nejvíce za posledních pět měsíců. 

Vzrostla i britská libra, jejíž hodnota vůči americkému dolaru v pátek zamířila strmě vzhůru v reakci na potenciální odložení data Brexitu. To ukazuje na možnost dosažení brexitové dohody.

Brexit nechce podcenit ani fintech zaměřený na mezinárodní převod peněz, Transferwise, který zažádal o novou licenci v Bruselu. Tím by se po brexitu dostal pod regulativu Národní belgické banky a mohl by tak operovat v v Unii i nadále.

Tesla ve středu zahájila spolupráci na nové továrně v Šanghaji, kde bude vyrábět model 3 exkluzivně pro čínský trh. „Cenově dostupná auta musí být vyrobena na kontinentě, na kterém žije zákazník,“ uvedl Elon Musk na svém twitterovém účtu. 

Zatímco Tesla míří do Číny, čínský e-shop Alibaba naopak expanduje do Evropy. Jack Ma se svojí elektronickou světovou obchodní platformou se sídlem v Belgii plánuje ovládnout světovou e-commerce. Přestože zakladatel Alibaby tvrdí, že nové logistické centrum bude sloužit zejména k exportu výrobků menších evropských firem do Číny, tak experti vidí tento krok jako příležitost čínské expanze do Evropy, kde je po levném čínském zboží čím dál větší poptávka. 

Nízká poptávka po nejnovějších modelech iPhonů v Číně způsobila jejich dramatické zlevnění na tamějším trhu, slevy dosahují až 22%. Apple ohlásil již dříve tento měsíc, že neočekávaně nízké prodeje na čínském trhu budou pravděpodobně vést k nižším tržbám, než se v prvním čtvrtletí očekávalo. Největším prodejcem je i přes nedávné problémy Huawei, který také nahradil Apple na pozici druhého největšího hráče na celosvětovém trhu s chytrými telefony. Podle zákazníků mají Huawei telefony dobrý poměr ceny a kvality a také nabízejí zajímavé funkce, na rozdíl od iPhonů, které jsou považovány spíše za trendovou záležitost. Apple v pátek ohlásil své plány, v tomto roce chce představit tři nové modely iPhonů, včetně modelu s LCD obrazovkou a vylepšenými fotografickými funkcemi.

Mezitím v Německu mobilní banka N26 vstoupila do evropského klubu jednorožců, tj, startupů s valuací nad 1 mld. dolarů. Její ocenění investorem se vyšplhalo až na 2,7 miliardy dolarů. Firma použije investici na financování své globální expanze. Její vstup na americký trh se očekává v první části tohoto roku. 

Co je nového v Portu?

Zpřístupnili jsme novou funkci plánování portfolia, tzv. goal-based investing. Funkce umožňuje jednoduše naplánovat investici tak, abyste snadněji dosáhli svého investičního cíle. Více o novince se dočtete u nás na blogu!

V Dokumentech také naleznete souhrnný roční výpis všech transakcí. Brzy všem investorům poskytneme i přehledné podklady pro daňové přiznání. Většiny našich investorů se však daňové povinnosti na základě osvobození nemusí vůbec týkat – o tom ale až příště.

Hezký víkend!


Investováním za svými cíli

Sníte o plavání s delfíny na Havaji nebo o zahraničním vzdělání pro děti? Nová funkce Portu, tzv. goal-based investing, vám pomůže naplánovat investice tak, abyste si svůj sen mohli splnit.


Makléř – 16. díl: Kyperská pohroma

Umělé vytlačení ceny akcií Energonu nahoru nad úroveň 400 Kč se nakonec vydařilo a Gold v návalu euforie rozdal makléřům mimořádné odměny. To ale ještě netušil, že se na firmu valí kyperská pohroma.


Vývoj vybraných instrumentů (4.1.2018 – 11.1.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 586,82
+2,17%
Euro Stoxx 50
3 066,82
+0,82%
Nikkei 225
20 359,70
+4,08%
Ropa
52,14
+8,72%
EUR/CZK
25,605
-0,18%
Dow Jones
23 937,83
+2,15%
Pražská burza
1 011,44
+0,72%
Bitcoin
3 669,36
-3,14%
Zlato
1 290,60
+0,37%
USD/CZK
22,199
-1,31%

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Apple hledá dno. Analytici a investoři od něj dávají ruce pryč. Palladium nepřestává růst. V roce 2018 výrazně posílilo.
A největší ekonomiky v roce 2030? Sedm rozvojových zemí, jediná evropská.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout