#61 – Růst navzdory nervozitě

Optimismus z minulého týdne přetrvává. Americké indexy S&P 500 a Russell 2000 (akcie menších společností) zažívají nejlepší start roku od 1987. V úterý se index S&P 500 opět přehoupl přes hranici 2600 bodů, kde se nacházel přibližně v polovině prosince.

Očekávání růstu akcií – především menších společností – vyjádřil již začátkem ledna na pražském Investičním Fóru i Eric McLaughlin z PNB Paribas. Odborníci však upozorňují na často vysoké zadlužení menších firem a krotí tak optimismus investorů. Přestože je FED nyní spíše ve spánkovém režimu, rozhodnutí o případném dalším zvýšení úrokových sazeb může mít na zadluženější firmy zásadní negativní dopad. CEO investiční skupiny BlackRock Larry Fink je však toho názoru, že akcie již dosáhly dna. Aby se však znovu-nastartoval růst, je potřeba co nejrychleji vyřešit situaci mezi USA a Čínou, stejně jako brexit.



Brzké vyřešení brexitu je však stále v nedohlednu. Theresa Mayová ve středu pohořela se svým návrhem na opuštění EU a libra vzápětí vůči euru posílila,  nejvíce od loňského listopadu. Posílení libry naznačuje očekávání investorů o zpozdění brexitu. Navíc podle šéfa Bank of England, Marka Carneyho, klesá i riziko, že dojde na brexit „tvrdý“.

Nejistota kolem budoucnosti Velké Británie nadále ovlivňuje ekonomiku všech Evropských zemí. Německo za poslední rok zaznamenalo pouze 1,5% nárůst HDP, což je nejméně za posledních pět let. Na zpomalujícím růstu HDP evropských zemí se však podepisuje i zpomalující globální ekonomika a obchodní války.

V Číně dělá vládě starosti rostoucí nezaměstnanost reagující na pokles poptávky, ovlivněný právě obchodní válkou s USA. Zaměstnance propouští mimo jinými i Foxconn, gigant mezi technologickými dodavateli společností Apple, Microsoft nebo Amazon, který je na exportu do USA silně závislý. Zda Čínu spasí slibované vládní úlevy na daních a podpora veřejných výdajů se teprve uvidí.

V Americe je stále zavřeno mnoho úřadů, což tamní ekonomice také nepřidává. Podle některých analytiků ekonomické náklady na zavření úřadů již přesáhly 5 miliard dolarů. Obdobnou sumu přitom prezident Trump požaduje na výstavbu americko-mexické zdi. Agentura Bloomberg odhaduje, že pokud vláda nezačne fungovat do konce března, tak se ekonomický růst USA zpomalí na méně než 2 procenta v tomto čtvrtletí, oproti původně očekávaným 2,8 %.

Navzdory všemu svět bohatne. Ukazuje to rozsáhlá studie investiční banky Credit Suisse, podle které světové bohatství loni stouplo o 4,6 % (přibližně 312 bilionů korun). Za růstem stojí zejména všeobecný ekonomický pokrok USA a Číny.

Není všechno zlato co se třpytí. Byť se USA i Čína mohou chlubit rostoucím bohatstvím, podle žebříčku indexu demokracie 2018, publikovaném magazínem The Economist, se zemím v jiných ohledech tolik nedaří. Čína se svým autoritářským politickým systémem asi nikoho 130. místem nepřekvapí, nicméně USA se propadla o 4 příčky na 25. místo a považuje se již za „demokracii s nedostatky“. Mezi ty patří i Česká republika, jejíž hodnocení se od roku 2013 zhoršuje a letos se umístila na 34. místě.

Kromě lidí loni zbohatly i banky. Ohlášený nárůst čtvrtletního zisku bank Goldman Sachs, Wells Fargo a Bank of America ve středu vzpružil index S&P 500.

Na růst bankovních zisků sází i rapper Snoop Dogg. Ten se stal minoritním podílníkem ve švédském fintechovém start-upu Klarna Bank, který umožňuje odložené bankovní platby. Původně ho přitom banka oslovila ke spolupráci na videu ve kterém jako Smoooth Dogg ukazuje, jak smooth (přívětivé) je pro uživatele používání bankovních služeb.

Smoooth Dogg, zdroj: Klarna Bank

 

A co je nového v Portu?

Všem našim investorům jsou nyní k dispozici podklady pro daňové přiznání. Není třeba ale ihned panikařit, většiny se daňové povinnosti nemusí na základě osvobození týkat. Veškeré potřebné informace popisujeme u nás na blogu. A v případě dotazů jsme tu vždy pro vás.

Hezký víkend!


Portu – vše co potřebujete vědět o daních

Investuji s Portu, musím vyplňovat daňové přiznání? Jak se daní příjmy z dividend nebo prodaných investičních nástrojů? Pokud si kladete podobné dotazy, je následující článek přímo pro vás.


John Bogle – zemřel otec pasivního investování a hrdina Warrena Buffeta

Navždy změnil investiční svět a k investování přivedl díky nízkonákladovým pasivním fondům masy lidí nejen ve Spojených státech.


Vývoj vybraných instrumentů (11.1.2018 – 18.1.2019)

 

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 664,17
+2,63%
Euro Stoxx 50
3 133,86
+2,08%
Nikkei 225
20 666,07
+1,50%
Ropa
53,55
+3,80%
EUR/CZK
25,580
-0,10%
Dow Jones
24 631,82
+2,67%
Pražská burza
1 020,36
+0,88%
Bitcoin
3 643,59
-0,70%
Zlato
1 282,50
-0,54%
USD/CZK
22,432
+1,05%

CES 2019: TOP technologické novinky z výstavy elektroniky

Top trendy z největšího veletrhu spotřební a výpočetní elektroniky Consumer Electronics Show 2019? O veganských burgerech, neviditelných televizích a dalších zajímavostech se dočtete v našem shrnutí.


Fintech review – týden ve znamení brexitu

Události uplynulého týdne se točily především kolem hlasování o britské brexitové dohodě. Dočtete se ale také o zdražování Netflixu, úspěších českého startupu Twisto nebo dopadech zavedení základního příjmu v ČR.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo