Search
Close this search box.

#63 – Odkládání problémů

Závěr minulého týdne přinesl dlouho očekávaný konec americké rozpočtové krize. Prezident Donald Trump ustoupil a v sobotu přerušil rekordně dlouhý government shutdown. Okolo 800 000 státních zaměstnanců tak zpětně získalo mzdu za uplynulých 35 dní.

Všem krizím však nemusí být konec. Finance vládním úřadům vystačí jen do 15. února. Do té doby se musí prezident USA a Kongres dohodnout na způsobech, jak zvýšit ochranu amerických hranic před ilegální migrací z Mexika. To nebude jednoduché. Sám Donald Trump stihl ještě v neděli prohlásit, že možné dohodě příliš nevěří a že pochybuje, že by schválil jakoukoliv dohodu nabízející něco jiného než 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi. V případě, že k dohodě nedojde, je odhodlaný vyhlásit výjimečný stav a uvolnit tak peníze na stavbu zdi.



Čas utíká i Velké Británii. Premiérce Therese Mayové se v úterním hlasování podařilo sjednotit svou stranu a získat tak druhou šanci k vyjednávání s EU. Problémem však zůstává fakt, že Brusel jakékoliv změny v již vyjednané smlouvě odmítá. Sjednaný termín odchodu, 29. března 2019, se začíná zdát nesplnitelným.

Zatímco Británie žije v nejistotě, ve zbytku světa se sází. Bookmakeři jedné z největších českých sázkových kanceláří očekávají, že Británie termín odchodu nestihne. Na dodržení termínu vypsali kurz 2,21:1. Podobnou naději dávají i uspořádání nového referenda (2,35:1). V tom by podle posledních průzkumů Britové vybrali politicky příznivější možnost – setrvání v EU.

Podle Financial News prodělá Británie tak i tak. Deset největších investičních bank utratilo přes miliardu liber za přípravy na přesun stovek miliard liber a tisíců pracovních míst z Londýna. Většina z nich je odhodlaná odejít i v případě odvolání brexitu. Pověst Londýna, jakožto globálního finančního centra, tak bez pochyb utrpí.

Doslova výsledkové tsunami nám přinesl tento týden na amerických trzích. Své čtvrtletní výsledky (za poslední čtvrtletí minulého roku) zveřejňovala více než pětina společností (113) nacházejících se v indexu S&P 500.

Čekalo se především na reporty čtyř technologických gigantů (Microsoft, Amazon, Apple a Facebook) patřících mezi 5 největších společností na americké burze. Samotná velká pětka je zodpovědná za 15 % váhy celého indexu a prudší vývoj dokáže pohnout s celým americkým trhem.

Spíše optimistické výsledky oznámila společnost Apple (tento týden: +6%). Většina zveřejněných hodnot překonala očekávání analytiků. Obzvlášť pozitivně působí rostoucí obrat pramenící ze služeb, které Apple poskytuje. Negativní je naopak neustále klesající odhad celkového obratu a 15% pokles obratu z prodeje iPhonů. Ten Tim Cook vysvětloval především obchodními konflikty mezi USA a Čínou.

Skvělé čtvrtletní výsledky oznámil také Facebook (+13%). Překonal očekávání analytiků a především dokázal, že i přes množství kauz neztrácí své uživatele. Mimochodem na konci tohoto roku se s největší pravděpodobností dočkáme integrace komunikačních platforem Facebooku (Messenger, Instagram a WhatsApp). Nebude problém si například skrze Messenger psát s člověkem používajícím WhatsApp. Vznikne tak komunikační gigant spojující 2,7 miliardy lidí.

Klesal naopak Microsoft (-3,3%) i Amazon (-1,9%)​. U Microsoftu zklamala především služba Azure. Příjmy této cloudové služby stouply pouze o 76 %. Ve stejným čtvrtletím v roce 2017 činil růst 98 procent. Amazon naopak tratil na slabší předpovědi pro první čtvrtletí roku 2019. Akcie Amazonu proto klesají i přes rekordní zisk a obrat za uplynulé čtvrtletí.

Svými výsledky se pochlubila i americká automobilka Tesla (+3,4%)​. Ta se ziskem 140 milionů dolarů navázala na minulé úspěšné čtvrtletí a vytvořila svůj nový rekord v počtu ziskových čtvrtletí za sebou (2). Plusového týdnu dosáhly akcie Tesly i přes odchod finančního ředitele Deepaka Ahuja. Dobré výsledky se daly ostatně očekávat podle Twitterového účtu majitele společnosti Elona Muska. Ten většinu týdne věnoval přidávání zábavných příspěvků.



Vývoji na trzích pomohla i americká centrální banka (Fed), která ponechala úrokové sazby beze změny. Zároveň investory uklidnila prohlášením, že s dalším navyšováním bude, s ohledem na nejistotu okolo dalšího vývoje americké ekonomiky, trpělivá.

Naopak eskalující napětí mezi USA a Čínou působilo opačným směrem. Spojené státy formálně obvinily společnost Huawei z podvodů a dalších trestných činů. To snaze o zklidnění americko-čínského obchodního konfliktu příliš nepomohlo. Čínská společnost měla údajně svým zaměstnancům nabízet bonusy za krádeže informací z jiných firem. Celý spor pomalu ale jistě přerůstá v technologickou studenou válku.



Pro Trumpovu vládu je ochrana před čínskými technologiemi jedním z klíčových témat. Tvrdý postup českých úřadů vůči komunikační firmě Huawei otevírá dveře do Bílého domu premiérovi Andreji Babišovi. Konkrétní termín setkání s Donaldem Trumpem se v únoru pokusí dojednat ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Na členství v EU stále vyděláváme. Ale čím dál tím méně. Loni získala Česká republika z rozpočtu Evropské unie o 45,3 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Celkově od vstupu do EU zaplatila Česká republika 565 mld. Kč a získala z něj 1,31 bilionu Kč.

Výdejna radosti, Zoot.cz, nemusí tři měsíce vydávat peníze svým dlužníkům. Městský soud ve středu vyhověl požadavku společnosti na ochranu před věřiteli (tzv. moratorium), který by největšímu českému e-shopu s oblečením měla dát dostatek času pro restrukturalizaci. Celkový dluh Zootu dosahuje 472 miliónů Kč, přičemž necelou polovinu tvoří závazky po splatnosti.

A co je nového v Portu?

– pracujeme na designu a UX optimalizaci do-it-yourself portfolií

– pracujeme s návrhy na instrumenty, které jste nám dali na Facebookové skupině

– zároveň stále přijímáme návrhy nové – ty nám můžete posílat na email info@portu.cz

Děkujeme

Hezký víkend!


Třicátníci a investování: carpe diem, nebo dohánění finančních restů?

Myslet na důchod, nepřehánět to s úrovní rizika u krátkodobých cílů a brát si půjčky s rozvahou by měl každý bez ohledu na věk. Pro třicátníky se ale určitě najde pár rad, které jsou specifické právě pro tento věk.


Makléř – 18.díl

Arnold Gold se přepočítal. Projekt Energon skončil neslavně, němečtí akcionáři machinace s akciemi odhalili, Golda vyhodili a firmu zachránili. Do vedení se dostává Alex a mladý makléř Ondřej povyšuje.


Vývoj vybraných instrumentů (25.1.2018 – 1.2.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 705,03
+1,51%
Euro Stoxx 50
3 159,68
-0,11%
Nikkei 225
20 788,39
+0,07%
Ropa
54,23
+1,01%
EUR/CZK
25,695
0,00%
Dow Jones
25 074,50
+1,36%
Pražská burza
1 045,17
+2,16%
Bitcoin
3 462,70
-2,70%
Zlato
1 326,10
+1,68%
USD/CZK
22,398
-1,09%

Fintech review – Chytrý prsten a rekord Alzy

Prsten Motiv umožní platby a ověření totožnosti na základě tepu. Alza slaví čtvrt století. Rekordně roste a v zisku dohání Seznam. Tesla míří do Čech. Už na konci února otevře první servisní středisko v Česku.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše