Search
Close this search box.

#65 – Stav nouze

Americký prezident Donald Trump podepíše dohodu o vládním financování. Spokojený s ní však, podle vlastních slov, není. Ostatně, jak by mohl. Místo slibované zdi počítá dohoda pouze s 90 kilometrovým plotem za 1,4 miliardy dolarů. To je výrazně méně, než kolik americký prezident požadoval ($5,7 mld.) a dokonce méně než kolik demokraté nabízeli v původní dohodě ($1,6 mld.). Tu na konci minulého roku Donald Trump odmítl. Následkem byl rekordně dlouhý government shutdown.

I proto spolu s podpisem vyhlásil americký prezident stav nouze. Takový krok mu umožňuje obejít Kongres a čerpat peníze z krizových armádních zdrojů. Donald Trump se po tomto kontroverzním kroku musí připravit na řadu žalob s cílem krizové opatření zrušit.Necelých 10 miliard dolarů (215 mld. Kč) zaplatil v minulém roce Google konkurenčnímu Applu. Částku, která je srovnatelná s ročními výdaji Česka na mzdy všech 470 tisíc státních zaměstnanců, platí Google za upřednostnění svého vyhledávače. Ten je díky tomu v telefonech s iOS nastaven jako výchozí. I přes klesající prodeje iPhonů platí firma stojící za nejúspěšnějším vyhledávačem stále větší částky. Zatímco v roce 2014 se jednalo o pouhou miliardu dolarů, v roce 2019 půjde o více než 12 miliard.
Mimochodem, víte že Google v uplynulém roce zaplatil více na pokutách Evropské komisi, než na daních? Zdá se, že Evropa našla způsob jak danit americké korporace po svém.Apple si podle odborníků nyní prochází jedním z nejnáročnějších období. Čelí velkým problémům s odběrem svých zařízení v Číně. Svůj podíl v Applu snižují velké hedgeové fondy – jedním z hlavních prodávajících akcií Applu byl ve čtvrtek Buffetův Berkshire Hathaway.
Kromě Applu vyprodala Berkshire Hathaway také celý svůj podíl v softwarové firmě Oracle. Nakoupila jej přitom loni v listopadu a takto rychlý odprodej není pro společnost známou držením akcií po dekády zvyklý.

Česká ekonomika se zadýchává. Loni zpomalil růst HDP na 3 %. V roce 2017 rostlo HDP o 4,5 procenta. Může za to především neuspokojivý růst HDP v Německu. Loni se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,4 procenta. To je nejhorší výsledek od roku 2013. Pro letošní rok počítá Německo s ještě nižším – jednoprocentním růstem.
Daří se nám sice lépe než Německu, oproti Visegrádské čtyřce (obzvláště Maďarsku a Polsku) však hluboce zaostáváme.

Rychleji naopak stoupá inflace. Ta v lednu rostla meziročně o 2,5 %. Česká národní banka i většina analytiků přitom očekávala o půl procentního bodu méně. Hlavním důvodem jsou rychle rostoucí náklady na bydlení. Ty jsou zodpovědné za více než polovinu aktuální inflace.

Rok 2020 bude patřit nejen americkým prezidentským volbám, ale i letní olympiádě v Tokiu. Japonští pořadatelé kladou důraz především na ekologičnost celé akce. I proto se vítězové jednotlivých disciplín dočkají recyklovaných olympijských medailí. Na jejich výrobu vybrali organizátoři přes 5 miliónů starých telefonů.

Po patnácti letech skončila mise marsovského vozítka Opportunity. Sonda s odhadovanou 90 denní životností překonala všechna očekávání a výrazně rozšířila naše znalosti o Marsu. V uplynulých patnácti letech našel stroj o velikosti golfového vozíku mimo jiné důkazy o někdejší přítomnosti vody na Marsu. To podpořilo teorie o dřívějších podmínkách pro existenci života.

Vedení americké banky JPMorgan je známé svým dlouhodobě kritickým postojem ke kryptoměnám. Velkým překvapením se tak stalo oznámení firmy o vydání vlastní digitální měny, pojmenované JPM Coin. Nutno podotknout, že k nejznámějšímu zástupci, Bitcoinu, má daleko. JPM Coin mohou vlastnit jen předem schválené firmy a jeho hodnota je pevně navázána na dolar. Postrádá tak základní vlastnost kryptoměn – decentralizaci. 

Další porážku utrpěla Theresa Mayová. Ve čtvrtečním hlasování odmítla britská Dolní sněmovna podpořit premiérku v její snaze upravit v brexitové dohodě podmínky takzvané irské pojistky. Většina britských médií označila hlasování spíše za symbolické. Pro vládu není závazné a v jednáních bude pokračovat dál. Přesto je porážka Mayové nepříjemná, a to i vzhledem k tomu, že se premiérka snaží unii ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Anketa (již nelze hlasovat): Mimochodem, jaká situace je podle vás nejreálnější? Myslíte, že celá situace nakonec vyústí v tzv. tvrdý brexit?

– Velká Británie opustí EU do 29.3.2019 bez dohody o brexitu.
– Velká Británie opustí EU do 29.3.2019 s dohodou o brexitu.
– Velká Británie odloží odchod z EU na pozdější datum. K brexitu nakonec dojde.
– Velká Británie odloží odchod z EU na pozdější datum. Brexit se nakonec neuskuteční

O výsledku ankety vás budeme informovat na našem Facebooku a Twitteru. Pokud sociální sítě nemáte, nevadí. Výsledek se dozvíte i příští pátek v našem pravidelném newsletteru.

Hezký víkend!


Kam nejvíce tekly peníze za poslední rok?

Kapitalismus a tržní ekonomika je v základu postavena na principu přesunu kapitálu tam, kde jeho vlastníci – investoři – očekávají největší zhodnocení. Přinášíme vám proto souhrn investičních trendů posledního roku.


Exotické destinace, kam se můžete schovat před zimou

Zima je krásná. V dnešním článku doporučujeme destinace, které vás zahřejí i v zimních měsících. Vybere si jak rodina, tak sólo cestovatel.


Vývoj vybraných instrumentů (8.2.2018 – 15.2.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 768,04
+2,22%
Euro Stoxx 50
3 242,59
+3,41%
Nikkei 225
20 900,63
+2,79%
Ropa
55,31
+4,91%
EUR/CZK
25,700
-0,41%
Dow Jones
25 782,13
+2,69%
Pražská burza
1 058,23
+1,09%
Bitcoin
3 591,32
+1,95%
Zlato
1 317,70
-0,06%
USD/CZK
22,823
+0,34%

Fintech review – Pomerančová Cola a debatní AI

Coca-Cola představila po dvanácti letech novou příchuť. Rusko si vyzkouší odpojení od světového internetu. Provozovat ho bude pouze uvnitř svých hranic. Mistr Evropy v debatování soutěžil s umělou intelignecí. Kdo zvítězil?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto