Search
Close this search box.

#66 – Bota, co řídí cenu akcií Nike

Elon Musk se rozhodl opustit openAI – neziskovou společnost na výzkum umělé inteligence, kterou sám před třemi lety založil. Společnost, která například minulý týden představila algoritmus schopný vytvářet fake news tak důvěryhodně, že jej ze strachu jeho tvůrci nepustili „za zdi společnosti“. Věnovat se chce Musk nyní naplno Tesle a SpaceX – především vývoji a řešení provozních problémů společností.
Kromě toho Elon v týdnu také prohlásil, že je přesvědčený, že do konce roku bude mít plně samořídící technologii. Tesly by měli být od příštího roku schopny zcela samy najít místo na parkovišti, vyzvednout vás anebo odvést na místo určení.

Roztržená bota v hodnotě 2 % společnosti Nike. Vycházející hvězda amerického basketbalu, Zion Williamson, si při čtvrtečním zápasu univerzitní ligy ošklivě poranil koleno a na vině je jeho obuv od značky Nike, která se mu při hře doslova rozpadla na noze. Ať už se ukáže, že bota byla vadná nebo Zion Nike veřejně zatratí, pro společnost to není dobrá vizitka. Její akcie se ihned po incidentu propadly o dvě procenta.Samsung představil první skládací smartphone. Na vývoji přístroje, jehož displej ohnete v půlce, pracovala společnost prý 8 let. Díky 7,3 palce veliké obrazovce se tak z telefonu po rozevření stává spíše tablet. Akcie společnosti Samsung posílily od začátku letošního roku téměř o 25 %. Ke svým vrcholům z podzimu 2017 mají však ještě daleko.

Těžce v pátek zaplakali akcionáři společnosti Kraft Heinz – její akcie se propadly za noc o 23 %. K zemi firmu poslala kombinace 3 faktorů: jednak ji vyšetřuje americká SEC kvůli podezřelým účetním postupům, zadruhé společnost snížila o třetinu výši vyplácených dividend a navíc vykázala ztrátu 12 miliard dolarů za poslední čtvrtletí. Společnost se potýká jednak s rostoucími náklady a navíc musela odepsat 15,4 miliard dolarů z hodnoty svých dvou nejznámnějších značek.

Za praní špinavých peněz musí pryč! Tak rozhodlo o osudu Danske Bank Estonsko a z trhu ji vykázalo. Banka se proto stahuje z celého pobaltského regionu. Na transakcích putujících z Ruska do Evropy měla údajně proprat 200 miliard eur.

Pinterest, sociální síť na vytváření kolekcí obrázků, plánuje vstoupit v červnu na burzu. Hodnota společnosti se odhaduje na minimálně 12 miliard dolarů. Navzdory zpomalení růstu počtu uživatelů Facebooku nebo dokonce úbytku uživatelů sítí Snapchat a Twitter se zdá Pinterest být imunní vůči těmto trendům a svou uživatelskou základnu hojně rozšiřuje. Nyní má přibližně 250 milionů uživatelů měsíčně, o 50 milionů více než před rokem.

Palladium je jedním z nejziskovějších kovů, jeho hodnota se vyšplhala až k hranici 1500 dolarů za unci. Jedná se tak o téměř 50% zhodnocení za poslední rok. Cenu žene nahoru tlak na ekologičtější auta. Než svět zaplaví auta čistě elektrická, snaží se výrobci snížit emise i u vozů spalovacích a palladium pomáhá výfukové plyny přeměnit na méně toxické. Cena platiny, která se používá k podobným účelům, však průběžně klesá – na sestupu je již od roku 2011.

Vývoj ceny palladia (bílá) a platiny (zelená) za poslední rok můžete porovnat zde:

Moneta snižuje nabídku na převzetí Air Bank a Home Creditu. Cena firem z Kellnerovy skupiny PPF by neměla přesáhnout 18,5 miliardy.

Akcie Unipetrolu už od loňského roku na burze nekoupíte. Loni je z pražské burzy stáhla polská chemička PKN Orlen, když vytěsnila menšinové akcionáře za 380 korun za akcii. Ti ji nyní, reprezentovaní právní kanceláří KLB Legal, žalují a požadují peněžní kompenzaci do ceny cca 450 – 550 Kč za akcii.

Česko přivítalo tento týden několik novinek. Jednak se po dlouhém čekání dočkali majitelé iPhonů, kteří jimi (nebo chytrými hodinkami iWatch) mohou od středy díky spuštěnému Apple Pay platit u bezkontaktních terminálů. Ne ale všichni, službu zatím podporuje jen 6 bank a platební služba Twisto a Edenred.

Jásat mohou i děti (nebo spíše jejich rodiče), pro které zase Google ve čtvrtek spustil YouTube Kids. Ten umožní rodičům například schvalovat dostupný obsah, zakázat vyhledávání nebo omezit maximální dobu sledování videí denně.

Výsledky ankety: v minulém čísle newsletteru jsme se vás ptali, jaký scénář budoucího vývoje Brexitu vidíte jako nejreálnější. Očekávaný výsledek podle vás není vůbec jednoznačný. Nejvíce čtenářů (33 %) si myslí, že bude Brexit odložen a nakonec k němu vůbec nedojde. Téměř stejný počet respondentů (32 %) očekává, že se Brexit sice posune, ale nakonec se uskuteční. Čtvrtina respondetnů sází na tzv. No deal Brexit v termínu a jen 9 % stále věří, že se vše stihne, včetně uzavření dohody v oficiálním termínu.

Hezký víkend!


Globální oteplování a akciové trhy

Ve Spojených státech udeřily tuhé mrazy. Přesto, jak globální teploty, tak hodnota indexu S&P 500 dlouhodobě rostou. Může to spolu souviset? Má smysl se zaměřovat na krátkodobé výkyvy?


Makléř: Americká hypoteční krize

„Trh si udělá, co bude chtít, žádné dotazy a logika ho nezajímají. Všechno, co se posere v Americe, podle zákona padajícího hovna propadne až k nám. Když padají americké indexy, bude padat i ten ušmudlaný český PX, to mi věř a na logiku se vykašli.“


Vývoj vybraných instrumentů (15.2.2018 – 22.2.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 784,17
+0,31%
Euro Stoxx 50
3 269,92
+0,88%
Nikkei 225
21 425,91
+2,51%
Ropa
57,68
+3,04%
EUR/CZK
25,665
-0,14%
Dow Jones
25 982,46
+0,38%
Pražská burza
1 060,64
+0,23%
Bitcoin
3 976,65
+10,56%
Zlato
1 331,50
+0,71%
USD/CZK
22,662
-0,71%

Fintech review – Fake news a ohebný Samsung

Google se omlouvá za mikrofon, o kterém zákazníkům neřekl. Samsung představil ohebné displeje a podporu 5G. Tesla chce mít plně autonomní vozy do konce roku.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice