Search
Close this search box.

#68 – Deset let býčího trhu

Pátek, 6. března 2009. Index S&P 500 klesá na symbolickou hodnotu 666 bodů. Tak nízko byl index sledující 500 největších amerických společností naposledy v roce 1996. Investoři však cítí, že změna je blízko. Vědom si toho je i americký prezident Barack Obama, který Američanům doporučí nákup akcií. Medvědí trh se rychle mění v býčí a ceny akcií stoupají. Do konce roku stihne americký index narůst o 66 % na 1 115 bodů.
Pozitivní zprávou je alespoň zklidnění napětí mezi USA a Čínou. Podle slov amerického prezidenta došlo v jednáních s Čínou k významnému pokroku. Rozhodl se proto odložit nová cla, která měla dnes vejít v platnost.

Vraťme se ale do přítomnosti. Index S&P 500 má za sebou veleúspěšný start roku. Od začátku ledna vyrostl o 11 % a opět atakuje zakletou hranici 2 800 bodů. Tak dobré první dva měsíce roku zažil americký akciový trh naposledy v roce 1991.

To je, alespoň statisticky, dobrým znamením. Leden a únor v plusu u indexu S&P 500 vedl (za posledních 90 let) v 87 procentech případů k pozitivně zakončenému roku a k průměrnému ročnímu výnosu 16,8 %.
Naopak leden a únor v červených číslech vedl k pozitivně zakončenému roku jen v 54 procentech případů a k ročnímu průměrnému výnosu ve výši 3,7 %.

Jak dopadne letošní rok můžeme pouze hádat. Historická data jsou sice zajímavá, ale hlavní roli v tomto roce sehraje Donald Trump při sjednávání obchodních dohod se zbytkem světa. Důležitým faktorem bude i brexitové rozuzlení, kterého se dočkáme v příštím týdnu.

Jaké společnosti rostly od svého vstupu na burzu (IPO) nejvíce? A do které z nich by se vám vyplatilo investovat, pokud byste se mohli vrátit v čase? Na prvních místech překvapivě nenajdete největší firmy dneška, jako je Microsoft nebo Apple. Nejvíce by vám vynesla investice do výrobce sportovního oblečení Nike. Od vstupu na burzu v roce 1980 narostly akcie společnosti Nike o více než 6 000 000 %.Investování do společností vstupujících na burzu není bez rizika. Své o tom ví investoři, kteří vsadili na Snap Inc. stojící za aplikací Snapchat. Za rok na burze ztratila firma dvě třetiny své hodnoty a příliš nepomohl ani růst v uplynulých měsících.
Akcií se zbavuje i CEO společnosti Snap Inc. Evan Spiegel. Ten v tomto týdnu odprodal akcie v hodnotě 44 miliónů USD (1 miliarda Kč) a dohromady se tak za poslední rok a půl zbavil akcií Snapu za necelých 200 miliónů dolarů.

Tesla hledá nové dno. Od začátku března ztratily akcie společnosti přes 13 % své hodnoty. A to i přesto, že Elon Musk v minulém týdnu konečně naplnil svou vizi a představil světu dostupný, rodinný elektromobil. Jak sám přiznal, vyrábět Model 3 za 35 000 USD je nesnesitelně obtížné. Tesla musela obrátit o 180 stupňů a místo otevírání nových showroomů na prestižních místech je zavírá a prodej přesouvá na internet. I díky tomu snížila ceny všech aut o 6 %. To se však mnoha investorům zdá jako nezvyklý krok, který by mohl signalizovat pokles zájmu.

Zda se zadlužené Tesle podaří investory přesvědčit, že je vše v pořádku, jasné není. Jedno však Muskovi upřít nelze. Víc než vydělávání peněz a štěstí investorů ho zajímá jeho původní mise – udělat z elektromobilů mainstream. A to se mu daří.OECD zhoršila výhled světové ekonomiky na příští dva roky. Oproti poslední předpovědi (z listopadu 2018) ztratily nejvíce země eurozóny. Německu OECD snížila předpověď růstu na letošní rok z 1,6 % na 0,7 %. U Itálie očekává v tomto roce místo 1% růstu pokles o 0,2 %. Pro celou eurozónu snížilo OECD letošní výhled z 1,8 procenta na hubené 1 %.
Negativní vliv na ekonomiku mají zejména obchodní spory a nejistota ohledně brexitu.

Český premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek večer setkal s o několik miliard chudším prezidentem Spojených států amerických. Podle Andreje Babiše spolu oba politici navázali vřelý osobní vztah. Donalda Trumpa obdaroval pozlacenou zbraní CZ-75 s nápisem „Pravda vítězí„.

Umělá inteligence je v dnešní době žhavým technologickým tématem. Každý 12. startup v EU tvrdí, že je společností zaměřenou na AI (artificial intelligence). Dva AI startupy z pěti však v reálu umělou inteligenci vůbec nevyužívají. Stejně jako u magického slovíčka blockchain je důvodem nadužívání vyšší šance na získání finančních prostředků.

K zajímavému zjištění došla společnost Google v rámci každoroční studie sledující platové nerovnosti ve firmě. Podle vyjádření na blogu bylo zjištěno, že nemalé množství mužů dostává za svou práci zaplaceno méně než kolik dostávají ženy na stejné pozici. V rámci odstraňování platových nerovností jim Google mzdu navýšil.

Pokud se vám Portu líbí, můžete pro nás ještě několik posledních dní hlasovat v soutěži Zonky Innovation Awards a zároveň se podívat na další inovativní produkty na českém trhu. Děkujeme!

Hezký víkend!


7 argumentů, jak přesvědčit přátele k investování na Portu

Chtěli byste svým přátelům nebo blízkým udělat radost, protože je máte rádi? Co takhle začít tím, že jim pomůžete začít investovat a rovnou jim darujete tří měsíce bez poplatku?


Ženy a investice: v čem jdou mužům příkladem?

Investování v žádném případě není doménou jen mužů. Na budoucnost se svými investicemi zajišťuje stále více žen a jak ukazují výzkumy, jsou ve svém zhodnocování dokonce úspěšnější než muži. Čím je to ale způsobeno?


Vývoj vybraných instrumentů (1.3.2018 – 8.3.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 732,89
-2,53%
Euro Stoxx 50
3 281,02
-0,94%
Nikkei 225
21 025,56
-2,67%
Ropa
55,03
-1,38%
EUR/CZK
25,64
+0,02%
Dow Jones
25 336,27
-2,54%
Pražská burza
1 067,67
-0,75%
Bitcoin
3 919,98
+1,38%
Zlato
1 297,40
-0,14%
USD/CZK
22,85
+1,46%

5 investičních rozhodnutí roku 2019 pro mileniály

Jaro je skvělé období na to, zamyslet se nad svým životem a případně zmáčknout resetovací tlačítko. Novoroční předsevzetí jsou sice už ta tam, to ale neznamená, že není ideální čas na změny.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte