Search
Close this search box.

7 důvodů, proč investovat do sbírky děl Alfonse Muchy

mucha-tiny

Alfons Mucha je celosvětově známý malíř, který se v žebříčcích umělců pravidelně umisťuje na předních příčkách. Jeho tvorba, spadající hlavně do uměleckého stylu secese, je obdivována nejen v Česku, ale také v USA, Francii, Japonsku nebo třeba ve státech na Arabském poloostrově. Umění Alfonse Muchy proto může být skvělou investiční příležitostí. 

Alfons Mucha byl významným umělcem známým především kvůli svým ikonickým plakátům, obrazům a ilustracím. Na Portu Gallery právě probíhá úpis do unikátní sbírky děl tohoto českého velikána, kterou začal v 80. letech budovat legendární český tenista Ivan Lendl. V tomto článků se proto blíže podíváme na 7 důvodů, proč pro vás může být tato investiční příležitost zajímavá.

1. Ikona secese

Plakáty Alfonse Muchy jsou považovány za jeden z nejtypičtějších příkladů secesního umění. Jsou známé pro vyobrazení elegantních postav stylizovaných do křehkých vzorů a květinových motivů. Secesní hnutí položilo základy významného uměleckého stylu ke konci 19. a na začátku 20. století. Muchova díla výrazně reprezentují toto období a mají velkou historickou hodnotu.

2. Omezená dostupnost

Původní díla Alfonse Muchy jsou na trhu velmi vzácná. To je dáno tím, že se malba pro tvorbu jeho plakátů nanášela přímo na litografický kámen, ze kterého ji po vytištění příslušného nákladu plakátů tiskař setřel. Dotisk tak již nebyl později možný. Jelikož se plakáty využívaly k propagačním účelům, ve valné většině případů došlo k jejich zničení nebo znehodnocení. Právě tento faktor má velký vliv na vzácnost a s tím spojenou hodnotu Muchových děl, nejlépe hodnocena jsou vzácná díla v perfektním stavu.

3. Stabilní investice

Při správném výběru mohou být investice do umění překvapivě stabilní součástí vašeho portfolia. Umění má tendenci odolávat velkým cenovým výkyvům na trhu, vývoj jeho hodnoty není přímo vázaný na tradiční investiční aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Podle údajů společnosti Artprice se pozice Alfonse Muchy na světovém uměleckém trhu v uplynulé dekádě upevnila. V současnosti mu na světovém žebříčku umění patří 526. místo. Data Artprice také ukazují, že se cenový index jeho děl zvedl za poslední dekádu o 130 %.

4. Investice do kultury

Díky nákupu uměleckých děl tvůrců, jako je Alfons Mucha, můžete investovat do českého kulturního dědictví. Pomáháte tak zachovat a šířit umění a kulturní hodnoty do budoucna. To z takové investice dělá jedinečný zážitek.

5. Rostoucí poptávka

S rostoucím zájmem o secesní umění a obecně umění z přelomu 19. a 20. století může být Muchova tvorba čím dál žádanější. Mnoho sběratelů se o díla tohoto období velice aktivně zajímá, což může tlačit na růst ceny. To dokazuje i vývoj cenového indexu sledujícího díla Alfonse Muchy, za posledních 22 let vzrostl o více než 300 %.

price-index-alfons-mucha-final

6. Výstava v muzeích

O díla Alfonse Muchy mají zájem muzea a galerie po celém světě. Díky tomu, že je na výstavách může vidět široká veřejnost, může cena těchto děl růst. To je také příklad sbírky děl Alfonse Muchy, kterou právě upisujeme na Portu Gallery. Na velkou část z ní se můžete jít podívat do Obecního domu v Praze. Tuto unikátní kolekci mimochodem už vidělo více než 750 tisíc milovníků secese, vystavena byla například v Brně, Bratislavě, Milánu, New Yorku nebo Tokiu. Právě zmíněná sbírka je cenná a výjimečná hlavně svou uceleností – je to jedna z nejkomplexnějších sbírek Muchových děl na světě a právě to nahrává jejímu investičnímu potenciálu.

7. Potenciál pro zisk

Pokud se rozhodnete investovat do Muchových děl a držíte je delší dobu, můžete potenciálně dosáhnout na zajímavý finanční zisk. Mucha měl významný vliv na design a reklamu své doby. Jeho plakáty a ilustrace byly ve své době velmi inovativní a autor byl také vzorem pro řadu dalších umělců a designérů. To může přispět ke zvyšování hodnoty jeho děl. Při následném prodeji se tak můžete těšit ze zajímavého zhodnocení vaší investice. Například podle reportu společnosti Knight Frank se investice do umění za posledních 10 let zhodnotila o 91 %. 

Je důležité si uvědomit, že investice do umění je spojena s určitými riziky a rozhodně je dobré si investici rozmyslet, hodí se také poradenství od odborníků v oblasti umění a investic. Na Portu Gallery například umělecká díla vždy vybírají odborníci na danou oblast. Konkrétně u sbírky děl Alfonse Muchy k ocenění dodali znalecké posudky Jack Rennert a Ivo Helán. Správně vybrané umění poté může být skvělou součástí vašeho investičního portfolia.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Šachové figurky

Obchodní války prezidenta Trumpa

Prezident USA Donald Trump vydal na začátku března prohlášení o chystaném zavedení dovozních cel na ocel (25 %)

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na