Search
Close this search box.

7 nejčastějších chyb během propadů na trzích

Ve chvílích, kdy trhy rostou a pravidelně překonávají maxima, se investování zdá jako hračka. Panika na trzích, kterou způsobily jednotlivé vlny pandemie koronaviru, však připomněla časté chyby investorů ve chvílích, kdy se burzovní tabule rozsvítí rudě a trhy padají dolů. Jaké jsou ty nejčastější přešlapy, kterých se investoři dopouštějí a čeho je dobré se vyvarovat?

1. Odchylování se od strategie: Trh dlouhodobě ve třech čtvrtinách času roste a v jedné čtvrtině času klesá. Propady cen akcií proto nejsou ničím mimořádným, investoři se s nimi musejí naučit žít. Dlouhodobá investiční strategie by s propady měla počítat a investoři by ji neměli opouštět ani ve chvílích, kdy se zdá, že na trzích již žádné zítra nebude.

2. Časování trhu: Když trhy padají, řada investorů se snaží vystihnout lokální dno a při jeho dosažení na trh poslat naráz větší objem peněz. To se však podaří jen zlomku jedinců, kteří se o to pokusí. Chybou je také pozastavení investic v době poklesů cen. Investoři posílající peníze na trh pravidelně by na tomto zvyku neměli nic měnit. Důležité je mít na paměti princip průměrování nákupní ceny.

3. Kontrariánské sázky: Na trhu se nic neděje jen tak. Jestliže je nějaká akcie či rovnou celý trh pod silným tlakem, má to svůj důvod. Snažit se porazit trh z pozice drobného investora připomíná boj s větrnými mlýny. Během propadu trhů je potřeba zatnout zuby a vydržet, jakékoli agresivní sázky na rychlý obrat trendu jsou extrémně rizikové.

4. Ignorování nepříjemných skutečností: Investoři nejsou analytici ani ekonomové, každý si však v hlavě modeluje určité scénáře budoucího vývoje. Když se pak nůžky mezi těmito scénáři a realitou začnou rozevírat, mají někteří investoři tendenci skutečnost zpochybňovat s tím, že trh se mýlí, protože nevidí to, co oni. Opak bývá pravdou. Trh zpravidla vidí i to, co jednotliví investoři přehlížejí.

5. Příliš časté kontrolování portfolia: Při dlouhodobém investování není potřeba portfolio kontrolovat častěji než několikrát do roka. Výkyvy v rámci jednotlivých dní i hlubší a déletrvající korekce toho na výsledku v horizontu desítek let mnoho nezmění, není tedy důvod se vzrušovat. Navíc platí, že čím méně investor portfolio kontroluje, tím je menší mírou lákán k porušování investiční strategie.

6. Spoléhání se na vlastní racionalitu: Těžko byste hledali investora, který by přiznal, že se v době nepříznivé situace na trzích bude nechávat unášet emocemi a činit zbrklá a nekoncepční rozhodnutí. Lidé ale nejsou stroje. Mají emoce a v případě, že se ocitnou pod tlakem, inklinují k „upřednostňování“ vlastních pocitů před racionálními postupy.

7. Neuvědomování si role pevně úročených aktiv: Když ceny akcií rostou, tíhnou někteří investoři k jejich nadvažování v portfoliu –⁠ pevně úročená aktiva totiž limitují jejich participaci na tomto růstu. Dluhopisy mají ale v portfoliu nezastupitelnou roli, v době poklesu akciových trhů se totiž ukazují být skvěle fungující brzdou propadu. Základem je tak v každé situaci diverzifikované portfolio.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme