Jak dosáhnout úspěchu v investování? Je potřebné pravidelně získávat nové informace o dění na finančních trzích a neustále se vzdělávat? Při aktivním investování možná ano a ani to vám úspěch nezaručí. Při pasivním investování ale není potřeba mít zabořené oči v grafech a statistikách. Stačí se řídit těmi nejdůležitějšími pravidly investování.
1. Vytvořte si rezervu
Na začátku cesty každého investora je uvědomění si důvodů, proč je důležité investovat. Pokud má budoucí investor tuto otázku vyřešenou, měl by si vytvořit rezervu a né investovat všechny své volné peníze. Jak to totiž bývá, často nastanou situace, s kterými člověk nepočítá a najednou peníze potřebuje. Ty jsou ale investované a jelikož finanční trhy kolísají, může se stát, že investice bude v mínusu. Tato zkušenost by mohla vyjít potenciálního investora draho, a to ne ani tak kvůli poklesu investice, ale protože by ho mohla odradit od dalšího investování.
Vytvoření rezervy je tak první pravidlo investování. Jak velká by měla rezerva být? To záleží na vícero faktorech, ale všeobecně se doporučuje, že by měla být ve výši minimálně 3 měsíčních platů.
2. Investujte jen volné peníze – žádné páky
Pokud má člověk vytvořenou rezervu, nebrání mu nic v tom, aby začal investovat a stal se z něho skutečný investor. Tu přichází základ těch nejdůležitějších pravidel.
V minulosti se hodněkrát stalo, že vidina rychlých zisků investory přivedla k tomu, aby investovali vypůjčené peníze. Jinými slovy investovali na páku. Jestli si půjčili peníze od kamaráda nebo v bance je jedno, princip je stejný. Využívání páky je pro běžné lidi riskantní věc a zpravidla nedopadá dobře. V časech býčího trhu sice investor může sledovat vyšší výnosy, ale když trhy ovládnou medvědi, často to už tak růžové není. Mějte tedy hotovostní rezervu a investujte jen svoje vlastní finanční prostředky.
3. Diverzifikujte
Diverzifikace je jedním ze základních pravidel úspěšného investování. Často se koncept diverzifikace přirovnává k tomu, abyste nenosili všechna vejce v jednom košíku, protože pokud se s ním něco stane, přijdete o všechny. Stejně tak je to i s investicemi. Pokud byste investovali vše do jediné společnosti, je možné, že se jí z různých důvodů nebude dařit. Přijde nová technologie, vedení udělá špatné rozhodnutí nebo se na trhu zvýší konkurence. Existuje mnoho důvodů, proč by jedna společnost mohla být neúspěšná.
Jaká je ale pravděpodobnost, že dlouhodobě neuspějí desítky nebo stovky společností? Výrazně nižší. Proto by měl každý investor diverzifikovat své portfolio mezi více společností. Dnes lze diverzifikace dosáhnout snadněji než kdykoli jindy díky pasivnímu investování, které představují ETF fondy. Ty kopírují vývoj podkladového aktiva (např. indexu). Nákupem tak realizujete nepřímý nákup stejných společností, které jsou ve vybraném indexu zahrnuty a reprezentují tak vybraný trh.
Ani tím však diverzifikace nemusí končit, protože portfolio lze rozšířit o další třídy aktiv, jako jsou dluhopisy, zlato atd. Právě z důvodu zpřístupnění diverzifikovaného portfolia na míru běžným lidem vznikla investiční platforma Portu, jejíž klienti si s diverzifikací již nemusí dělat starosti.
4. Investujte dlouhodobě
Jak jsme zmiňovali výše, finanční trhy kolísají a výkyvy mohou způsobit červená čísla. To může každého investora rozladit, ale pokud investuje dlouhodobě, poklesy trhu ho nemusí znepokojovat. V minulosti si trhy a s nimi i investoři prošli mnoha těžkými obdobími. Za zmínku stojí dvě světové války, období stagflace v 70. letech, dotcomová bublina, finanční krize nebo pandemie covidu. Pokaždé lidé viděli jen černé scénáře, ale nakonec se vždy objevilo světlo na konci tunelu, trhy se zotavily a pokračovaly v růstu. Dlouhodobé investování je jedním ze základních kamenů, jak úspěšně zhodnocovat peníze.
5. Buďte disciplinovaní
Navzdory všemu mohou poklesy na trzích v lidech vyvolat strach a mohou opustit svou investiční strategii nebo dokonce přestat investovat. To je ale to nejhorší rozhodnutí, které může investor v daném okamžiku udělat. V takové situaci by si měl investor vzpomenout na pravidlo číslo 4 a uvědomit si, že trhy tento neúspěch přežijí. Někteří investoři během poklesů nepřestávají investovat, ale začínají provádět zásahy do svého portfolia, mění jeho složení apod. To ale není dobrý nápad. Historie finančních trhů nás totiž naučila, že nečekané zásahy do investiční strategie mají téměř vždy negativní dopad. Investoři by se proto měli naučit být disciplinovaní v každé situaci.
6. Nečasujte trhy – investujte pravidelně
S disciplinovaností souvisí i další pravidlo. Pokud jste někdy slyšeli „bombastická“ prohlášení typu, že cena Bitcoinu do roku 2022 stoupne na 1 milion dolarů, nebo že cena zlata se do konce roku zdvojnásobí, neměli byste jim věnovat pozornost. Stejně tak je zbytečné přemýšlet o tom, zda trhy v příštím měsíci porostou, nebo klesnou.
Proč? Vývoj finančních trhů je určován chováním milionů nezávislých subjektů. To nedokáže předpovědět nikdo, ani Warren Buffett. Nejlepší investoři se snaží přizpůsobit svá portfolia různým tržním podmínkám, ale časování trhu neprovádějí, protože nevědí, kdy přijde oživení nebo naopak pokles. Nejlepší, časem prověřená strategie je tedy pravidelné investování.
7. Využívejte propady na trzích
To, že je investor disciplinovaný, nečasuje trhy a investuje pravidelně a dlouhodobě, však neznamená, že by neměl využívat příležitostí, které mu finanční trhy občas nabízejí. Těmito dary jsou propady trhů, během nichž lze nakoupit investiční aktiva „se slevou“. Zkušenější investoři vítají možnost využít poklesů ve svůj prospěch. Zásada zvýšeného nakupování během medvědích trhů je také jednou z nejznámějších rad W. Buffetta. „Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní bojí.“
_______________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.