Search
Close this search box.

7 rad, jak se vyhnout nadměrnému utrácení na dovolené

Dovolená bez utrácení

Jak maximálně využít své těžce vydělané peníze při cestování? Ať už se jedná o krátký výlet doma, nebo o dlouhé mezinárodní dobrodružství, je snadné se nechat unést okamžikem a nakoupit si nepotřebné věci nebo zbytečně zvýšit výdaje během cestování. Přinášíme vám 7 tipů, jak cestovat s ohledem na rozpočet, abyste se na svou dovolenou nedívali s lítostí a zbytečně neutráceli.

1. Nastavte si rozpočet

Stanovení realistického rozpočtu na dovolenou vás zábavy rozhodně nezbavuje. Pouze vám pomůže zajistit, abyste měli dostatek prostředků na své plány. V rozpočtu by měly být uvedeny všechny výdaje na cestu, včetně všech nákladů na dopravu, ubytování, jídlo a nápoje, akce, výlety, atrakce a peněz na mimořádné události. Na základě toho si můžete stanovit denní limit výdajů, abyste si mohli užít například prohlídku památek a odpočinout si s vědomím, že jste rozpočet nevyčerpali.

2. Před rezervací se trochu porozhlédněte

Vzhledem k rostoucí konkurenci v cestovním ruchu není lepší doba na porovnání trhu a nalezení výhodných nabídek zájezdů. Prozkoumání nabídek cestovních webů vám může pomoci najít tu nejvýhodnější nabídku a ušetřit tak mnoho peněz. Může se také vyplatit promluvit si s nějakou cestovní kanceláří nebo přímo se společností, abyste se ujistili, že dostanete tu nejlepší nabídku. Často ale stejný zážitek od cestovní kanceláře bývá dražší, než kdybyste si dovolenou zařídili na vlastní pěst.

3. Ujistěte se, že jste pojištěni

Cestovní pojištění se nevztahuje pouze na úrazy, ale může se vztahovat i na další nepříjemnosti na dovolené, jako je ztráta zavazadel, zrušení předem zaplacené cesty a ubytování bez náhrady, poškození auta z půjčovny nebo uvíznutí bez cestovního pasu. Kvalitní pojištění se v dnešní době dá sehnat v rámci stokorun a v případě neočekávané události vám kryje záda.

4. Vyhněte se dodatečným nákladům

Utrácení na minibaru může být v danou chvíli zábavný nápad, ale když se například cpete malým balíčkem arašídů za 150 korun, náklady se mohou rychle nasčítat. Je v pořádku užívat si výhod života v letovisku, ale mějte na paměti další poplatky, jako jsou poplatky za parkování, zavazadla, Wi-Fi, úklid nebo kreditní karty. Pokud se budete ptát předem, můžete se ujistit, že vás při odjezdu nečekají žádné překvapivé výdaje. Pokud se chystáte do zahraničí, dejte si také pozor na případné další poplatky za mobilní telefon. Můžete také vypnout datový roaming, abyste snížili svůj účet za data.

5. Pozor na měnovou konverzi – DCC

DCC (Dynamic Currency Conversion) je možnost, kterou vám většinou nabídne bankomat nebo platební terminál při placení v zahraničí. Při DCC dostanete na výběr, jestli transakci provést ve vaší domácí měně (v našem případě korunách), nebo v místní měně (například eurech). Jelikož na displeji vidíte částku v korunách, může být intuitivní vybrat právě tu. Ihned totiž víte, kolik zaplatíte.

Právě volba DCC je ale v naprosté většině případů nevýhodná. Při použití měnové konverze totiž bude často použit směnný kurz pro vás mnohem horší než ten, který získáte od vaší banky. Jistotou je proto zvolit transakci v místní měně a vyhnout se DCC. Bankomat nebo platební terminál vás od toho bude ale často odrazovat. Volba v místní měna bude například na displeji bankomatu červeně, nebo bude třeba na terminálu potřeba zmáčknout tlačítko, které jinak slouží pro zamítnutí celé transakce.

6. Kreditní vs. debetní karta

Ačkoliv kreditní a debetní karty jsou v češtině často zaměňovány, je dobré vědět, jaké jsou v nich rozdíly a kdy se která možnost vyplatí.

Debetní karta je přímo navázána na váš běžný bankovní účet, a můžete tak utratit pouze tolik, kolik peněz na účtu máte. Díky tomu tak máte lepší kontrolu nad vašimi výdaji. Pokud tak chcete na dovolené omezit vaše výdaje a mít nad utrácením kontrolu, může být debetní karta lepší volbou.

Kreditní karta naproti tomu poskytuje určitou formu půjčky od vaší banky. Pokud ji využijete k platbě, částku následně dlužíte bance a musíte ji splatit. Využívat kreditní karty může být proto poměrně nebezpečné, protože můžete snadno ztratit přehled o tom, kolik peněz skutečně utrácíte. Po překročení bezúročného období vám také hrozí vysoké úroky.

Jsou však situace, kdy může být využití kreditky výhodné. Pokud si třeba v zahraničí plánujete půjčit auto, můžete narazit na to, že autopůjčovna bude přijímat pouze kreditní karty, s klasickými debetními budete mít smůlu. Vyhodou kreditní karty navíc je, že se jedná o peníze banky. Pokud by tak byla vaše kreditní karta zneužita, nebo využita při podvodu, daný problém bude řešit banka.

7. Za suvenýry utrácejte s rozmyslem

Je běžné přivézt si z dovolené suvenýr pro své přátele a blízké, ale nikdo vás nebude odsuzovat, když si přivezete něco skromného. Důležitá je přece myšlenka. Pokud máte omezený rozpočet, měli byste nákup dárků pro své přátele zvážit s rozmyslem. Pokud máte velký okruh přátel, můžete jim třeba koupit ručně vyráběné místní výrobky, mýdla, vonné tyčinky nebo drobné upomínkové předměty. Ruku na srdce, místa na lednici na všemožné magnetky také není neomezeně.

Omezené výdaje neznamenají omezenou zábavu

Dovolená je o vzpomínkách, radosti ze života a odměně za tvrdou práci. Omezení výdajů ale neznamená omezení zábavy nebo zážitků. Stanovení rozpočtu může vaši dovolenou obohatit, protože vás nutí plánovat, stanovit si cíle a záměrně si uvědomovat, co si z dovolené odnesete.

Když navíc víte, že se vám na dovolenou podaří dodržet rozumný rozpočet, můžete si být jisti, že si z dovolené uděláte tradici a možná na ni budete jezdit i častěji, a to aniž byste narušili své dlouhodobé finanční cíle.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve