Search
Close this search box.

#70 – Britská agonie

Britská premiérka Theresa May uspěla s žádostí o odložení brexitu. Žádné velké vítězství to ovšem není. Lídři zbylých 27 členských států Evropské unie zamítli prodloužení do 30. června a místo toho Británii nadiktovali vlastní podmínky:

– Pokud Británie schválí již 2x neschválenou dohodu, je Evropská unie ochotná odložit brexit na 22. května – tedy těsně před začátek voleb do Evropského parlamentu.

– Pokud Británie i napotřetí sjednanou dohodu neschválí, odloží Evropská unie brexit pouze do 12. dubna. Od tohoto data by totiž Británie musela začít řešit organizaci voleb.

Další vývoj v případě druhého (pravděpodobnějšího) scénáře je zatím nejasný. Ve hře zůstávají tři varianty – odchod bez dohody, setrvání v EU a požádání o podstatně delší odklad brexitu. Poslední možnost by s největší pravděpodobností vedla k rezignaci Theresy May. Británie by v takovém případě mohla uspořádat nové volby do parlamentu, které by svým způsobem suplovaly další referendum o brexitu. Britský index FTSE 100 v reakci na rozhodnutí EU klesá o 1,5 %.

Americký Federální rezervní systém podle očekávání nezměnil základní úrokovou sazbu. Ta se nadále pohybuje v rozmezí 2,25 – 2,5 procenta. Překvapil pouze svou předpovědí, ve které očekává nejbližší zvýšení sazeb v roce 2020. V prosinci minulého roku přitom většina členů předpokládala, že se v roce 2019 dočkáme 2-3 navýšení.

Fed se obává především slabšího růstu čínské ekonomiky a možných negativních důsledků brexitu. Nechce proto americkou ekonomiku zatěžovat dalšími navýšeními. Ta ostatně zpomaluje i bez nich. Pro tento rok snížil Fed (oproti prosinci) odhad růstu amerického HDP z 2,3 % na 2,1 %.Méně časté zvyšování sazeb je ovšem dobrou zprávou pro investory na americkém akciovém trhu. Ti se nezalekli ani pomalejšího růstu ekonomiky. Index S&P 500 rostl tento týden o 0,5 % a začíná se blížit k pokoření nejvyšší dosažené hranice ze září 2018.

Dobrá zpráva! Pasivní investování je stále oblíbenější. Experti očekávají, že ETF a pasivně spravované fondy překonají v roce 2019 konkurenční aktivně spravované fondy. Ještě před 10 lety přitom investice sledující index tvořily sotva čtvrtinu. Důvodem vzestupu je především nízkonákladovost vedoucí k lepším výsledkům.

O více než 10 procent stouply v tomto týdnu akcie americké hardwarové společnosti AMD. Za růstem stojí oznámení Googlu o spuštění nové služby. Google Stadia je nová herní platforma, která má konkurovat známým konzolím jako je PlayStation nebo Xbox. Graficky náročné hry si zahrajete z jakéhokoliv zařízení skrze prohlížeč Google Chrome a fungovat bude všude tam, kde běžně funguje YouTube. AMD společně s Googlem vytvořila novou grafickou kartu speciálně určenou pro vznikající zařízení. Od toho si investoři slibují významný zdroj příjmů pro AMD.

Evropská komise udělila Googlu v pořadí již třetí pokutu. Tentokrát ve výši 1,49 miliard EUR (38 miliard Kč). Důvodem je údajné omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou. Toho se měl Google dopouštět tím, že internetovým stránkám využívajícím reklamní platformu AdSense zakazoval používat jiné zprostředkovatele reklamy.

Ministerstvo financí nabídne v rámci třetí emise tzv. protiinflační dluhopisy. Jejich výnos bude kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně. Při současném růstu cenové hladiny (2,7 %) přesáhne první rok úrok dluhopisu tříprocentní hranici. Jedná se bezesporu o zajímavou investici pro konzervativní investory. Zároveň by nově vzniklá konkurence mohla donutit banky zvýšit sazby na svých spořících účtech.

Americká společnost Walt Disney dokončila převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox. Obří akvizice stála Disney přes 71 miliard dolarů (1,6 biliónů Kč), což je asi o sto miliard korun více, než budou výdaje České republiky v roce 2019. Disney tak ke své sbírce filmových studií, jako je Marvel, Lucasfilm nebo Pixar, přidal další ceněnou perlu. Za skupováním filmových studií stojí plán Disney spustit novou konkurenci Netflixu – platformu Disney+.

V Česku a na Slovensku nečekaně končí prodejní aplikace Letgo. Informuje o tom strohé oznámení na webu. To upozorňuje, že služba nebude od příštího měsíce k dispozici. Odchod je překvapivý především s přihlédnutím k masivní marketingové kampani z minulého roku.

Kdo se v příštím roce popere o místo amerického prezidenta? Kromě Donalda Trumpa ohlásila svou kandidaturu asi dvacítka více či méně známých politiků a osobností. Kdo z nich má největší šanci na to stát se budoucím prezidentem USA?

Donald Trump (Republikáni, 72) – I přes všechny skandály je stávající americký prezident nejsilnějším kandidátem na zisk prezidentského křesla. Nahrává mu především pozitivní ekonomická situace během jeho úřadování v Bílém domě. To je historicky faktor, který američtí voliči zohledňují – často bez ohledu na reálné zásluhy prezidenta. Zároveň svou kandidaturu neoznámil žádný jiný republikánský kandidát s výraznější nadějí na úspěch.

Bernie Sanders (Demokraté, 77) – Po neúspěchu (v souboji s Hillary Clinton) v minulých prezidentských volbách uspěl alespoň jako senátor. Svou kandidaturu na post prezidenta ohlásil 77letý Bernie Sanders i letos. Sám sebe označuje jako demokratického socialistu. Největší výzvou na cestě k Bílému domu pro něj budou především další dva kandidáti Demokratické strany.

Kamala Harris (Demokraté, 54) – Na začátku roku oznámila svou kandidaturu i kalifornská senátorka Kamala Harris. Ta je známa především díky svým ostrým výstupům proti Donaldu Trumpovi. Pokud by uspěla, stala by se první prezidentkou USA.

Joe Biden (Demokraté, 76) – Ze všech Demokratů má největší šance na úspěch bývalý viceprezident USA Joe Biden. Těší se podpoře jak uvnitř své strany, tak i u voličů Demokratické strany. Sám ovšem (alespoň oficiálně) svou kandidaturu neohlásil. Spekuluje se však, že by tak měl učinit v dubnu.

Anketa: Který z kandidátů na prezidenta USA je pro vás nejpřijatelnější?
Již nelze hlasovat.

Výsledky ankety zveřejníme v průběhu příštího týdne na našem Twitteru. Dočkáte se jich samozřejmě i v pravidelném pátečním newsletteru.

Hezký jarní víkend!


Jak vyzrát na finanční cíle? Prioritizujte.

I když bychom chtěli, všechno si dovolit jednoduše nemůžeme. Mrkněte se na naše tipy a začněte si s jejich pomocí pomalu, ale jistě porovnávat vaše finanční priority.


Fintech Review – Revolut v češtině a Bolt

Nebanka Revolut je konečně v češtině a reaguje na brexit. Česká Wikipedie na den uzavřela své brány. Taxify se po změně názvu na Bolt rovnou pouští do nového byznysu. Začne rozvážet jídlo.


Vývoj vybraných instrumentů (15.3.2018 – 22.3.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 836,03
+0,48%
Euro Stoxx 50
3 325,59
-1,79%
Nikkei 225
21 627,34
+0,82%
Ropa
59,10
+0,31%
EUR/CZK
25,73
+0,21%
Dow Jones
25 765,18
-0,32%
Pražská burza
1 075,84
+0,74%
Bitcoin
4 013,13
+2,02%
Zlato
1 312,90
+0,77%
USD/CZK
22,76
+0,30%

Makléř – 22. díl

Makléř Ondřej stojí před rozhodnutím, zda přijmout nabídku na pozici generálního ředitele DVB Securities. Firmy, která v posledních týdnech realizovala hlubokou ztrátu. Situace se však vyvíjí úplně jinak, než by se dalo očekávat…

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…