Search
Close this search box.

#72 – Na zisku záleží!?

Jak na horské dráze se musí cítit investoři, kteří nakoupili akcie alternativní taxislužby Lyft. Upisovací cena jedné akcie byla stanovena na 72 USD, což předčilo leckterá optimistická očekávání. Snad ještě lépe dopadl samotný začátek obchodování, kdy akcie společnosti vystřelily nad cenu 85 dolarů za kus. Chvíli poté začaly akcie největšího konkurenta Uberu klesat až k hranici 65 dolarů. Nyní naopak opět stoupají a aktuálně se obchodují za 75 dolarů/kus.

Obavy tvoří především obrovské ztráty, které Lyft pravidelně vykazuje. Jen během posledních tří let ztratil přes 2 miliardy dolarů. Nijak lépe na tom není ani konkurenční Uber, který na burzu vstoupí v nejbližších týdnech. Investoři přesto ztrátové společnosti nakupují a věří, že firmy začnou generovat zisk.

Ostatně v červených číslech na burzu vstupoval i Amazon a zůstal v nich několik dalších let. Dnes se přitom jedná o jednu z nejvýdělečnějších firem světa. Třeba čeká podobná budoucnost i společnosti jako Lyft, Snapchat nebo Tesla.Amazon udělal nejen z Jeffa Bezose nejbohatšího muže světa, ale i z jeho bývalé manželky MacKenzie Bezos jednu z nejbohatších žen. Stalo se tak poté, co jí na základě rozvodové dohody připadlo 25 % společných akcií Amazonu, v hodnotě přesahující 35 miliard dolarů (800 miliard Kč). Jeff Bezos si i přes tuto ztrátu udrží pozici nejbohatšího muže planety.

Cena Bitcoinu stoupla na začátku týdne o čtvrtinu a pokořila hranici 5 000 dolarů. Většina růstu se přitom odehrála v rámci necelé hodiny. To vyvolává spekulace o jeho příčině. Zatímco někteří přisuzují prudký růst článku, který (jako aprílový žert) potvrdil vznik Bitcoinového ETF, jiní poukazují na možnou manipulaci na kryptoměnovém trhu. Podezření budí především tajemná objednávka 20 000 kusů bitcoinů s hodnotou přesahující 2 miliardy Kč.Apple zrušil vývoj dlouho očekávané nabíjecí podložky AirPower. Skrze tu mělo být možné bezdrátově nabíjet více zařízení najednou. Je to vůbec poprvé co Apple rozhodl o zrušení již oznámeného produktu. Hlavním důvodem má být nadměrné přehřívání zařízení.

Nejziskovější společnost na světě? Zapomeňte na Apple. Nejvíce peněz v loňském roce vydělal saúdský státní ropný gigant Saudi Aramco. Jeho čistý příjem přesáhl 111 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč), což je téměř dvojnásobek oproti v pořadí druhému Applu.

Moderní problémy vyžadují moderní řešení. Švédský nábytkářský řetězec IKEA proto přichází s vlastním modelem pronájmu nábytku. S půjčováním nábytku experimentuje IKEA již v několika zemích a v nejbližší době ho uvede i na ostatní evropské trhy.

Bydlení na venkově není pro každého. Své o tom ví i Španělé, kteří stále častěji odcházejí do měst. Zůstávají po nich zcela opuštěné osady bez obyvatel, bez obchodů a bez škol. Španělská vláda je proto začala prodávat zahraničním snílkům, toužícím po změně. V minulém roce se jich prodalo několik desítek a za nejlevnější z nich zaplatíte okolo 2 miliónů Kč.

Hezký víkend!


TOP 10 písniček o penězích

Peníze hýbou světem, a to i tím hudebním. Jak jinak bychom si mohli vysvětlit, že J.LO zpívá o cashflow, Janelle Monae o burze NASDAQ a Jessie J o cenovkách?


Seriál o českém fintechu: Bondster

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. V prvním dílu se věnujeme službě Bondster.


Vývoj vybraných instrumentů (29.3.2018 – 5.4.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 892,29
+2,04%
Euro Stoxx 50
3 450,06
+2,93%
Nikkei 225
21 807,50
+2,84%
Ropa
62,50
+3,92%
EUR/CZK
25,61
-0,74%
Dow Jones
26 418,12
+1,89%
Pražská burza
1 086,09
+1,09%
Bitcoin
5 024,20
+22,47%
Zlato
1 295,20
-0,25%
USD/CZK
22,80
-0,73%

Fintech Review – CNN Prima News a znovuzrození Letgo

Mayová žádá Tuska o posun brexitu do 30. června. V Česku vznikne nová zpravodajská stanice CNN Prima News. Prodejní aplikace Letgo otočila a v Česku funguje dál. Důvody tají.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát