Nových maxim dosáhl americký akciový trh. Jak index S&P 500, tak Nasdaq Composite trhly rekordy. Dobře se dařilo velkým společnostem, které zveřejňovaly lepší než očekávané výsledky. Celkově americký trh táhnou především technologické a průmyslové firmy.
Skokany týdne jsou Microsoft, Twitter a Facebook. Všechny tyto společnosti zveřejnily tento týden výsledky, které předčily očekávání Wall Street. Microsoftu se daří jak v prodejích Windows, tak u cloudových služeb. Během tohoto týdne tak přidal 6 % na hodnotě a od začátku roku posílil již o 28 %. Twitteru hojně rostou aktivní uživatelé (o 8 milionů za čtvrtletí) a s nimi i výnosy společnosti. Akcie tak přidaly 12 % tento týden a od začátku roku 34 %. Facebooku pak skvěle fungují „Stories“, které si pustí více jak půl miliardy uživatelů denně. Akcie tak stoupají o 7 % vzhůru.
Microsoft se díky dobrým výsledkům tak přiblížil bilionové hodnotě (dolarové). Tu dokonce ve čtvrtek i na krátko překonal a stal se tak členem tzv. bilionového klubu. V něm jej přivítaly Apple a Amazon, které do klubu společností s hodnotou nad 1 bilion dolarů patří od loňského srpna, respektive září.
Nastartováno k vzletu má i Boeing. Investoři se již z tragédie společnosti oklepali a očekávají, že akcie letecké společnosti porostou o 4 % v následujících dvou týdnech.
Musk zase slibuje. V pondělí na setkání investorů představil ambiciózní podnikatel svůj plán na to, že do roku 2020 bude ve flotile Tesly více než milion autonomních taxi vozidel. Odbornou veřejnost tím však neohromil – příliš mu to totiž nevěří. „Je to jen humbuk; technologie potřebná k tomu, co slibuje, ještě neexistuje,“ říká například jeden inženýr z univerzity v Berkeley. Akcie Tesly se tak od pondělí propadly o 8 %.
Google, Facebook a Twitter musí přidat v boji s fake news. K tomu v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu urguje technologické giganty Evropská komise. Chybí jí jak technologické vylepšování systémů, tak sdílení metodologie a dat pro nezávislé posuzování úspěšnosti jejich boje.
Rozpolcenost vůči Huawei. Americká prosba ostatním státům o zablokování přístupu čínskému gigantu do nově vznikajících 5G mobilních sítí se setkala s rozličnými výsledky. Zatímco například Austrálie nebo Japonsko zakázaly nákup vybavení od Huawai a dalších čínských firem do státní sféry, Velká Británie nebo Německo tak radikální vůči Huawei nejsou. Snaží se naopak s Huawei vyjednávat a dospět k podpisu tzv. „proti-špionské“ smlouvy. Jiné země jako například Kanada, Itálie nebo Indie zatím stále váhají, jak se k celé situaci postavit.
Ke spojení německých Deutsche Bank a Commerzbank nakonec nedojde. Deal se jeví jako příliš rizikový, vyjádřily se společnosti. Akcie Deutsche Bank reagovaly krátkodobým tříprocentním nárůstem. Analytici však rychle přehodnotili situaci a cena se začala spíše propadat, což podpořil i včera zveřejněný čtvrtletní pokles výnosů společnosti o 9 %. Oslabily i akcie Commerzbank, a tak lze celou informaci o ztroskotání námluv mezi bankami vnímat negativně.
V Číně se stále více řeší tzv. 996, neboli systém práce od 9 do 9 a to 6 dní v týdnu, který dříve tento měsíc podpořil i Jack Ma, zakladatel Alibaby. Ten sice je proti vládním regulacím, ale místní technologické společnosti v čele s Alibaba a Tencent to ignorují. Naopak se snaží dokonce omezovat skrze své internetové prohlížeče přístup ke stránkám reportujících o jejich přesčasových praktikách. Jednu takovou, „996.icu“, založili nedávno zaměstnanci Microsoftu. Dlouhé pracovní hodiny, jak ukazují výzkumy, navíc nezvyšují celkovou produktivitu. Obezřetní by proto měli být i investoři, kteří v čínských společnostech vidí potenciál nekončícího růstu – zdá se být otázkou času, kdy se přepracovanost zaměstnanců podepíše na celkovém výkonu firem.
Samotné sezení problémem není. Pokud patříte mezi tzv. „high sitters“ – tedy lidi, kteří denně sedí více jak 6 hodin – měli byste dbát na to, abyste alespoň 150 minut týdně věnovali cvičení. Výrazně tak můžete snížit nebo dokonce eliminovat rizika spojená s nadměrným sezením, jako je například náhlá srdeční smrt. S tímto zjištěním přichází nové studie zkoumající více než 150 000 lidí po dobu 9 let. To, že se čas od času od práce postavíte nebo pracujete ve stoje, je málo – tak o víkendu do fitka nebo alespoň na procházku, při které vymyslíte, jak si složíte svou novou investiční strategii na Portu!
Hezký víkend!
Představujeme tematické investování
Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující transparentně investovat do témat a trendů, které odpovídají lidským cílům, hodnotám i přesvědčení.
Top 3 strategie podle Zuzany Mory
Jak si složit strategii na Portu? Vyzpovídali jsme zkušenou traderku WOOD & Company. Zuzana nám prozradila, na co se při investování zaměřuje, podle čeho vybírá instrumenty a na jaká kritéria se zaměřuje?
Vývoj vybraných instrumentů (19.4.2018 -26.4.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 925,28 +0,70% |
Euro Stoxx 50 3 500,03 +0,02% |
Nikkei 225 22 258,73 +0,26% |
Ropa 63,01 -1,65% |
EUR/CZK 25,705 +0,10% |
Dow Jones 26 454,78 -0,39% |
Pražská burza 1 091,47 -0,93% |
Bitcoin 5 250,09 -0,48% |
Zlato 1 289,0 +1,02% |
USD/CZK 23,091 +1,16% |
Fintech Review – Dvojitá dávka Tesly
Tesla chce příští rok spustit přepravní službu se samořídícími vozy, ale vykázala ztrátu 16,2 mld. dolarů. Zásilkovna jde proti České poště, Uber se vrací do Bratislavy a Manifesto na druhý břeh Vltavy.