#75 – Nové akciové rekordy, nové Portu strategie

Nových maxim dosáhl americký akciový trh. Jak index S&P 500, tak Nasdaq Composite trhly rekordy. Dobře se dařilo velkým společnostem, které zveřejňovaly lepší než očekávané výsledky. Celkově americký trh táhnou především technologické a průmyslové firmy.

Skokany týdne jsou Microsoft, Twitter a Facebook. Všechny tyto společnosti zveřejnily tento týden výsledky, které předčily očekávání Wall Street. Microsoftu se daří jak v prodejích Windows, tak u cloudových služeb. Během tohoto týdne tak přidal 6 % na hodnotě a od začátku roku posílil již o 28 %. Twitteru hojně rostou aktivní uživatelé (o 8 milionů za čtvrtletí) a s nimi i výnosy společnosti. Akcie tak přidaly 12 % tento týden a od začátku roku 34 %. Facebooku pak skvěle fungují „Stories“, které si pustí více jak půl miliardy uživatelů denně. Akcie tak stoupají o 7 % vzhůru.

Microsoft se díky dobrým výsledkům tak přiblížil bilionové hodnotě (dolarové). Tu dokonce ve čtvrtek i na krátko překonal a stal se tak členem tzv. bilionového klubu. V něm jej přivítaly Apple a Amazon, které do klubu společností s hodnotou nad 1 bilion dolarů patří od loňského srpna, respektive září.

Nastartováno k vzletu má i Boeing. Investoři se již z tragédie společnosti oklepali a očekávají, že akcie letecké společnosti porostou o 4 % v následujících dvou týdnech.

Musk zase slibuje. V pondělí na setkání investorů představil ambiciózní podnikatel svůj plán na to, že do roku 2020 bude ve flotile Tesly více než milion autonomních taxi vozidel. Odbornou veřejnost tím však neohromil – příliš mu to totiž nevěří. „Je to jen humbuk; technologie potřebná k tomu, co slibuje, ještě neexistuje,“ říká například jeden inženýr z univerzity v Berkeley. Akcie Tesly se tak od pondělí propadly o 8 %.

Google, Facebook a Twitter musí přidat v boji s fake news. K tomu v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu urguje technologické giganty Evropská komise. Chybí jí jak technologické vylepšování systémů, tak sdílení metodologie a dat pro nezávislé posuzování úspěšnosti jejich boje.

Rozpolcenost vůči Huawei. Americká prosba ostatním státům o zablokování přístupu čínskému gigantu do nově vznikajících 5G mobilních sítí se setkala s rozličnými výsledky. Zatímco například Austrálie nebo Japonsko zakázaly nákup vybavení od Huawai a dalších čínských firem do státní sféry, Velká Británie nebo Německo tak radikální vůči Huawei nejsou. Snaží se naopak s Huawei vyjednávat a dospět k podpisu tzv. „proti-špionské“ smlouvy. Jiné země jako například Kanada, Itálie nebo Indie zatím stále váhají, jak se k celé situaci postavit.

Ke spojení německých Deutsche Bank a Commerzbank nakonec nedojde. Deal se jeví jako příliš rizikový, vyjádřily se společnosti. Akcie Deutsche Bank reagovaly krátkodobým tříprocentním nárůstem. Analytici však rychle přehodnotili situaci a cena se začala spíše propadat, což podpořil i včera zveřejněný čtvrtletní pokles výnosů společnosti o 9 %. Oslabily i akcie Commerzbank, a tak lze celou informaci o ztroskotání námluv mezi bankami vnímat negativně.

V Číně se stále více řeší tzv. 996, neboli systém práce od 9 do 9 a to 6 dní v týdnu, který dříve tento měsíc podpořil i Jack Ma, zakladatel Alibaby. Ten sice je proti vládním regulacím, ale místní technologické společnosti v čele s Alibaba a Tencent to ignorují. Naopak se snaží dokonce omezovat skrze své internetové prohlížeče přístup ke stránkám reportujících o jejich přesčasových praktikách. Jednu takovou, „996.icu“, založili nedávno zaměstnanci Microsoftu. Dlouhé pracovní hodiny, jak ukazují výzkumy, navíc nezvyšují celkovou produktivitu. Obezřetní by proto měli být i investoři, kteří v čínských společnostech vidí potenciál nekončícího růstu – zdá se být otázkou času, kdy se přepracovanost zaměstnanců podepíše na celkovém výkonu firem.

Samotné sezení problémem není. Pokud patříte mezi tzv. „high sitters“ – tedy lidi, kteří denně sedí více jak 6 hodin – měli byste dbát na to, abyste alespoň 150 minut týdně věnovali cvičení. Výrazně tak můžete snížit nebo dokonce eliminovat rizika spojená s nadměrným sezením, jako je například náhlá srdeční smrt. S tímto zjištěním přichází nové studie zkoumající více než 150 000 lidí po dobu 9 let. To, že se čas od času od práce postavíte nebo pracujete ve stoje, je málo – tak o víkendu do fitka nebo alespoň na procházku, při které vymyslíte, jak si složíte svou novou investiční strategii na Portu!

Hezký víkend!


Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující transparentně investovat do témat a trendů, které odpovídají lidským cílům, hodnotám i přesvědčení.


Top 3 strategie podle Zuzany Mory

Jak si složit strategii na Portu? Vyzpovídali jsme zkušenou traderku WOOD & Company. Zuzana nám prozradila, na co se při investování zaměřuje, podle čeho vybírá instrumenty a na jaká kritéria se zaměřuje?


Vývoj vybraných instrumentů (19.4.2018 -26.4.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 925,28
+0,70%
Euro Stoxx 50
3 500,03
+0,02%
Nikkei 225
22 258,73
+0,26%
Ropa
63,01
-1,65%
EUR/CZK
25,705
+0,10%
Dow Jones
26 454,78
-0,39%
Pražská burza
1 091,47
-0,93%
Bitcoin
5 250,09
-0,48%
Zlato
1 289,0
+1,02%
USD/CZK
23,091
+1,16%

Fintech Review – Dvojitá dávka Tesly

Tesla chce příští rok spustit přepravní službu se samořídícími vozy, ale vykázala ztrátu 16,2 mld. dolarů. Zásilkovna jde proti České poště, Uber se vrací do Bratislavy a Manifesto na druhý břeh Vltavy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.