Na nový vrchol poskočil Adidas – jeho akcie po dnešním zveřejnění 17% růstu zisku stoupají o 7 %. Dle slov generálního ředitele je aktuálně největší problém to, že po zboží společnosti je tak velká poptávka, že ji nestíhá uspokojovat. Snad se Adidas z těchto „potíží“ brzy dostane.
Dlužník Musk. Tesla oznámila, že vydá nové akcie a konvertibilní dluhopisy, aby získala dodatečné 2,3 miliardy dolarů na financování svých operací. Sám Elon si prý nakoupí akcie v hodnotě 25 milionů dolarů. Tím vyslal jasný vzkaz analytikům, že firmě silně věří. Akcie Tesly na oznámení reagovaly 5% nárůstem. Musk je však silně zadlužený, své společnosti „ze svého“ financuje již dlouho a bere si na to osobní půjčky. Má napůjčováno například 213 milionů u Goldman Sachs, 209 milionů u Morgan Stanley nebo 85 milionů u Bank of Amerika.
Facebook hledá parťáka na kryptoplatby. Sociální síť dle reportu pracuje na vývoji systému, který by měl frakcemi nějaké digitální měny odměňovat uživatele za to, že zhlédnou reklamní sdělení. Společnost pro spolupráci na tomto projektu Libra, jak jej interně nazývá, oslovila již desítky finančních institucí včetně Visa a Mastercard.
„Byl jsem idiot, že jsem sám dříve nikdy nekoupil akcie Amazonu,“ řekl Warren Buffet CNBC. Přišlo se totiž na to, že jeho Berkshire Hathaway přidala akcie Amazonu do svého portfolia – sám Buffet však za nákupem nebyl. Rozhodnutí o nákupu prý provedl „kolega, který se stará o peníze,“ dodal miliardář.
Fakt, že Berkshire Hathaway nyní investuje do jedné ze světově největších společností, je dle analytiků vzkazem všem retailovým investorům, kteří se často bojí na těchto vrcholech investovat: to, že je cena téměř na svých historických maximech neznamená, že společnost nemá další obrovský potenciál růstu. Pokud se v dnešní době budou investoři řídit jen kvantitativními metodami a hledat podhodnocené společnosti, přijdou o zajímavé výnosy, uvedl například Byron Lotter, majitel jedné investiční společnosti.
Čína dosáhne dle nové studie populačního vrcholu již v roce 2023, o 6 let dříve, než se čekalo. Sice se dobře podařilo stabilizovat populaci, ale má to i svá negativa globálního rozsahu. Čína je obřím odběratelem i producentem zboží současně. Lze proto očekávat, že spolu se zastavením růstu populace dojde jednak ke zpomalení růstu společností, které do Číny své zboží vyvážejí (přestane růst poptávka po zboží), ale také dojde ke zdražení zboží v Číně produkovaného (přestane růst nabídka práce). Současně také dojde ke zvýšení konkurence, jak na trhu produktů, tak na trhu práce. Pro západní svět to tak může znamenat dražší produkty a nižší zisky.
Platební služby v Evropě jdou vstříc zámořským turistům. Visa a Mastercard snížily o 40 % poplatky za platby provedené mimo-evropskými kreditkami. Současně věří, že jim tento krok pomůže ukončit dlouhotrvající protikartelový spor s EU. Za monopolní chování Evropská komise tyto společnosti často kárá a pokutuje.
Klesá nám rozsah pozornosti – neboli čas, po který jsme schopni se soustředit na jednu aktivitu. Odhalila to studie Technické univerzity v Dánsku a za vinu to dává informačnímu přetížení působícímu na nás z digitálního světa. Doslova prahneme po „novém“ a máme strach, že nám něco uniká (tzv. FOMO). Projevuje se to například i tím, jak dlouho vydrží „nové“ věci trendy. Zatímco v roce 2013 vydržel na twitteru hashtag v top 50 v průměru 17 a půl hodiny, o 3 roky později to bylo jen 12 hodin.
Abyste si nemysleli, že Theresa May neřeší nic jiného než Brexit, tak například tento týden vybízela ženy, aby se ucházely o místo guvernéra/ky centrální banky. Premiérka vyjádřila také obecnou podporu ženám ve vedoucích pozicích a případné jmenování historicky první guvernérky centrální banky by prý vnímala jako brilantní okamžik.
Streamovaní hudby je stále populárnější. Počet platících uživatelů Spotify narostl jen za první čtvrtletí 2019 o 32 % a překonal tak hranici 100 milionů. I přesto je však švédská společnost ve ztrátě 160 milionů euro. Akcie tak na zprávy reagují mírným poklesem.
Životní standard Američanů je na historickém maximu a příjmová nerovnost je znakem prosperity, tvrdí legendární ekonom Ed Yardeni a oponuje tak nositeli Nobelovy ceny a svému učiteli Josephu Stiglitzovi. Jeho slova zatím potvrzují i nejnovější ekonomická čísla – nezaměstnanost v USA poklesla na téměř 50leté minimum 3,6 % a největší ekonomika světa jen v dubnu vytvořila 263 tisíc nových pracovních míst.
Hezký víkend!
Top 3 strategie podle Martina Stuchlíka
V dnešním dílu přivítáme Martina Stuchlíka z WOOD & Company, který se posledních 10 let věnuje tradingu na profesionální úrovni. Jak by si složil vlastní investiční strategii? Podle čeho vybírá a na co se zaměřuje?
Bezbolestné šetření pro mileniály
Každý z nás nakupuje, nakupuje a nakupuje. Zamysleli jste se někdy nad tím, za co a jak často? Zda nejsou nějaké nákupy zbytečné či jdou provést jinak? Lépe?
Vývoj vybraných instrumentů (26.4.2018 – 3.5.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 938,01 -0,06% |
Euro Stoxx 50 3 504,14 +0,11% |
Nikkei 225 22 258,73 +0,00% |
Ropa 62,32 -1,55% |
EUR/CZK 25,715 +0,04% |
Dow Jones 26 435,01 -0,41% |
Pražská burza 1 079,63 -1,08% |
Bitcoin 5 841,15 +12,56% |
Zlato 1 281,3 -0,58% |
USD/CZK 23,055 -0,16% |
Fintech Review – Facebook v bílém
Facebook bude v bílém. Tesla otevřela první showroom v Česku. Zisk Applu klesl, nastupuje Huawei. O výpovědi v Amazonu rozhoduje počítač.
Perlička na závěr
Má smysl se zabývat tím, kdy pošlete peníze do Portu? Následující grafika ukazuje, že čím delší investiční horizont, tím se efekt „timingu“ stírá. Představte si tři sourozence, kteří začali investovat společně se 40letým investičním horinzontem. Jane každý rok vložila peníze ideálně, když byl trh na minimu, Jack se o načasování nezajímal a posílal stejnou částku vždy první obchodní den v lednu a John to nikdy neodhadl a vždy zainvestoval „draze“, tedy na ročním vrcholu. Po 40 letech měla přitom Jane na investičním účtu jen o málo více peněz, než Jack, který se investováním moc netrápil.
Ke stejnému závěru jsme došli i my v Portu. Domníváme se, že v douhodobém horizontu nemá smysl trávit drahocenný čas tím, že se budete snažit trh načasovat. Důležité je se investováním netrápit, hlavně začít a potom investovat pravidelně a držet se strategie.