#79 – Na prahu technologické války

Neustálé obavy z obchodních válek začaly být tak trochu klišé. Po tomto týdnu k nim můžeme přidat i obavy z válek technologických. V centru dění je především čínská firma Huawei, kterou americká vláda umístila na černou listinu, což znamená odříznutí od obchodu s americkými společnostmi.

Ty firmě Huawei poskytují nejen řadu součástek, ale i stěžejních služeb. Dobrou zprávou pro čínského výrobce je, že operační systém Android je volně dostupný a o něj nepřijde. Tou špatnou je ovšem fakt, že celý Android je bez služeb od Googlu tak trochu k ničemu. Stěžejní je především obchod Google Play, skrze který uživatelé stahují další aplikace.

Americké ministerstvo obchodu alespoň zmírnilo napětí tím, že restrikce vůči firmě Huawei odložilo o 3 měsíce. Zároveň nevyloučilo případné budoucí prodloužení odkladu. Čínský gigant tak získal čas navíc, který věnuje intenzivnímu vývoji vlastního operačního systému. S největší pravděpodobností se vydá cestou, kterou vyšlapal Apple s operačním systém iOS.

V investorech další eskalace konfliktu mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa budí obavy. Americký index S&P 500 v tomto týdnu poklesl o 0,9 %. Podobně (-1,0 %) klesal i čínský SSE Composite Index.

Mimochodem, v Číně se stále větší popularitě těší píseň nazvaná jednoduše „Obchodní válka„. Text se věnuje aktuálním obchodním sporům mezi Čínou a USA: „Obchodní válka, obchodní válka, téhle výzvy se nebojíme. Nad Tichým oceánem se odehrává válka, její součástí je Nová Hedvábná stezka. Jestli chce pachatel bojovat, na hlavu ho porazíme.“



Přes 170 obuvnických firem, včetně zvučných jmen jako je Nike a Adidas, podepsalo dopis, ve kterém vyzývají Donalda Trumpa k ukončení obchodních válek. Zvýšení cel na 25 procent bude podle nich mít katastrofální dopad na americké spotřebitele. Americký prezident jim v odpovědi na to poradil přesunout výrobu do Spojených států.

Americká automobilka Ford propustí do léta 7 000 zaměstnanců. Ve většině případů se jedná o pracovní místa na manažerských pozicích. Ford si od tohoto kroku slibuje omezení byrokracie a úspory v řádech stovek milionů ročně.

Na burzu míří další ztrátová technologická společnost. Tentokrát se jedná o firmu Fiverr, která skrze své webové stránky zprostředkovává krátkodobé zakázky mezi zákazníky a freelancery. Obrat Fiverru v minulém roce byl 75 miliónů dolarů. Čistá ztráta za stejný rok přitom přesáhla 36 miliónů dolarů! Stejně jako u Lyftu a Uberu nás zajímá, jak plánuje Fiverr generovat zisk.

Akcie Tesly i v tomto týdnu klesly. Aktuálně se prodávají za cenu okolo 200 dolarů. Tak nízko byly naposledy na konci roku 2016. To přitom nemusí být dno, od kterého se Tesla odrazí. Analytici z investiční banky Morgan Stanley uvádějí, že cena za akcii by mohla klesnout až na 10 dolarů za kus! Jejich cenu žene dolů svým chováním CEO společnosti Elon Musk, který se dle řady investorů věnuje více svým sci-fi projektům než Modelu 3 a profitabilnosti firmy.

Pamatujete si ještě na Google Glass? Ty americká společnost Google představila před sedmi lety a vytvořila tak značný rozruch nejen mezi technologickými nadšenci ale i zbytkem světa. Gigant ze Silicon Valley nyní přichází s druhou verzí chytrých brýlí. Ty ovšem nejsou určené pro širší veřejnost, nýbrž pro podnikovou sféru. Využít je lze v průmyslu, ve zdravotnictví nebo v doručovacích službách. Jedny brýle vyjdou na 999 dolarů (asi 23 000 Kč).

Proč kupovat oblečení, když si ho můžete půjčit. Alespoň tak přemýšlí společnost Urban Outfiters. Kromě klasického prodeje oblečení nabídne novou službu pod názvem Nuuly. Za 88 dolarů (2 000 Kč) měsíčně získají zákazníci každý týden šest kusů oblečení. Ty po uplynutí měsíce musí vrátit, případně je od společnosti zakoupit. Investorům se nový byznys zatím příliš nezdá a od oznámení klesly akcie firmy o 12 procent.

Až do zítřejšího odpoledne (14:00) máte možnost odvolit do Evropského parlamentu. V sobotu večer nás zároveň čeká hokejový souboj s Kanadou o finále. O tom, co je důležitější mají Češi jasno. Zatímco čtvrtfinálový zápas s Německem naladilo více než 2 miliony diváků, debaty kandidátů do europarlamentu sledovalo v průměru asi jen 260 tisíc z nich.

Hezký víkend!


Jak na dobře diverzifikovanou investiční strategii?

Díky diverzifikaci lze dosahovat srovnatelných výnosů a současně nést mnohem nižší riziko. Čím je to ale způsobeno? A jak diverzifikovat na Portu?


Proč by měly ženy investovat víc?

Ženy nyní investují víc než kdykoliv dřív, přesto stále investují méně než muži. Z výzkumu přitom vyplývá, že 41 % žen si přejí, aby investovaly víc peněz. Na to, proč by ženy opravdu měly investovat víc, se zaměříme v tomto článku.


Vývoj vybraných instrumentů (17.5.2018 – 24.5.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 833,92
-0,90%
Euro Stoxx 50
3 352,79
-2,13%
Nikkei 225
21 117,22
-0,63%
Ropa
58,29
-7,12%
EUR/CZK
25,83
+0,31%
Dow Jones
25 595,06
-0,66%
Pražská burza
1 043,56
-0,68%
Bitcoin
8 012,53
+12,36%
Zlato
1 281,90
+0,49%
USD/CZK
23,09
+0,19%

Fintech review – další rána pro Huawei a vyšetřování Googlu

Spolupráci s Huawei přerušil britský ARM. Čínské firmě hrozí, že bude bez čipů. TransferWise je nejhodnotnějším startupem v Evropě, má hodnotu 3,5 miliard dolarů. Irská komise pro ochranu dat zahájila první vyšetřování Googlu kvůli soukromí.


Okénko ekonoma

Nejen v souvislosti s obchodními a technologickými válkami bývá v médiích v poslední době často skloňovaným slovem krize. Kdy přijde, jak bude velká a že již klepe na dveře. Spíše než o krizi by se ale mělo mluvit o zpomalení růstu, protože to je to, co lze očekávat. A růst přece jen není „krize“.

OECD revidovala odhad růstu nejvyspělejších ekonomik na +1,78 %, když ještě v listopadu předpovídala +2,12 %. Zlepšení se dá očekávat u ekonomiky Spojených států, jejíž hrubý domácí produkt by měl posílit o 2,82 %. Naopak odhad růstu Číny byl snížen na +6,1 % z +6,2%. Apokalypsu tedy nečekejme.

Obrázek: Změna odhadu růstu HDP zemí OECD (aktuální prognóza vs. prognóza z listopadu 2018; zelená = zlepšení prognózy, žlutá a oranžová = zhoršení)



Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si

Co uděláte, když proděláte?

Co uděláte, když proděláte?

V životě je málo jistot, o financích to platí dvojnásob. Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s