#80 – Bronz pro Portu

Další týden obchodních válek, další týden v mínusu. Zatímco ještě před pár týdny to vypadalo, že dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je na dosah, dnes se jeví být spíše vzdálená. Jak Donald Trump, tak Si Ťin-pching stojí především o to vyhrát. Nalezení vzájemné shody je až na druhém místě.

Ostatně Donald Trump hrál hlavní roli i v tomto týdnu. Na začátku týdne prohlásil, že „by chtěl uzavřít dohodu s Čínou, ale že na to Spojené státy nejsou připravené“. Situaci ještě zhoršil tím, když pohrozil dalším navyšováním cel na čínské zboží. Vystrašené investory nakonec dorazil pátečním tweetem, ve kterém oznámil zavedení 5% cla na veškeré zboží z Mexika.Pětiprocentní daň začne platit 10. června. Pokud migrační krize bude (podle amerického prezidenta) přetrvávat, budou 1. července cla navýšena na 10 %. Následně má každý měsíc docházet k navýšení o 5 % až do té doby, než dojde k vyřešení situace.

Americko-mexická cla se dotknou mimo jiné automobilek s výrobou v Mexiku. Od oznámení klesají japonské automobilky Mazda (-7,1 %), Nissan (-5,3 %), či Honda (-4,3 %). Negativně reagují i investoři na evropském a americkém trhu. Dolů tak míří akcie Volkswagenu (-3,8 %), Renaultu (-4,9 %), či Fordu (-3,5 %).

Propad automobilek přispěl ke změně zelených čísel na červená jak u týdenního vývoje  indexu Euro Stoxx 50 (-2,5 %), tak i u japonského indexu Nikkei 225 (-2,5 %).

Na 25% cla s Čínou doplácí i jednotlivci. Podle odhadů Federálního rezervního systému vyjdou každou americkou domácnost v průměru na 831 dolarů (necelých 20 tisíc Kč) ročně. O kolik víc se prodraží nová cla s Mexikem zatím není jasné. Jasné je ovšem to, že popularita obchodních válek mezi Američany klesá. Tomu, že cla pomáhají Spojeným státům, věří už jen třetina z nich. S blížícími volbami tak Donald Trump bude muset hledat dohodu, ze které vyjde jako vítěz.

Čínský patriotismus by se Applu mohl prodražit. Americká Citibank varuje, že zájem o iPhony by v nejlidnatější zemi světa mohl klesnout až o 50 %. Čínský trh při tom stojí za pětinou všech prodejů této technologické firmy. Problémů si investoři všímají již delší dobu a od začátku května akcie Applu oslabily o 17 %.

Podobně v květnu poklesla i Muskova Tesla. Profesor Scott Galloway očekává, že akcie Tesly klesnou v následujících 12 měsících pod 100 dolarů za kus (aktuálně 185 USD/kus). To je podle něj cena, za kterou tuto automobilku odkoupí jiná společnost. Podobným způsobem předpověděl i osud společnosti Whole Foods, kterou odkoupil Amazon.

Málokterý uživatel Facebooku se vyhnul pozvánkám ze hry FarmVille. Společnost Zynga, která za hrou stojí, už tolik netáhne. Za posledních 10 let prodělala přes miliardu dolarů. Paradoxně se jí mnohem lépe daří v obchodu s nemovitostmi. Před sedmi lety koupila své nové sídlo společnosti za 234 milionů dolarů. To nyní prodává za více než 600 milionů dolarů se 150% profitem. Získané peníze chystá investovat do dalšího vývoje her.

Miliardu dolarů prodělal i Uber. Na rozdíl od Zyngy to stihl jen během prvního čtvrtletí letošního roku. Prohloubil tak ztrátu z posledního čtvrtletí 2018, kdy spálil „jen“ necelých 900 milionů USD. Investoři ovšem očekávaly ještě horší výsledky a akcie Uberu tak rostou o necelé 2 procenta.

Posledních 7 dní v premiérském křesle si užívá Theresa May. Ta 7. června odstoupí ze své funkce. Nejpravděpodobnějším nástupcem je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. V případě zvolení ho čeká to, co se Therese May nepodařilo – dokončit započatý odchod z EU.

Ve čtvrtek večer byly vyhlašovány nejlepší finanční produkty na českém trhu v rámci soutěže Zlatá koruna. V kategorii Fintech získalo Portu od odborné poroty bronzovou korunu a umístilo se tak na 3. místě za službou Twisto a Spendee.

Hezký víkend!


Základní rady k úspěchu ve finančním světě

Primárním cílem každého investora je zhodnocení finančních prostředků. Klíč k této cestě je však zahalen mnohými falšemi a úskalími, které se snaží investorovi „pomoci“, zatímco ve skutečnosti dělají přesný opak.


Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně vybrat peníze z bankomatu jako doma? Tři níže uvedené produkty vám pomůžou tyto problémy vyřešit.


Vývoj vybraných instrumentů (24.5.2018 – 31.5.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 760,76
-2,31%
Euro Stoxx 50
3 265,84
-2,53%
Nikkei 225
20 601,19
-2,44%
Ropa
54,84
-6,46%
EUR/CZK
25,82
-0,05%
Dow Jones
24 883,18
-2,74%
Pražská burza
1 044,72
-2,52%
Bitcoin
8 412,53
+3,78%
Zlato
1 303,70
+1,57%
USD/CZK
23,15
+0,27%

Fintech review – Apple Pay od Revolutu

Bitcoin zažívá nejlepší měsíc od doby, kdy jeho cena letěla k 20 tisícům dolarů. Revolut si pospíšil a Apple Pay spustil i v Česku. Mapy Googlu začaly v Česku upozorňovat na rychlostní radary.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu! Aby pro vás