Search
Close this search box.

#82 – Kyberpunkový pick-up

Tesla a problémy s klesající poptávkou? „Absolutně ne! Všechno je stále růžové, výroba běží, prodeje jsou lepší, než se čekalo“… tak by šla shrnout první část Muskova vystoupení na výročním srazu akcionářů, které proběhlo v úterý. V druhé části se pak Elon společně s akcionáři odebral do říše snů a vyprávěl o tom, jak další plánovaný vůz – pick-up – bude „kyberpunkový“, jako ze „sci-fi filmu“, „nejvíc cool vůz, jaký viděl“ a aby to nebylo málo, tak (mimo jiné díky syntetickému potahu volantu) ještě plně veganský. Zní to tak krásně, že se nám teď ani nechce napsat, že akcie Tesly od začátku roku spadly o 31 %.

O tom, jak pick-up od Tesly bude vypadat, se na sociálních sítích rozvířila žhavá diskuze. Zde je jedna z vizualizací.

Transakce v IT za 15,7 miliard dolarů. CRM gigant Salesforce v pondělí oznámil koupi společnosti Tableau zabývající se pokročilou vizualizací dat. Zaplatil za ni akciemi – za každou akcii Tableau dostali akcionáři 1,1 akcie Salesforce, čímž Tableau zvýšilo svou hodnotu o 36 %, zatímco Salesforce se o 5 % propadl. Tímto krokem se společnost snaží diverzifikovat mimo CRM software a pouští se více do analytiky a bude otázkou zda a jak rychle se podaří svou akvizici zúročit

Střelba po tankerech a růst cen ropy. Po několika týdnech poklesu to vypadá, že se cena ropy otáčí směrem vzhůru. Skokově nad hranici 62 dolarů za barel poskočila ve čtvrtek, poté, co došlo v Ománském zálivu k útoku na norský a japonský ropný tanker, z nichž jeden začal hořet. Incident jednak poukázal na výjimečnou strategickou významnost přepravy této cenné suroviny okolo Ománu a současně přidal na napětí panujícím na Blízkém východě především mezi USA a Íránem. Washington z útoku Írán pochopitelně hned obvinil.

Kromě tenze tlačící cenu ropy spíše nahoru je však ve hře ještě druhý faktor. Mezinárodní energetická agentura (IEA) přehodnotila svůj očekávaný růst poptávky po ropě. Ten má být nejnižší od roku 2011 a nabídka má v roce 2020 převyšovat poptávku, což by sílící růstové tlaky mohlo mírnit.

Amazon opouští v Americe trh s dovozem jídla. I přes své rozsáhlé zdroje a logistické know how se mu ani po 4 letech provozu nepodařilo přebrat zákazníky služeb DoorDash, Uber Eats nebo Grubhub ovládajících společně 80 % trhu. Rozvoz jídla z restaurací je hold jiný sport, a tak se Amazon stahuje a nadále se bude věnovat rozvozu pouze potravin z distribučních center, kde svou expertízu lépe využije.

Hongkongské protesty se podepsaly i na akciovém trhu. Přes milion místních vyšlo do ulic na protest proti novému zákonu zjednodušující výdej podezřelých osob z trestného činu do Číny. Protesty byly prý impulsem k akciovému výprodeji, a tak lokální index Hang Seng od středy odepsal necelé 3 %. Roste naopak poptávka po hotovosti, která tlačí místní úrokové míry nahoru.

Sociálně neodpovědný Facebook. S&P vyškrtlo Facebook ze svého indexu společností, které vynikají svou enviromentální a sociální politikou. Důvodem jsou obavy ohledně dostatečné péče o soukromí uživatelů a nedostatečná transparentnost v nakládání s uživatelskými daty.

Morbidní investice. Bank of America přišla včera s analýzou, kam investovat v době krize – prý do pohřebních společností. Na tento sektor údajně nemá recese vliv, firmy často vyplácejí zajímavé dividendy a vzhledem k trendu stárnoucí populace se bude umírat stále více – jasný signál k nákupu.

General Electric pořádá „bleší trh“. Kvůli finančním problémům s dluhem o velikosti 110 miliard dolarů se rozhodla prodat podíl ve 100 svých startupech. Akcie společnosti se za poslední rok propadly o 24 % a společnost se rozhodla restrukturalizovat svůj business. K mání tak bude celé portfolio podniků ze sektorů IT, zdravotnictví ale i energetika. Prodat ho však může být oříšek – mnoho z nich se do „zelených čísel“ zatím nepodívalo.

Apple zase nad bilion? Analytici vyčíslili, že uzavření dohody mezi USA a Čínou a ukončení tak stupňujících se obchodních válek by vystřelilo akcie Applu o 13 % nahoru. Tím by společnost opět překonala hodnotu bilionu dolarů, kterou poprvé pokořila loni v srpnu. Možná by mohl Trump o této „investiční příležitosti“ zapřemýšlet.

Hezký víkend!


Beyond Meat, Uber, Lyft aneb jak se daří nováčkům na burze?

Beyond Meat +456 % za měsíc a půl. Akcie provozovatelů taxislužby Uber a Lyft jsou ale od primárního úpisu akcií ve ztrátě. Jak si vedou letošní IPO’s?


ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Začnete-li na internetu hledat, jaké je ono „nejlepší ETF sledující S&P 500“, naleznete stovky článků, které vás budou směřovat na ETF s označením SPY, IVV nebo VOO. Jedná se o ETF od společností State Street, iShares a Vanguard. Jaké z nich je to nejlepší?


Vývoj vybraných instrumentů (7.6.2018 – 14.6.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 883,45
+0,35%
Euro Stoxx 50
3 370,38
-0,24%
Nikkei 225
21 116,89
+1,11%
Ropa
52,33
-3,07%
EUR/CZK
25,54
-0,39%
Dow Jones
26 046,10
+0,24%
Pražská burza
1 049,72
+0,01%
Bitcoin
8 385,10
+5,87%
Zlato
1 353,30
+0,53%
USD/CZK
22,67
-0,31%

Fintech Review – API od Erste a Amazon králem značek

JPMorgan ukončila aplikaci Finn, Amazon nejhodnotnější značkou světa, Pražané milují alternativní taxislužby, Alibaba míří na hongkongskou burzu a kryptoměny nejsou ekologické.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme