Search
Close this search box.

#89 – Tariff Man

Po více než 10 letech přistoupil americký Fed ke snížení základní úrokové sazby. Důvodem k rozhodnutí jsou obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. Snižování bylo dlouhodobě očekávané, a tak svěží vítr na akciové trhy nepřineslo. Řadu investorů naopak zklamalo snížení o pouhou čtvrtinu procentního bodu spolu s opatrnějšími plány Fedu do budoucna.

Americký akciový trh ovšem nezařízl jenom Fed, ale i sám prezident Donald Trump. Měsíc po uzavření příměří ohlásil zavedení nových cel na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. Od 1. září tak bude cly zatíženo prakticky veškeré zboží dovážené z Číny do USA. Index S&P 500 v reakci na tyto zprávy prudce klesal a týden zakončuje se ztrátou 2,4 %.

Podstatně optimističtější je Česká národní banka. Ta ve čtvrtek sazby nezměnila a podle guvernéra Jiřího Rusnoka se k tomu ani v nejbližší době nechystá. Hlasování rady skončilo přesvědčivě 7:0 pro zachování stávajících sazeb. Zároveň ČNB zlepšila svůj odhad růstu HDP jak v tomto, tak v příštím roce. Letos by měla ekonomika růst o 2,6 %, příští rok dokonce o 2,9 %.

Na stejné vlně je i britská centrální banka Bank of England. Ta taktéž ponechala sazby beze změny a uvedla, že je dokonce připravena je v budoucnu zvyšovat. To vše ovšem za předpokladu, že se Británie dohodne s Evropskou unií a opustí ji „měkce“. V opačném případě se dá očekávat, že bude muset sazby posouvat na druhou stranu.

Pokud se v sazbách ztrácíte, snad vám pomůže krátký přehled aktuálních základních úrokových sazeb:

– Česká národní banka (CZ): 2,00 %
– Federální rezervní systém (US): 2,00 – 2,25 %
– Evropská centrální banka (EU): 0,00 %
– Bank of England (GB): 0,75 %

Revolut spouští bezplatné obchodování s akciemi. Evropa se tak dočká svého vlastního Robinhoodu. Aktuálně je služba dostupná jen vybraným uživatelům s předplaceným plánem Metal. V následujících týdnech se ovšem obchodování otevře i ostatním. Uživatelé bez předplatného budou mít zdarma k dispozici tři obchody měsíčně. Akcie bude možné nakupovat i po frakcích a to od hodnoty jednoho dolaru.

Teprve šestnáctiletý Američan si odnesl téměř 70 miliónů Kč z turnaje ve hře Fortnite. Tzv. eSporty lákají stále více pozornosti a výhrami se pomalu přibližují k tradičním sportům. Lze očekávat, že popularita tohoto odvětví bude i v budoucnu stoupat. Dlouho na sebe nenechaly čekat ani ETF se zaměřením na eSport. Těm se od jejich vzniku daří lépe než indexu S&P 500.

Součástí ETF jsou firmy jako AMD, Nvidia nebo čínský Tencent (který mimo jiné vlastní 40% podíl herního studia Epic Games stojícího za hrou Fortnite). Právě ty by podle tvůrců měly na budoucnosti PC her vydělávat nejvíce.Beyond Meat zažívá první výraznější pád. Firma vyrábějící rostlinné burgery je ztrátovější, než se čekalo. Vedení společnosti zároveň oznámilo, že se chystá nabídnout dodatečné akcie, což v praxi znamená, že chce proměnit svůj podíl za hotovost. Nedůvěra ve vlastní firmu nedodává příliš důvěry ani samotným investorům. Akcie společnosti tak v tomto týdnu klesaly o 25 %.

Své výsledky zveřejňoval i Apple. Zatímco příjmy z prodeje iPhonů podle očekávání klesaly, příjmy ze služeb opět rostly. Apple se tak z klasického prodejce hardwaru stává čím dál tím více poskytovatelem služeb. Akcie v reakci na výsledky povyskočily o 5 % vzhůru. Tweet amerického prezidenta o chystaných clech je ovšem poslal zpět na původní hodnotu.

Perlička na konec – přesně před rokem spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Od té doby prošla aplikace řadou změn, včetně personalizovaného investování do trendů a tematických strategií.
Pokud Portu používáte a líbí se vám, pozvěte k nízkonákladovému investování své známé a zajistěte tak sobě i jim 3 měsíce investování zdarma. A pokud Portu ještě nepoužíváte? Pak je právě dnes ten správný čas začít!

Hezký srpnový víkend!


5 odstrašujících případů aneb proč nemá smysl řešit stock picking

Příběhy o pohádkovém zhodnocení investic jsou přitažlivé. Tento článek ovšem popisuje 5 firem, které měly přinést svěží vítr na akciový trh, ale místo toho přinesly jenom zklamání.


Představení strategie: Vyvážený mix

Přišly vám všechny dosud představené strategie příliš agresivní či úzce zaměřené? Tato vás možná zaujme. Nabízí globálně diverzifikované instrumenty a s růstem se nesnaží lámat rekordy – což se za horších časů, kdy ceny akcií padají, může vyplatit


Vývoj vybraných instrumentů (26.7. – 2.8.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 938,4
-2,89%
YTD: +17,1%
Euro Stoxx 50
3 410,9
-3,22%
YTD: +14,0%
Nikkei 225
21 087,2
-2,64%
YTD: +7,8%
Ropa
55,9
-0,55%
YTD: +20,1%
EUR/CZK
25,77
+0,90%
YTD: +0,2%
Dow Jones
26 443,7
-2,75%
YTD: +13,5%
Pražská burza
1 042,3
-2,64%
YTD: +5,4%
Bitcoin
10 530,6
+7,02%
YTD: +167,9%
Zlato
1 446,4
+1,91%
YTD: +12,6%
USD/CZK
23,20
+1,17%
YTD: +3,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech Review – Akcie od Revolutu a jídlo ze vzduchu

I v metru už půjde jízdenku zaplatit kartou. Mateřská společnost Googlu má nejvíce hotovosti ze všech firem světa. Proteiny ze vzduchu? Nejekologičtější pokrm světa slibuje finský startup.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy skeptičtí. Jaký je

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak

DIP - jak vyuzit Portu na duchod

Jak naplno využít důchodový účet Portu

Pokud jste si právě založili důchodový účet (DIP) u Portu a zajímá vás, jak s jeho pomocí začít investovat na stáří a využít všech jeho výhod, jste tu správně. V následujícím článku vám ukážeme několik tipů, které vám pomohou s využíváním vašeho důchodového účtu naplno.