Search
Close this search box.

#290 – Nastupují těžké váhy

Po vydařeném minulém týdnu zamířily akcie v týdnu uplynulém do červených čísel. Americký index S&P 500 ztratil 1,4 %, podobně na tom byl i technologický Nasdaq Composite, který odepsal 1,7 %. Investoři prodávali i akcie v Evropě a index Euro Stoxx 50 se tak snížil o 3,2 %. Japonský index Nikkei 225 klesnul o 2,7 % a čínský index Hang Seng se propadl o 5,7 %. 

ETFka na vzestupu. Investování pomocí ETF je čím dál populárnější. To dokazují i data Bank of America, podle kterých za poslední 4 týdny do ETF přiteklo nejvíce peněz ze všech sektorů. Hlavní výhody spočívající v pasivním investování, nízkých poplatcích a diverzifikaci mají poslední dobou investoři v oblibě. Nejméně peněz naproti tomu teče do energetických, průmyslových a těžebních společností. Zpřístupnění pravidelného a levného investování pomocí ETF je i cílem Portu.

etf-vzestup

Jaká bude 2. půlka roku? Pokaždé v historii, když se index S&P 500 zvýšil v první polovině roku o 10 až 15 %, vzrostl i v druhé polovině roku. To platilo dvanáctkrát z dvanácti případů. Výnos v druhé polovině roku činil průměrně 5 %. V letošním roce si index zatím připsal 13,8 %. Jak se to říká? Opakování, matka moudrosti?

druha-polovina-roku

Co bude s Británií? Velká Británie chtěla být díky Brexitu opět velká, ale někde se stala chyba. Zadlužení Británie vzrostlo na nejvyšší úroveň od roku 1961 a přesáhlo 100 % HDP. Zároveň se zemi nedaří snižovat inflaci očekávaným tempem. Proto tamní centrální banka překvapivě zvýšila úrokovou sazbu o 0,5 p.b. Špatně si vedou také britské akcie. Od začátku roku index FTSE 100 odepsal 1,2 % a zaostává za světovými indexy. Že by EU nakonec nebyla tak špatná?

AI motorem ekonomiky. Umělá inteligence pomůže díky zlepšení produktivity zvýšit do roku 2030 globální HDP o 14 %. Podle studie společnosti PwC by ekonomický přínos mohl dosáhnout 15,7 bilionů dolarů. Organizace očekává, že AI nejvíce pomůže HDP Číny a Severní Ameriky. Největší rozvoj má přinést do odvětví zdravotnictví, farmaceutiky a automobilového průmyslu.

Spotify +200 %. Ne, nezvýšili jsme hlasitost hudby o 200 %, mluvíme o akciích švédské společnosti. Akcie Spotify letos vzrostly o 204 % a řadí se tak k nejvýkonnějším v tomto roce. Firma se těší rekordnímu růstu počtu uživatelů, snižuje ztráty a představila také novou prémiovější verzi své placené služby. Ta by měla zahrnovat zejména kvalitnější zvuk.

spotify-roste

Jednu Colu s finskou. Bude mít takový nápoj úspěch? Coca-Cola kupuje vlastníka vodky Finlandia. Nápojový gigant byl nejprve pouze distributorem této značky, ale nyní přebírá pod svá křídla společnost Brown-Forman Finland. Coca-Cola za akvizici zaplatí 4,8 miliardy korun. Drahá vodka.

Další trefa čísla 23? Bývalý profesionální basketbalista, ale také baseballista a golfista Michael Jordan se před lety pustil také do podnikání. V roce 2010 koupil většinový podíl v týmu NBA Charlotte Hornets za 275 milionů dolarů, teď se ho prý chystá prodat. Hodnota klubu má přitom být 3 miliardy dolarů. Povedená smeč. 

Přicházejí těžké váhy. Tyson, Kličko, Fury, McGregor si budou muset dát pozor. Do klece vstupují těžké váhy. Miliardáři a zakladatelé společností Meta M. Zuckerberg a Tesla E. Musk si na Twitteru domluvili souboj v MMA. Ne, neděláme si legraci. Jak to vidíme my? Favorizujeme Marka, který má titul v jiu-jitsu, i když Elon je „miláček“ našich newsletterů. Jaký to bude mít vliv na ceny akcií si ale odhadnout netroufáme.

zuckerberg-vs-musk

Domácí sazby nezměněny. Česká národní banka ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na 7 %. Na této úrovni je již rok a důvodů pro zvýšení sazby měla ČNB méně než na posledním měnovém zasedání. Inflace v květnu zmírnila na 11,1 % a silná zůstává česká koruna, která tím zlevňuje import a také tak tlumí inflaci. ČNB tak nadále preferuje stabilitu sazeb, s čímž souvisí, že sazby zůstanou na zvýšené úrovni delší dobu.

cnb-sazby-inflace

Změny stavebního spoření. Státní podpora stavebního spoření by podle návrhů vlády měla klesnout na polovinu. Změny by měly platit od ledna, už dnes to ale vedlo k šedesátiprocentnímu propadu úvěrů i dvoucifernému poklesu zájmu o nové smlouvy. Při současné výši úrokových sazeb se totiž stavebko nevyplatí. V Portu doporučujeme mnohem výhodnější produkty – například Investiční rezervu pro krátkodobé uložení, a nebo Portfolia pro dlouhodobé investování. 


Co nového v Portu?

Lákal by vás dluhopis s vysokým kuponem? Na platformě opPORTUnity startuje nová investiční příležitost ze světa nemovitostí. SATPO Group, pod které spadá i City Home, je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií. Úrok tohoto dluhopisu je počítán od 6měsíční sazby PRIBOR + navíc 4 % p.a. To aktuálně investorům nabízí úrok ve výši 11,16 % p.a. Ten navíc po celou dobu splatnosti dluhopisu (4 roky) neklesne pod 7 % p.a., i kdyby šly sazby výrazně dolů. 

Zvedáme i úročení eurové rezervy. Těší nás velký zájem našich investorů o novou eurovou variantu našeho nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva. Velmi rádi proto přicházíme s informací, že úrok na eurové rezervě jsme od 21. června zvýšili na 3 % p.a.

Hezký víkend! 


Lisa-cr

Představení společnosti AMD: Jak 1 žena zachránila obra

Generální ředitelka společnosti AMD se postarala o jeden z největších obratů v historii Silicon Valley, který zvýšil cenu akcií více než třicetkrát.

Přejít na článek


gafrik-malina

Gafrik Research: Pasivní vs. aktivní investování

Náš analytik Marek Malina vystoupil v debutovém díle podcastu Gafrik Research Talks, který se zaměřuje na témata ze světa financí, investování nebo byznysu.

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-23

FinTech review – BlackRock chce vlastní bitcoinové ETF a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


instrumenty-290

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme