#290 – Nastupují těžké váhy

Po vydařeném minulém týdnu zamířily akcie v týdnu uplynulém do červených čísel. Americký index S&P 500 ztratil 1,4 %, podobně na tom byl i technologický Nasdaq Composite, který odepsal 1,7 %. Investoři prodávali i akcie v Evropě a index Euro Stoxx 50 se tak snížil o 3,2 %. Japonský index Nikkei 225 klesnul o 2,7 % a čínský index Hang Seng se propadl o 5,7 %. 

ETFka na vzestupu. Investování pomocí ETF je čím dál populárnější. To dokazují i data Bank of America, podle kterých za poslední 4 týdny do ETF přiteklo nejvíce peněz ze všech sektorů. Hlavní výhody spočívající v pasivním investování, nízkých poplatcích a diverzifikaci mají poslední dobou investoři v oblibě. Nejméně peněz naproti tomu teče do energetických, průmyslových a těžebních společností. Zpřístupnění pravidelného a levného investování pomocí ETF je i cílem Portu.

etf-vzestup

Jaká bude 2. půlka roku? Pokaždé v historii, když se index S&P 500 zvýšil v první polovině roku o 10 až 15 %, vzrostl i v druhé polovině roku. To platilo dvanáctkrát z dvanácti případů. Výnos v druhé polovině roku činil průměrně 5 %. V letošním roce si index zatím připsal 13,8 %. Jak se to říká? Opakování, matka moudrosti?

druha-polovina-roku

Co bude s Británií? Velká Británie chtěla být díky Brexitu opět velká, ale někde se stala chyba. Zadlužení Británie vzrostlo na nejvyšší úroveň od roku 1961 a přesáhlo 100 % HDP. Zároveň se zemi nedaří snižovat inflaci očekávaným tempem. Proto tamní centrální banka překvapivě zvýšila úrokovou sazbu o 0,5 p.b. Špatně si vedou také britské akcie. Od začátku roku index FTSE 100 odepsal 1,2 % a zaostává za světovými indexy. Že by EU nakonec nebyla tak špatná?

AI motorem ekonomiky. Umělá inteligence pomůže díky zlepšení produktivity zvýšit do roku 2030 globální HDP o 14 %. Podle studie společnosti PwC by ekonomický přínos mohl dosáhnout 15,7 bilionů dolarů. Organizace očekává, že AI nejvíce pomůže HDP Číny a Severní Ameriky. Největší rozvoj má přinést do odvětví zdravotnictví, farmaceutiky a automobilového průmyslu.

Spotify +200 %. Ne, nezvýšili jsme hlasitost hudby o 200 %, mluvíme o akciích švédské společnosti. Akcie Spotify letos vzrostly o 204 % a řadí se tak k nejvýkonnějším v tomto roce. Firma se těší rekordnímu růstu počtu uživatelů, snižuje ztráty a představila také novou prémiovější verzi své placené služby. Ta by měla zahrnovat zejména kvalitnější zvuk.

spotify-roste

Jednu Colu s finskou. Bude mít takový nápoj úspěch? Coca-Cola kupuje vlastníka vodky Finlandia. Nápojový gigant byl nejprve pouze distributorem této značky, ale nyní přebírá pod svá křídla společnost Brown-Forman Finland. Coca-Cola za akvizici zaplatí 4,8 miliardy korun. Drahá vodka.

Další trefa čísla 23? Bývalý profesionální basketbalista, ale také baseballista a golfista Michael Jordan se před lety pustil také do podnikání. V roce 2010 koupil většinový podíl v týmu NBA Charlotte Hornets za 275 milionů dolarů, teď se ho prý chystá prodat. Hodnota klubu má přitom být 3 miliardy dolarů. Povedená smeč. 

Přicházejí těžké váhy. Tyson, Kličko, Fury, McGregor si budou muset dát pozor. Do klece vstupují těžké váhy. Miliardáři a zakladatelé společností Meta M. Zuckerberg a Tesla E. Musk si na Twitteru domluvili souboj v MMA. Ne, neděláme si legraci. Jak to vidíme my? Favorizujeme Marka, který má titul v jiu-jitsu, i když Elon je „miláček“ našich newsletterů. Jaký to bude mít vliv na ceny akcií si ale odhadnout netroufáme.

zuckerberg-vs-musk

Domácí sazby nezměněny. Česká národní banka ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na 7 %. Na této úrovni je již rok a důvodů pro zvýšení sazby měla ČNB méně než na posledním měnovém zasedání. Inflace v květnu zmírnila na 11,1 % a silná zůstává česká koruna, která tím zlevňuje import a také tak tlumí inflaci. ČNB tak nadále preferuje stabilitu sazeb, s čímž souvisí, že sazby zůstanou na zvýšené úrovni delší dobu.

cnb-sazby-inflace

Změny stavebního spoření. Státní podpora stavebního spoření by podle návrhů vlády měla klesnout na polovinu. Změny by měly platit od ledna, už dnes to ale vedlo k šedesátiprocentnímu propadu úvěrů i dvoucifernému poklesu zájmu o nové smlouvy. Při současné výši úrokových sazeb se totiž stavebko nevyplatí. V Portu doporučujeme mnohem výhodnější produkty – například Investiční rezervu pro krátkodobé uložení, a nebo Portfolia pro dlouhodobé investování. 


Co nového v Portu?

Lákal by vás dluhopis s vysokým kuponem? Na platformě opPORTUnity startuje nová investiční příležitost ze světa nemovitostí. SATPO Group, pod které spadá i City Home, je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií. Úrok tohoto dluhopisu je počítán od 6měsíční sazby PRIBOR + navíc 4 % p.a. To aktuálně investorům nabízí úrok ve výši 11,16 % p.a. Ten navíc po celou dobu splatnosti dluhopisu (4 roky) neklesne pod 7 % p.a., i kdyby šly sazby výrazně dolů. 

Zvedáme i úročení eurové rezervy. Těší nás velký zájem našich investorů o novou eurovou variantu našeho nejkonzervativnějšího produktu Investiční rezerva. Velmi rádi proto přicházíme s informací, že úrok na eurové rezervě jsme od 21. června zvýšili na 3 % p.a.

Hezký víkend! 


Lisa-cr

Představení společnosti AMD: Jak 1 žena zachránila obra

Generální ředitelka společnosti AMD se postarala o jeden z největších obratů v historii Silicon Valley, který zvýšil cenu akcií více než třicetkrát.

Přejít na článek


gafrik-malina

Gafrik Research: Pasivní vs. aktivní investování

Náš analytik Marek Malina vystoupil v debutovém díle podcastu Gafrik Research Talks, který se zaměřuje na témata ze světa financí, investování nebo byznysu.

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-23

FinTech review – BlackRock chce vlastní bitcoinové ETF a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


instrumenty-290

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?