Search
Close this search box.

#91 – Čas panikařit? Předčasné…

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, odložit některá z cel na čínské zboží, uklidnilo akciové trhy jen na chvilku. Po dobrém začátku týdne nabraly hlavní indexy opačný směr a většina z nich zakončuje ve ztrátě.

Důvody můžeme hledat především na dluhopisovém trhu. Výnos 10letých amerických dluhopisů se ve středu dostal pod výnos dluhopisů vydávaných na 2 roky. tato inverze odporuje klasické ekonomické teorii, která říká, že by měla existovat kompenzace za delší investiční horizont. V praxi se tak investoři připravují na možnou recesi, na kterou by centrální banky reagovaly snižováním úrokových sazeb.

Je panika na místě? Na jedné straně je pravdou, že k inverzi výnosové křivky došlo před každou recesí za posledních 50 let. Na druhou stranu výnosová křivka vzhledem k dlouhodobě uvolněné politice centrálních bank nevysílá tak jasné signály jako dříve. Inverze tak nemusí nutně znamenat blížící se recesi. Přesto jde o důležitý psychologický faktor a řada investorů reaguje odprodejem akcií a přesunem prostředků do jiných tříd aktiv, jako například komodity v čele se zlatem nebo i dluhopisy. Přesun prostředků směrem z akcií se tak podepisuje na jejich klesající ceně.

Dobrou zprávou je přinejmenším to, že historicky k recesi došlo v průměru až po 22 měsících od převrácení křivek. Panika je tak zatím poněkud předčasná.

Graf níže zobrazuje rozdíl mezi výnosem 2letého a 10letého amerického dluhopisu. Šedé části označují období recese. Odkaz na zdroj.

Argentinské akcie míří prudce dolů. Porážka dosavadního prezidenta v primárních volbách vedla k panice na argentinské burze, která během jediného dne odepsala 48 % své hodnoty. Investoři se obávají toho, že v dalších kolech zvítězí populistický protikandidát, který podporuje tvrdé státní zásahy do ekonomiky, včetně znárodňování majetku a silného protekcionismu.

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Tu v roce 2013 koupila firma Yahoo (která se stala součástí Verizonu) za 1,1 miliardy dolarů. Po šesti letech se stává novým vlastníkem majitel služby WordPress.com, který za Tumblr zaplatil méně než 3 miliony dolarů – tedy asi 0,3 % původní částky.

Kdo se v amerických prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi? To je otázka, která stále více rezonuje Spojenými státy. Favoritem na finále je Joe Biden, avšak „do popředí“ se v posledních měsících probojovává 44letý Andrew Yang. Nedávno ho podpořil například Elon Musk, který souhlasí s jeho návrhem zavést tzv. nepodmíněný příjem. Každý Američan by měl nárok na 1 000$ měsíčně. Peníze by stát získal vyšším zdaněním technologických gigantů.

Po Uberu a Lyftu se na americkou burzu chystá další sice cool, ale ztrátová firma. Tentokrát půjde o coworkingovou společnost WeWork, která ve Spojených státech zajišťuje sdílené prostory (nejčastěji pro start-upy). Podle nově zveřejněných čísel utržila firma v prvním pololetí 1,54 miliardy dolarů, z čehož vykázala ztrátu necelých 700 milionů dolarů. Zářijový úpis by ji mohl ohodnotit na částku pohybující se okolo 50 miliard dolarů.

Není tomu tak dávno, co legendární investor Warren Buffett prohlásil, že akcie technologických společností nenakupuje, jelikož jim nerozumí. Přizpůsobit se však musí každý, a tak jeho investiční společnost Berkshire Hathaway nakupuje stále více akcií technologických gigantů. V posledních dnech jde především o akcie Amazonu, kterých společnost pod taktovkou Buffetta vlastní přes 500 tisíc – tedy asi za miliardu dolarů – a svou pozici navýšila tento týden o 11 %.

Zatímco svět sužují obchodní války a Evropu strach z brexitu, česká ekonomika nezastavuje. Ve druhém čtvrtletí rostlo naše HDP meziročně o 2,7 procenta, což překonalo očekávání analytiků. V porovnání s německou ekonomikou, která se potácí na hraně recese, je to výtečná zpráva. Za růstem stojí především solidní spotřeba domácností a dobrá zahraniční poptávka.

A mimochodem – pamatujete na staré bondovky se Seanem Connerym? Aston Martin DB5, se kterým se Bond ve filmech tehdy proháněl, se ve čtvrtek v Kalifornii vydražil za úctyhodných 148 milionů korun. Vůz, který disponuje všemi bondovskými „vychytávkami“, je jen jeden ze tří dochovaných.

Filmové vozy však nejsou jediné, jejichž cena dlouhodobě stoupá. Jak ukazuje index společnosti Knight Frank, zhodnocují všechny veteráni obecně – jen za posledních 10 let stoupla cena historických vozů v průměru o 189 %! Líbilo by se vám nějakého veterána také vlastnit? Buďte připraveni, již brzy se možná vaše přání bude moci stát realitou… Jste napnutí, co Portu chystá?

Hezký víkend!


TOP 3 nejlepší a nejhorší akcie za rok 2019 v S&P 500

Minulý rok jsme věnovali článek nejúspěšnějším a nejméně úspěšným akcím v indexu S&P 500. Po roce proto na článek navazujeme s aktualizovaným žebříčkem.


Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Po několika článcích zaměřených na vyvážené a sektorově zaměřené strategie se vrátíme k progresivnějšímu růstu…


Vývoj vybraných instrumentů (9.8. – 16.8.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 886,1
-1,12%
YTD: +15,1%
Euro Stoxx 50
3 332,5
-0,04%
YTD: +11,6%
Nikkei 225
20 418,8
-1,29%
YTD: +2,0%
Ropa
54,5
+0,04%
YTD: +20,1%
EUR/CZK
25,73
-0,39%
YTD: +0,0%
Dow Jones
25 849,1
-1,61%
YTD: +10,8%
Pražská burza
1 035,5
+1,25%
YTD: +5,0%
Bitcoin
10 138,0
-14,66%
YTD: +169,0%
Zlato
1 517,9
+0,62%
YTD: +18,5%
USD/CZK
23,24
+0,75%
YTD: +3,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech review – Zkontrolujte si hesla a zajděte na úřad se Soniou

Na úřad přes banku. SONIA to dokáže snadno a zadarmo. Huawei spouští vlastní operační systém. YouTube v Česku zavádí zlevněné studentské předplatné.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z investic se v