Search
Close this search box.

#93 – Slavnostní odhalení

Dva měsíce před plánovaným odchodem Británie z EU nabírá brexitové drama zcela nový spád. Premiér Boris Johnson zablokoval jednání parlamentu a ten tak s největší pravděpodobností nebude mít dostatek času na to, aby Johnsona přinutil požádat o další odklad. Výrazně se tak přiblížila možnost, že Spojené království opustí 31. října Evropskou unii bez dohody.

Britský premiér tím Evropské unii vyslal jasnou zprávu, že se ruskou ruletu hrát nebojí. Na rozdíl od Theresy May má v dalších vyjednáváních svou pozici jednoduchou. Pokud neustoupíte, odejdeme. Žádné další odkládání už není možné. Otázkou zůstává, zda se mu zmáčknutím spouště podaří změnit názor doposud neústupných představitelů EU.Pokud na konci října skutečně dojde k divokému brexitu, musí se Spojené království připravit na ještě jednu tragédii. Několikadenní zdržení na hranicích (kvůli celnímu odbavení) zamezí britským hospodám dovážet české tankové pivo. To si zakládá na své čerstvosti a aktuálně se čepuje v asi 40 podnicích po celé Británii. Alespoň na čas by si tak Britové museli vystačit s pivem ze sudů, které by ale kvůli clům a očekávánému poklesu Libry, výrazně podražilo.

Nekonečné shody a neshody mezi Spojenými státy a Čínou jsou stále hlavním vodítkem pro americký akciový trh. Ještě minulý pátek hrozil Donald Trump zvýšením cel a poslal tak americké akcie strmě dolů. Tento týden ovšem změnil svou rétoriku a opět začal mluvit o blížící se dohodě. Zhypnotizované indexy i tentokrát následovaly jeho pískot a zamířily strmě vzhůru.

Nemáme se však čeho obávat. Alespoň to tvrdí analýza bankovní instituce JPMorgan Chase. Po nepovedeném srpnu si mají světové trhy výrazněji polepšit. Příležitost vidí analytici například v opětovném spuštění kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky. Podobný stimul může přinést i Fed v případě, že oznámí výraznější snižování sazeb.

Zatímco většina Evropské unie zpomaluje, Česko si drží slušné tempo. Podle zpřesněného odhadu statistického úřadu si česká ekonomika ve 2. čtvrtletí připsala 0,7 %. Meziročně tak rostla o 2,7 %. Hlavním tahounem je především domácí spotřeba.

Tajné koukání skrze kukátko u dveří už je passé. Nedůvěřivé sousedy nahradil ve Spojených státech Ring. Kamery umístěné v kukátcích slouží především k odhalování zlodějů, kteří se zaměřují na doručené balíčky. Od tohoto týdne k záznamům může přistupovat nejen majitel, ale i místní policie. Ta si je může vyžádat v případě, že v okolí domu dojde k zločinu, který by na kukátkových kamerách mohl být zachycen. Opět tak narážíme na dlouhodobě diskutovanou hranici mezi efektivitou a soukromím.

Jak si zajistit dlouhodobý příjem? Schovejte službu za předplatné. Je při tom jedno jestli jde o hudbu (Spotify), filmy (Netflix), nebo něco úplně jiného. Pravidelně platící zákazníci, kteří na vaši značku nedají dopustit, jsou ideálním zbožím. Do světa předplatných se proto vrhnul i výrobce fitness náramků Fitbit. Za 10 dolarů měsíčně dohlédne na vaší aktivitu umělá inteligence, která identifikuje vaše „problémy“ a pokusí se vás přesvědčit k jejich „řešení“.

Ostatně fitness-předplatící služby nejsou nic nového. Na burzu se ve Spojených státech chystá společnost Peloton, která chce nabídnout akcie za 500 milionů dolarů. A co vlastně dělá? Nejdříve vám prodá rotoped, za který zaplatíte asi 2 200 dolarů (50 tisíc Kč). Tím ovšem větrání peněženky nekončí. Cvičící stroj je takřka zbytečný, pokud si za 39 dolarů měsíčně (900 Kč) nepředplatíte fitness videa, ve kterých vás váš „osobní“ trenér motivuje k lepšímu výkonu. Služba míří především na bohatší s nedostatkem času, kterých (podle rostoucího zájmu) přibývá.

Atlantská pobočka KFC začala lákat vegany na bezmasá „kuřecí“ křidélka. Ty pocházejí z produkce společnosti Beyond Meat, o které jsme již několikrát psali. Na „falešná kuřata“ se v úterý stály dlouhé fronty a veškeré zásoby se vyprodaly během 4 hodin. O tom jestli se bezmasých nugetek a křidýlek dočkají i další pobočky, rozhodne zpětná vazba zákazníků.

Již 5. září dojde k oficiálnímu spuštění první české investiční galerie – Portu Gallery. V souvislosti s tím dojde v Galerii Harfa k odhalení historického automobilu Nash Healey Roadster. Volba vozu při tom není náhodná – právě tento veterán bude první investiční příležitostí, které se od jedné koruny budete moct účastnit i vy!

Akce proběhne v přízemí Galerie Harfa, na prostranství před obchodem H&M. Těšíme se, že se zde s vámi potkáme.

Hezký víkend!


Proč investovat i v dobách kolísavých trhů

Říkáte si občas, jestli je teď vhodná doba na investování, jestli třeba není lepší investovat, jen když trhy rostou? Podívejte se s námi na jednu klasickou ukázku z knih investičního guru Burtona Malkiela.


Představení strategie: Rozvojové trhy

Stále častěji narážíme na produkty, které nepřišly ze Spojených států. Už dávno to není jen o tom, že váš iPhone vyrobili v Číně Pojďme se podívat, co nabízejí Rozvojové trhy v Portu.


Vývoj vybraných instrumentů (23.8. – 30.8.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 938,5
+3,21%
YTD: +17,2%
Euro Stoxx 50
3 439,3
+3,15%
YTD: +15,2%
Nikkei 225
20 704,4
-0,03%
YTD: +3,4%
Ropa
56,4
+4,12%
YTD: +24,2%
EUR/CZK
25,92
+0,58%
YTD: +0,7%
Dow Jones
26 502,5
+3,41%
YTD: +13,6%
Pražská burza
1 035,2
-0,98%
YTD: +4,9%
Bitcoin
9 588,6
-7,42%
YTD: +154,4%
Zlato
1 535,9
-0,11%
YTD: +19,9%
USD/CZK
23,48
+0,90%
YTD: +4,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech Review – Daně přes internet a regulace kryptoměn

Švýcarsko začalo s regulací kryptoměn. Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu, s novými termíny i sankcemi. Nový telefon od Huawei je bez aplikací Googlu. A kdy Apple ukáže iPhone 11?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme