Akciím se tento týden dařilo. Index S&P500 vyšplhal nad magickou úroveň 3000 bodů a je stejně jako index Dow Jones necelé procento od historických maxim dosažených v letošním červenci. A to navzdory obavám z obchodních válek, brexitu a z příchodu různých krizí, o kterých se v některých médiích píše.
Před pár týdny například nastala situace, kdy se výnos 10letého amerického dluhopisu dostal iracionálně pod úroveň 2letého dluhopisu. Noviny, včetně českých, o tom reportovaly, jako kdyby šlo o invazi v Normandii. Přitom tato inverze výnosové křivky trvala pouhé 3 dny. V historii bylo pozorováno několikrát, že otočení výnosové křivky předcházelo krizi, nicméně usuzovat z toho na rychle blížící se problémy v USA bychom si netroufali.
Zvláště v situaci, kdy se ekonomické prostředí mění den ode dne. Kdo správně odhadl před půlrokem, že úrokové sazby půjdou dolů a ne nahoru? Litujeme ty, kteří si před pár měsíci zafixovali hypotéku na 5 let dopředu s úrokem 2,8 procenta a více. Centrální banky se totiž hrozbě ekonomické recese začínají znovu bránit.
Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila klíčovou sazbu na rekordní úroveň -0,5 %. Zároveň ECB od listopadu obnoví program nákupu dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně. Dánská centrální banka je se sazbou v mínusu dokonce 0,75 %. To znamená, že komerční banky musí za uložení peněz platit a budou se volné peníze snažit umístit na trhu lépe, aspoň za nulu. Končí tak období, kdy se české banky předháněly v lákání klientů na dočasně vyšší (až 2procentní sazby) na spořících účtech. Peníze uložené u bank nebudou vynášet nic, kvůli inflaci naopak hodnotu ztrácí.
ECB trochu nahrála Donaldu Trumpovi, který chce, aby i americký Fed podpořil ekonomiku. Jeho tweet vypadá jako hrozba, ale prezident vlastně jen dostal nástroj, jak může na Fed tlačit. A Fed sazby sníží také (už příští měsíc), ekonomiku a akcie to udrží v růstovém tempu a Trump si zajistí znovuzvolení. Politika a ekonomika jsou provázané.
Pozitivnímu sentimentu na evropských trzích nahrává i možný průlom v jednání o brexitu. Podle dnešního článku v The Times je strana DUP Arlene Fosterové připravena podpořit irskou pojistku. Paní Fosterová tento krok sice později dementovala, ale myšlenka, že divoký brexit nakonec nenastane, žije. Důkazem toho například je posilování britské libry, která proti dolaru za posledních 8 dní zpevnila 4 procenta.
Pokrok jsme zaznamenali i v oblasti americko – čínské obchodní války. Čína oznámila, že na americké zemědělské produkty (sója a vepřové maso) neuvalí dodatečná cla, jak bylo plánováno. Prezident Trump před tím informoval, že odkládá uvalení amerických cel v objemu 250 mld. USD o 2 týdny a tweetoval o “dočasné dohodě” s Čínou.
Apple zveřejnil novinky. Tři nové iPhony, jeden nový iPad a jedny hodinky. Oko diváků přitáhly hlavně tři čočky fotoaparátu mobilního telefonu X11 Pro. Jinak žádná sláva. Například investiční banka Goldman Sachs dramaticky snížila 12měsíční cílovou cenu akcií Apple na 165 USD, tzn. předpovídá pokles o 26 % ze stávající ceny.
Spojeným státům se daří stále dobře. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu poklesl na 204 tisíc a pohybuje se na nejnižších úrovních za posledních 50 let. Rostou i tržby a zisky firem. Společnostem z indexu S&P500 vzrostly v posledním čtvrtletí (tedy v 2Q 2019) dokonce o 4 procenta. Celkově 75 procent společností zahrnutých v indexu S&P500 pozitivně překonalo v oblasti zisku odhady analytiků.
Není proto překvapením, že se zlepšuje i sentiment investorů. Podle průzkumu Americké asociace individuálních investorů AAII má nyní 33,1 % dotazovaných respondentů tzv. býčí náladu a očekává růst trhu. Doplňme, že “medvědí” sentiment cítí 31,3 % investorů a neutrální náladu, co se týče budoucího vývoje na trzích, má zbývajících 35,6 %
Jak investují ti nejlepší? Miliardář Warren Buffet v poslední době například navýšil své pozice v bankách, jako jsou Bank of America a US Bancorp. Portfolio jeho fondu Bershire Hathaway je tak nyní složené z 45,4 % z akcií finančních firem, 26,5 % tvoří díky investici do Applu (23,7 %) technologie a třetí největší zastoupení má spotřební zboží s 15,2 procenty.
Na Volkswagen se řítí další dieselový skandál. Německá média přišla s tvrzením, že automobilka manipulovala s měřením emisí i u novějších motorů s normou Euro 6.
Burza v protesty zmítaném Hong Kongu chce převzít londýnskou burzu. Podala nabídku na koupi za 31,6 miliardy liber. Hongkongskou burzu vlastní tamní vláda, respektive tedy i Čína. Spojením (Londýn už nabídku stačil odmítnout) by vzniklo finanční centrum s obrovským globálním vlivem. Už nyní hongkongská burza vlastní LME – londýnskou komoditní burzu.
Na burzu v Hong Kongu míří i český Home Credit ze skupiny PPF. Jeho záměr emitovat akcie posvětil tamní kotační výbor. Rozrůstat se má i pražská burza, podle informací HN se na ní chystá vstoupit Česká zbrojovka.
Hezký víkend!
Kdo lépe investuje – robot nebo člověk?
V Portu se často setkáváme s otázkou, kdo vlastně investice řídí a jakou roli hraje počítač a jakou člověk.
Jsou lidé s vyšším IQ lepší investoři?
Jedni z nejchytřejších lidí ve společnosti (lékaři, právníci, inženýři atd.) udělali spoustu špatných investičních rozhodnutí. A to především kvůli důvěře ve své inteligenční schopnosti.
Vývoj vybraných instrumentů (7.9. – 13.9.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 012,5 +1,13% YTD: +20,2% |
Euro Stoxx 50 3 551,8 +1,62% YTD: +18,9% |
Nikkei 225 21 988,3 +3,72% YTD: +9,9% |
Ropa 55,4 -2,05% YTD: +21,9% |
EUR/CZK 25,845 +0,04% YTD: +0,5% |
Dow Jones 27 241,1 +1,66% YTD: +16,8% |
Pražská burza 1 049,9 +1,73% YTD: +6,4% |
Bitcoin 10 316,0 -0,40% YTD: +175,4% |
Zlato 1 509,9 -0,37% YTD: +17,8% |
USD/CZK 23,286 -0,59% YTD: +3,6% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).
Fintech review – Nástup PSD2 a EET pro všechny
Čekejme problémy při platbách kartou, Libru nelze v Evropě povolit, v Číně se bude platit úsměvem, EET se rozšiřuje, Google zaplatí pokutu.