Fed ve středu podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu. Podruhé za posledních 10 let tak zamířila sazba největší světové ekonomiky dolů (o čtvrtinu procentního bodu na rozpětí 1,75 – 2,00 %). Americká centrální banka chce tímto krokem ochránit své obyvatele před zpomalujícím globálním růstem a negativními vlivy, které pramení z obchodní války s Čínou.
Více než snížení, které bylo prakticky jisté, zajímal investory další postup Fedu. Jednoznačného názoru se ovšem nedočkali. Více než polovina předních činitelů Fedu předpokládá, že dalšího snížení se do konce roku už nedočkáme. Někteří z nich dokonce předvídají zvýšení sazeb, což je v přímém rozporu s očekáváním trhu. Jednotnost a předvídatelnost je tak čím dál tím menší.
Deset dronů. Nic víc nepotřebujete k tomu, abyste Saudské Arábii (největšímu světovému vývozci ropy) vyřadily polovinu těžebních zařízení. Co si budeme povídat, u země, která po USA a Číně vydá nejvíce peněz na svoji obranu, bychom očekávali trochu lepší zabezpečení.
Útok, ke kterému se přihlásili Íránem podporovaní jemenští povstalci, katapultoval ceny ropy prudce vzhůru. Severomořská ropa Brent vystoupala skokově o 15 procent. Na vlně pozitivněji naladěných zpráv ovšem v průběhu týdne cena ropy mírně klesla.
Airbnb se chystá na burzu. Jak v roce 2017, tak v roce 2018 byla firma (podle dostupných informací) v zisku. Po Uberu, Lyftu a dalších ztrátových společnostech je to příjemná změna. K vstupu na parket veřejně obchodovatelných společností by mělo dojít v průběhu roku 2020.
Svojí burzovní premiéru naopak odkládá firma na sdílení kancelářských prostor WeWork. Za odkladem vstupu, který měl proběhnout již tento měsíc, stojí slabý zájem investorů. Zatímco v lednu byla hodnota firmy odhadována na necelých 50 miliard dolarů, aktuálně by se pohybovala jen asi kolem 12 miliard USD. Vedení firmy zkusí v získaném čase vymyslet, jak investory přesvědčit, že firma pohybující se dlouhodobě v červených číslech má co nabídnout.
Ministerstvo financí spustilo 5. emisi Dluhopisů Republiky. Zájem o ně dlouhodobě klesá a to především kvůli slabému výnosu. Za zmínku stojí (opět) jen protiinflační dluhopis, který (opět) garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci. V sekci konzervativního „investování“ tak poráží spořící účty, jejichž sazby jsou pod úrovní aktuální inflace.
Revolut ve své nejnovější verzi aplikace spustil bezplatné investování, a to i pro uživatele se standardními účty. Ti mají k dispozici zdarma 3 obchody měsíčně. Každý další nákup je zpoplatněn 28 Kč. K dispozici je aktuálně asi 300 společností obchodovaných na americké burze. Pro pasivní investování a investory laiky podle nás služba vhodná není. I tak je obchodování zajímavým doplněním služeb od Revolutu.
Spojené státy s největší pravděpodobností uvalí do konce září cla na luxusní zboží z Evropské unie. Důvodem je vleklý spor, ve kterém se obě strany obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel (USA – Boeing, EU – Airbus), aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. Pokud k zavedení cel opravdu dojde, je Evropská unie připravena odpovědět novými cly na zboží z USA.
V Indii začal platit zákon, který firmám zakazuje prodej elektronických cigaret. Důvodem jsou obavy ze zdravotních důsledků při jejich dlouhodobém užívání. Diskuzi rozproudily především informace o stovkách případů onemocnění dýchacích cest (a několika mrtvých) na území USA.
Druhý nejbohatší muž světa, Bill Gates, nestíhá utrácet peníze. Minulý rok věnoval na charitu přes 35 miliard dolarů (820 miliard Kč). Navzdory tomu byl na konci roku o 16 miliard dolarů bohatší než na jeho začátku. Důvodem je především to, že své peníze investuje poměrně agresivně a přes 60 % svého jmění má v akciích a akciových fondech. Jasně tak naznačuje, že konec býčího trendu neočekává.
Hezký víkend!
Kolik peněz potřebujete na bezstarostný důchod?
S přibližujícím důchodovým věkem je potřeba začít řešit otázku, kolik peněz vlastně potřebujete a jak dlouho vám poté peníze vystačí. K tomu se vám bude hodit pravidlo 25 a pravidlo 4 procent.
Freedom 100. Protože svoboda vydělává.
Když se Perth Tolleová vrátila ze svého ročního pobytu v Hongkongu, byla rozhodnutá investovat tak, aby pomáhala rozvoji svobodných zemí. O necelých dvacet let později se její vize proměnila v produkt, který klienti Portu dobře znají: ETF.
Vývoj vybraných instrumentů (13.9. – 20.9.2019)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 012,2 +0,16% YTD: +20,2% |
Euro Stoxx 50 3 571,7 +0,61% YTD: +19,2% |
Nikkei 225 22 079,1 +0,41% YTD: +12,9% |
Ropa 58,7 +7,02% YTD: +26,1% |
EUR/CZK 25,91 +0,25% YTD: +0,7% |
Dow Jones 27 161,3 -0,21% YTD: +16,3% |
Pražská burza 1 060,3 +0,97% YTD: +7,2% |
Bitcoin 10 180,1 -0,86% YTD: +159,0% |
Zlato 1 511,4 +0,79% YTD: +17,7% |
USD/CZK 23,49 +0,88% YTD: +4,6% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).
Fintech review – IoT v Česku a létání přes Wingly
Česko je v používání i těžení kryptoměn velmocí. Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard USD. Telefony a hodinkami v České spořitelně platí téměř 120 tisíc klientů.