Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
Okamžité platby mezi Austrálií a USA
Co se stalo:
Bank of New York Mellon (BNY) a Commonwealth Bank of Australia (CBA) zahájily nové partnerství v oblasti přeshraničních plateb. Spolupráce umožňuje australským firmám a jednotlivcům, kteří přijímají mezinárodní platby od amerických zákazníků, dostat zaplaceno za pouhých 60 sekund bez ohledu na to, u koho mají banku. Platby navíc budou probíhat dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu.
Co to znamená:
E-commerce trh v Austrálii je známý svou vyspělostí, značnou velikostí a brzkým přijetím nových platebních metod, jako je například „buy now, pay later“ (BNPL). Partnerství využívá australskou platformu New Payments Platform (NPP) International Payments Service (IPS), která umožňuje, aby poslední krok přeshraničních plateb BNY do Austrálie zpracovávala CBA.
Další FinTech zprávy
Mastercard propustí 3 % svých zaměstnanců. Americký platební gigant potvrdil, že v důsledku nedávno oznámených „organizačních změn“ plánuje propustit přibližně 1 000 pracovníků. V dubnu společnost odhalila své plány na změnu organizační struktury do tří vzájemně propojených částí (Core Payments, Commercial and New Payment Flows, and Services). Propouštění následuje po finančních výsledcích společnosti Mastercard za 2. čtvrtletí 2024, kdy společnost vykázala čisté tržby ve výši 7 miliard USD, což je více než 6,3 miliardy USD ve 2. čtvrtletí 2023.
Nová debetní karta pomůže s vědeckým výzkumem. Science card, londýnský start-up poskytující bankovní služby, zahájil ve Spojeném království činnost s cílem zvýšit povědomí o univerzitním výzkumu a ulehčit výzkumným pracovníkům problémy s financováním. S účtem Science Card mohou zákazníci podpořit projekty britských univerzit tím, že každou platbu kartou automaticky zaokrouhlí nahoru a financují tak výzkum ve vybraných oblastech. Společnost se navíc zavazuje, že 10 % svého zisku bude věnovat přímo na tyto vybrané výzkumné projekty.
Švýcarské banky spouští systém okamžitých plateb. Spotřebitelé ve Švýcarsku mohou nyní posílat a přijímat platby během několika sekund poté, co byly na trh uvedeny okamžité platby v celém bankovním sektoru. Okolo 60 tamních finančních institucí je nyní schopno přijímat a zpracovávat okamžité platby, což pokrývá více než 95 % švýcarských platebních transakcí.