Search
Close this search box.

Investiční akademie 1: Co je akciový trh?

Jak začít investovat

Vítejte v investiční akademii Portu. V sérii několika článku vám přiblížíme, co to vlastně investování je, jak funguje a jeho různé druhy. Tato akademie je určená nejen začátečníkům, ale zároveň může sloužit jako vhodné zopakování pro ty trochu pokročilejší. Investování je totiž pro všechny, nejen pro vyvolené – pojďme tedy začít pěkně od začátku.

Pokud čtete tento text, tak se pravděpodobně alespoň trochu zajímáte o akciový trh nebo investování do akcií. Možná proto, že byste chtěli zhodnotit své peníze na důchod, koupit si vysněný dům, mít více peněz na vzdělání dětí nebo třeba jen máte ve svém okolí kolegu, který kupuje akcie společnosti produkující konopné výrobky a pořád o tom básní.

Co je vlastně akciový trh?

Akciový trh, také známý jako burza cenných papírů, je formálním trhem pro obchodování s cennými papíry společností. Jinými slovy akciový trh je místem, kde firmy jako Apple prodávají část své společnosti, aby získaly kapitál na vývoj nových produktů, budování nových závodů, nabírání nových zaměstnanců nebo expanzi na nové trhy. Kdokoliv z nás si může část (akcie) veřejně obchodované společnosti koupit. Když společnost, která je na akciovém trhu, vydělává peníze, lidé, kteří vlastní její akcie, z toho také profitují – roste totiž cena jejich akcie. Vy můžete profitovat také.

Kdo rozhoduje kolik stojí akcie?

Ptáte se kdo rozhoduje o tom, kolik akcie stojí? Proč se neustále mění a odkud se berou malé červené a zelené šipky označující změnu kurzu, které můžete vidět ve finančních médiích?
Jednoduše řečeno cena každé akcie je stanovena kupujícími a prodávajícími na trhu – střetem nabídky a poptávky. Je to poslední cena, za kterou byl někdo na trhu ochoten prodat a jiný nakoupit. Pohyby cen může ovlivnit celá řada faktorů. Dlouhodobě se cena akcií odvíjí od prosperity dané společnosti. Krátkodobě ale může cenu vychýlit třeba i nějaká zpráva, která se jí týká. Když třeba přijde dobrá zpráva – například farmaceutická společnost oznámí uvedení nového léku na trh, díky kterému může získat konkurenční výhodu, její akcie zpravidla reagují pozitivně a kurz roste nahoru – ještě dříve, než daný lék třeba vůbec začne prodávat. V případě špatných zpráv o společnosti, jako může být například zatčení jejího ředitele za zpronevěru, půjdou akcie pravděpodobně dolů.

Měl bych investovat na akciovém trhu?

Na akciovém trhu ceny v průběhu času kolísají. Můžeme zažít jak býčí trh (růst cen akcií), tak medvědí trh (období poklesu akciového trhu), ale pokud se podíváme na vývoj za posledních více než 100 let, uvidíme, že akcie dlouhodobě rostou a ve srovnání s ostatními třídami aktiv s nejnižší rizikovostí (kolísavostí na hodnotě), vzhledem k tomu, jaké zhodnocení dosahují.
Za všemi těmi akciemi se skrývají reálné společnosti, ve kterých lidé svou prací vytváří hodnoty. Vliv člověka je u akcií nejvyšší ze všech jiných aktiv. Výsledkem jsou nové technologie, nové pracovní místa, více léků prodlužujících životy lidí a spousta dalších produktů, ze kterých lidstvo těží. Jinými slovy se dá akciový trh označit jako místo reflektující progres lidstva. Pokud tedy věříte, že lidstvo bude dále inovovat, vyrábět, prodávat a kupovat věci, je akciový trh správné místo, kde investovat. Dlouhodobě totiž bude růst.

Nebojte se ptát a zjišťovat si informace navíc – možná se investování bojíte úplně zbytečně. Souhrn nejčastějších dotazů, které se k nám na našich sociálních sítích dostaly, můžete vidět v našem videu, kde na ně odpovídá Radim Krejčí, Head of Portu.

_____________________________

Investiční akademie 2: Investujte chytře

Investiční akademie 3: Spoření vs. investování

Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Investiční akademie 5: Automatizujte své finance

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic

DIP - jak vyuzit Portu na duchod

Jak naplno využít důchodový účet Portu

Pokud jste si právě založili důchodový účet (DIP) u Portu a zajímá vás, jak s jeho pomocí začít investovat na stáří a využít všech jeho výhod, jste tu správně. V následujícím článku vám ukážeme několik tipů, které vám pomohou s využíváním vašeho důchodového účtu naplno.