Search
Close this search box.

Akciové trhy míří ke svým maximům. Investory těší klesající inflace a nadšení z nových technologií

Fintech review – Akcie od Revolutu a jídlo ze vzduchu

Akciové trhy v USA

Americké akcie navázaly v červenci na růst z předchozích měsíců a od začátku roku tak trhy provází býčí nálada. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrost od začátku roku už o 20,00 % na hodnoty kolem 4590 bodů. Jeho výkonnost však zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si do konce července připsal 38,12 % a příblížil se hodnotě 15 800 bodů. Oba nejsledovanější americké indexy tak pomalu míří ke svým maximům, kterých dosáhli na přelomu roků 2021 a 2022. Ty dosahují výše cca 4 800 respektive 16 570 bodů a oproti nim jsou tak indexy stále ještě přibližně 4-5 % níže.

Za růstem z letošního roku stojí především znovu probuzené nadšení z technologických akcií, a to především těch, které určitým způsobem pracují s umělou inteligencí (AI). Na druhou stranu už nejde jednoznačně říci, že by byl celý trh tažen pouze těmito akciemi. Za růstem nepochybně stojí i rozdíly mezi takzvanou Main Street (obyčejní lidé) a Wall Street (investiční bankéři a institucionální investoři). Poslední čísla ukazují, že Main Street je ohledně finančních trhů výrazně optimističtější než Wall Street.

Akciové trhy od růstu neodradilo ani další zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Ta na svém červencovém zasedání klíčovou sazbu zvedla o 0,25 p.b. do pásma 5,25 – 5,5 % a sazby jsou na nejvyšší úroveň od ledna 2001. Vzhledem k nadále klesající inflaci (v červnu v USA meziročně inflace dosáhla na 3 %) trhy další zvyšování neočekávají a pomalu začínají vyhlížet snížení sazeb. Silná navíc zůstává i americká ekonomika, která v druhém kvartálu roku vzrostla o 2,4 %.

Trhy v Evropě a Asii

Pozitivní nálada vládne i akciovým trhů v Evropě. Index Euro Stoxx 50 letos zatím vzrostl o 16,07 % na hodnoty kolem  4 460 bodů. Dostal se tak na úroveň, kde byl naposledy v roce 2007 před finanční krizí. V Evropě se, stejně jako v USA, daří postupně inflaci snižovat. V EU v červnu klesl meziroční růst cena na 6,4 %, v eurozóně poté na 5,5 %. Právě klesající inflace dodává akciovým trhům v EU optimismus. Skvěle se zatím letos daří německým akciím. Tamní index DAX 40 překonal svá maximaa od začátku roku stoupnul o 16,9 %. Akciové trhy tak netrápí ani stav německé ekonomiky. Německý HDP totiž zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. V meziročním srovnání ekonomika Německa o 0,2 % klesla. Daleko za svými protějšky však zůstává britský index FTSE 100, který si od začátku roku připsal „pouze“ 1,92 %.

Skvěle se zatím v letošním roce daří japonským akciím. Hlavní japonský akciový index Nikkei 225 vzrostl od začátku roku už o28,99 %, je tak nejvýše za posledních 33 let. I přes problémy, které japonskou ekonomiku v posledních letech trápí, investory těší hlavně japonské firmy, které znovu začaly investovat do inovací. Nedaří se v tomto roce naopak akciím čínských společností. Index Hang Seng od začátku roku ztrácí 0,33 %. Investory letos zklamalo hlavně pomalé zotavování z pandemie. Stav čínské ekonomiky zaostává za očekáváními už nějakou dobu, a pomalu se tak začíná mluvit o tzv. ztracené čínské dekádě.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme