Search
Close this search box.

Akciové trhy překonávají maxima, jak se zachovat?

Není to tak dávno, co jsme se snažili lidem připomínat, aby se nelekali poklesů na finančních trhzích, ale aby ho využili ve svůj prospěch a naopak přikupovali. Akciové trhy se totiž ve své více než 100leté historii vždy z poklesů vzpamatovaly. To se stalo i tentokrát, když světové akciové indexy zakončily rok 2023 s dvojcifernými výnosy a v roce 2024 už začaly překonávat historická maxima.

Nový rekord v tomto roce překonaly hned několikrát všechny tři hlavní indexy v USAS&P 500, Nasdaq i Dow Jones. Historická maxima překonaly také panevropský index Stoxx Europe 600, britský FTSE 100, německý DAX, francouzský CAC nebo světový MSCI World. Pokles v předchozích letech tak představoval příležitost nakupovat levněji. Ti investoři, kteří pokračovali ve své investiční strategii i v době poklesů, se dnes mohou těšit z vysokých výnosů.

Jak by se ale měli investoři zachovat teď, když jsou globální akciové trhy na maximu a mnozí upozorňují, že jsou příliš vysoko a nadhodnocené?

Jsou akcie drahé nebo ne?

Určitě jste se už setkali s někým, kdo říká, že teď se investovat nevyplatí. Finanční trhy překonávají maxima a tak to automaticky musí znamenat, že jsou drahé. Problém je, že ve většině případů tito lidé neinvestují ani když jsou finanční trhy v recesi. Ovlivnit byste se jimi proto příliš neměli.

Z hlediska ocenění jsou dnes akciové trhy skutečně dražší, než je historický průměr. Momentálně se index S&P 500 obchoduje téměř na 21násobku budoucích zisků (Forward P/E). Dvacetiletý průměr je přitom 15,9násobek. Akcie se mohou zdát z hlediska ocenění ještě dražší vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby v USA i v eurozóně na rekordní úrovni.

Na druhou stranu může mít relativně dražší ocenění akciových trhů své opodstatnění. Je třeba si uvědomit, že největší část indexu S&P 500 tvoří v současnosti sektor IT a ten je oceněn nejvýše. Obchoduje se za 30násobek budoucích zisků, i když 20letý průměr je 21násobek. Zbývající sektory pak nejsou výrazně dražší oproti historickým datům.

Drahé ocenění technologického sektoru je ale také spojeno s rozvojem umělé inteligence, která by měla v následujících letech prudce zvyšovat produktivitu práce stejně jako ziskovost firem. Očekávání analytiků ohledně dlouhodobého růstu zisku na akcii indexu S&P 500 v posledních měsících prudce rostla a dosáhla 18,8 %. To je vysoko nad historickým průměrem 12,5 % a mediánem 11,8 %.

Jak se zachovat?

Ideální reakcí na dosažení nových maxim finančních trhů je nereagovat vůbec. Stejně jako by investora neměla vyrušit korekce a časy propadů, neměl by nic měnit na své strategii ani v období růstu.

To, že trhy dosáhly nového maxima, totiž neznamená, že brzy musí následovat korekce. Překonávání nových rekordů během býčího trhu má svou dynamiku. Od roku 1957 dosáhl index S&P 500 nového maxima téměř 1 200krát, avšak většina těchto maxim byla překonána v po sobě jdoucích několikaletých obdobích.

1958 – 1968 => 281 nových maxim

1980 – 2000 => 513 nových maxim

2013 – současnost => více než 350 maxim

Jinými slovy, pouze 46 nových maxim (3,8 %) se uskutečnilo mimo tato tři časová období.

Od roku 1957 uzavřel index S&P 500 na historickém maximu až 7 % všech obchodních dnů, což znamená, že index překonal nový rekord každých 14 dnů.

Nakonec, dříve nebo později přijde korekce, která bude znamenat konec býčího trhu, jako například v letech 1987, 2000 nebo 2007. Pokud byste ale kvůli obavám z příchodu možné korekce při překonání nového rekordu akciových trhů přestali investovat, historicky byste přišli o velké zisky.

Psychika investora je klíčová

I když stejně jako v obdobích poklesu mohou i období prudkých nárůstů tlačit investory k tomu, aby zasahovali do své strategie, neměli by přistupovat k žádným změnám. Pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, může si dovolit ignorovat to, co se děje na finančních trzích.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč trhy propadly a co na to Portu?

Trhy včera velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Americký index Dow Jones zaznamenal největší intradenní